Kierownik zawsze mówił, że rozmowa to nie praca socjalna.
Zależy od stopnia niezaradności klienta - niektórzy nawet nie są w stanie samodzielnie załatwić dowodu osobistego lub zapisać się na wizytę lekarską. W takim przypadku można klientowi towarzyszyć w załatwianiu trudnych spraw reprezentując jego interes. Rodziny należy wspierać w taki sposób aby samodzielnie potrafiły wyjść ze swojej trudnej sytuacji, więc motywujesz, wspierasz, mobilizujesz, sporządzasz kontrakt, przeprowadzasz dyskusje mające skłonić do refleksji itp itd
Wszystko zależy od pracownika socjalnego i chyba najważniejsze czasu!!! A tego jak powszechnie wiadomo brakuje pracownikom socjalnym.
A czy praca socjalna to też np. organizowanie wyjazdów np. dla seniorów, spotkań? Organizowanie społeczności lokalnej? W moim przekonaniu to też jest praca socjalna. Tylko dlaczego tak jest jej mało mimo braku pracy w terenie?Wypalenie zawodowe?
Praca socjalna jest działalnością, której celem są zmiany społeczne i rozwój społeczny, integracja społeczna oraz upodmiotowienie i wyzwolenie ludzi. Kluczowe dla pracy socjalnej są zasady sprawiedliwości społecznej, praw człowieka, odpowiedzialności publicznej oraz szacunku dla różnorodności. Praca socjalna – na podstawie jej teorii, nauk społecznych i humanistycznych oraz wiedzy lokalnej – angażuje ludzi i struktury instytucjonalne w odpowiedzi na wyzwania życiowe i w celu zwiększania dobrostanu.