Przyszedł do nas wywiad alimentacyjny dotyczący DPS ze świata. W DPS mieszka niepełnosprawny syn osoby, z którą przeprowadzany był wywiad. W wywiadzie tym mam przyjęte oświadczenie od osoby o wysokości wynagrodzenia. Z podanej wysokości wynikałoby, ze osoba ta nie kwalifikuje się do ponoszenia odpłatności za pobyt syna w DPS, czyli że mam nie zawierać z tą osobą umowy w sprawie odpłatności. Czy powinnam brać to oświadczenie pod uwagę- dać mu wiarę? Koleżanka mówiła mi, że jeżeli ktoś podaje ile zarabia tylko na oświadczeniu, to powinien podać kwotę brutto z wyszczególnieniem składek, a nie samą kwotę netto. Chcę napisać pismo do Ośrodka, który przeprowadzał wywiad, aby wezwał tę osobę do przedstawienia sowich zarobków- nie wiem zaświadczenie o zarobkach albo wystąpił do zakładu pracy tej osoby. Nie jestem pracownikiem socjalnym- pracuję w sekcji świadczeń- sporządzam umowy i wydaje mi się to nie do końca dobrze posługiwać się tylko oświadczeniem. Jeżeli jest jakieś odniesienie prawne- przepis, to prosiłabym o podanie na to żeby ten ośrodek ze świata zarządał od klienta zaświadczenie o zarobkach cz coś, a nie wysyłał mi "gołe" oświadczenie.
Art. 107 ust.5ab pkt 7) mówi o zaświadczeniu albo oświadczeniu o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia, zawierającego informacje o wysokości potrąconej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz składki na ubezpieczenie chorobowe;
- zatem w oświadczeniu winny być zawarte informacje dot. zaliczki i składek, a ponadto klient powinien w oświadczeniu zawrzeć klauzulę "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia" (art. 57 ust.3c)