nie obrażając nikogo, ale pyta jakaś - wnioskuję osoba nowa w temacie, a Ty Krzysztof tylko jej w głowie mieszasz - dziewczyna dobrze myśli
w zupełności zgadzam się w tym temacie z podejsciem NOTEEV
Koleżanka dobrze myśli, tylko źle pyta. Ja odniosłem się do jej pytania.FX pisze:nie obrażając nikogo, ale pyta jakaś - wnioskuję osoba nowa w temacie, a Ty Krzysztof tylko jej w głowie mieszasz - dziewczyna dobrze myśli
w zupełności zgadzam się w tym temacie z podejsciem NOTEEV
i wszystko jasnesylwiaW pisze:Miałam taką sytuację: dałam odmowę, strona odwołała się i SKO uchyliło naszą decyzję i przyznało świadczenie pielęgnacyjne od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie. Do kwestii uprawnienia do SZO w ogóle się nie odnieśli. Wezwałam stronę, napisała wniosek o uchylenie SZO od miesiąca przyznania i wypłaciliśmy różnicę za zaległe miesiące.
@ Krzysztofie!, cały czas twierdzę (jak pewnie większość osób na tym forum), że takie działanie jest rażąco naruszające prawo i nikt z nas nie podjąłby się takiej "pomocy", gdyż jest to niezgodne z naszą ustawą. Nie może być w obiegu dwóch decyzji na tą samą osobę, ustalających jej prawo zarówno do ŚP, jak i SZO, bo wyklucza to art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b.Wystarczy chcieć pomóc, a chcieć - to móc.
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6BC10CE219Istotnym jest w tym miejscu wskazanie, że skarżący pobiera zasiłek dla opiekuna, który decyzją z dnia 20 sierpnia 2014 r. został mu przyznany od dnia 15 maja 2014 r. bezterminowo. Natomiast ustawa w art. 17 normuje nie tylko sytuacje, kiedy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, ale także sytuacje, w których świadczenie to nie przysługuje. I tak art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b) ustawy stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (...).
Skarżącemu będzie można - w świetle tego przepisu - przyznać świadczenie pielęgnacyjne jedynie wówczas, gdy zaprzestanie pobierać zasiłek dla opiekuna. Z treści złożonego przez skarżącego w dniu 25 października 2016 r. wniosku wynika, że skarżący, zdając sobie sprawę z braku możliwości jednoczesnego pobierania obu świadczeń, zadeklarował gotowość wyrażenia zgody na uchylenie decyzji w przedmiocie zasiłku dla opiekuna.
Jak wynika z treści art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku zbiegu uprawnień do następujących świadczeń: (...) 2) świadczenia pielęgnacyjnego, lub 5) zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów - przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną. Przepis ten wszedł w życie w dniu 1 stycznia 2016 r. zatem w dacie złożenia wniosku (październik 2016 r.) skarżący mógł dokonać wyboru przysługującego mu świadczenia. Uwzględniając stan faktyczny i prawny sprawy, w niniejszej sprawie przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego musi być zatem poprzedzone pozbawieniem skarżącego prawa do zasiłku dla opiekuna.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 135 p.p.s.a. uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję ją poprzedzającą, gdyż akty te naruszają przepisy prawa materialnego w sposób mający wpływ na wynik sprawy.
Ponownie rozpoznając sprawę organy winny uwzględnić wykładnię art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych przedstawioną powyżej (art. 153 p.p.s.a.).
Organ pierwszej instancji przed rozpoznaniem wniosku w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego powinien w pierwszej kolejności uchylić decyzję przyznającą skarżącemu zasiłek dla opiekuna – po uzyskaniu zgody skarżącego na uchylenie decyzji w przedmiocie zasiłku dla opiekuna. Następnie organ dokona merytorycznego rozpoznania wniosku skarżącego badając, czy ustalony w sprawie stan faktyczny wypełnia dyspozycję normy prawnej wynikającej z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych, przy uwzględnieniu zakresu, w jakim art. 17 ust. 1b tej ustawy został uznany za niekonstytucyjny na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r.