Prezydent podpisał nowelizację ustawy samorządowej - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 22 lip 2015, 6:06

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że zmiany służą przede wszystkim ułatwieniu realizacji zadań, jakie gminy, powiaty i samorządy województw wykonują na rzecz obywateli.

"Temu celowi ma służyć możliwość zapewniania wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej jednostek należących do sektora finansów publicznych (centra usług), a także stworzenie podstawy prawnej do tworzenia związków powiatowo-gminnych, których powoływanie ma przyczynić się do lepszej współpracy między tymi jednostkami samorządu" - wskazuje kancelaria.

Nowelizacja wprowadza zachęty do dobrowolnego łączenia jednostek samorządu terytorialnego; połączone gminy o niższych dochodach będą mogły (w okresie 5 lat po połączeniu) uzyskać wzrost udziału w PIT nawet o 10 punktów procentowych (aktualnie jest to 5 pp).

http://samorzad.pap.pl/depesze/temat_dn ... -samorzady
angoc

Napisano: 22 lip 2015, 11:18

no i co to dla nas zmieni? chyba tylko redukcje etatów
Gość

Napisano: 22 lip 2015, 13:48

Pewnie tak. Będą likwidować małe ops-y.
Ares30

Napisano: 22 lip 2015, 15:10

Oj ludzie czy wy naprawdę nie macie nic do robienia tylko straszyć ......poczytajcie dokładnie o co chodzi a później piszcie że mały ops-y do likwidacji
ann123

Napisano: 22 lip 2015, 15:44

Zmniejszenie wydatków na obsługę zadań zleconych i własnych, przez łączenie/likwidację niektórych gmin, powiatów, tworzenie Centów Usług Wspólnych do obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej jednostek sektora finansów publicznych - może budzić obawy, powinno budzić obawy, od kilku lat wzbudza obawy pracowników obsługujących zadania systemu pomocy społecznej, systemu świadczeń rodzinnych, systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej i innych systemów wsparcia obsługiwanych przez ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie… Efektem tej racjonalizacji wydatków, uelastycznienia form obsługi rozmaitych zadań własnych i zleconych gminom, powiatom, będzie zapewne redukcja etatów!
Sedno

Napisano: 22 lip 2015, 17:17

...a zmiany te będą inicjatywą nie wójta lecz rady gminy.

To radni będą decydować o losie księgowych....
TWoj

Napisano: 22 lip 2015, 18:07

Prezydent podpisał nowelizację ustawę o samorządzie gminnym, która wprowadzi rewolucyjne zmiany w dotychczasowej obsłudze zadań własnych i zleconych, realizowanych przez gminy, powiaty, województwa. Ustawa stwarza m.in. możliwość dowolnego łączenia jednostek pomocy społecznej z terenu gminy, powiatu oraz województwa oraz pozwala tworzyć Centra Usług Wspólnych dla gmin, powiatów, województw. Jest to ustawa, która radykalnie zmieni system obsługi zadań pomocy społecznej, system świadczeń rodzinnych, system pieczy zastępczej oraz inne systemy, które obsługują zadania gminy, powiatu, województwa. Czego należy się obawiać? Nadchodzące zmiany spowodują redukcje etatów w personelu obsługującym obecnie zadania gmin, powiatów, województw.
Chaos

Napisano: 22 lip 2015, 19:06

Carpe Diem - z pozdrowieniami dla Wszystkich, którzy uważają, że jakoś to będzie… szczególnie dla Tych, którzy uważają, że będzie lepiej … dla mieszkańców, którym pomagamy, będzie nieco inaczej, czasem nieco gorzej ( dojazd do Centrum Usług Wspólnych). Dla pracowników obsługujących zadania gmin, powiatów, województw, będzie i gorzej i lepiej. Szczególnie gorzej będzie dla pracowników, którzy trafią na listę zwolnień grupowych. Lepiej być może dla pracowników, którzy obecnie obsługują w ośrodkach pomocy społecznej - świadczenia rodzinne, dodatki mieszkaniowe, karty dużej rodziny i inne granty – będzie lepiej, jeśli trafią do wydziałów/sekcji/referatów, które będą te zadania realizować, w innych niż OPS/MOPS strukturach. Uważam, że również oni przejdą przez sito zwolnień grupowych, nim trafia do tych wydziałów/sekcji/referatów/centrów usług wspólnych.
EPIKUR

Napisano: 22 lip 2015, 21:30

A jaka będzie wygoda dla stron obsługiwanych przez gminy ośrodki?
Gość


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x