Rodzina zastępcza - pomóżcie - Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze, Ośrodki Adopcyjno-Opiekuńcze

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Napisano: 11 paź 2013, 10:22

Szukam kontaktu z osobą, która dobrze porusza się w ustawie o pieczy zastępczej. Potrzebuję praktycznych informacji o sposobie ustanowienia rodziny zastępczej spokrewnionej. W skrócie: bardzo nieletnia dziewczynka ma urodzic dziecko. Jej rodzice chcą stać sie dla dla dzidziusia rodziną zastępczą. Chodzi o kwestie formalne typu szkolenia, co i jak załatwiać. W miejscowym PCPR odesłano ją bez konkretnych wyjaśnień. Proszę o kontakt z osobą znającą temat rodzin zastepczych.
~magda


Napisano: 11 paź 2013, 10:31

Skoro jest to bardzo nieletnia dziewczynka, to dlaczego nie opieka prawna, tylko od razu rodzina zastepcza. Czy chodzi o pomoc dziecku czy o pieniądze? Dziadkowie również zobowiązani są do alimentacji na rzecz wnuka.
W sytuacji kiedy matka dziecka mieszka z rodzicami -swoimi- i z dzieckiem, to o jakiej rodzinie zastępczej jest mowa?
~Kamila

Napisano: 11 paź 2013, 10:36

Przede wszystkim po urodzeniu tej matce nie będzie przysługiwać władza rodzicielska gdyż sama jest nieletnia, należy wobec tego wyprzedzić ruch nagorliwych kuratorów lub ops i niech dziadkowei złożą w pierwszej kolejności wniosek o ustanowienie ich opiekunami prawnymi w sądzie rejonowym wg miejsca zamieszkania noworodka. Rz jest kwestią wtórną i niekoniecznie musi być ustanowiona, nawet przecież nieletnia matka ma prawo i obowiązek wychowywania swojego dziecka i jeżeli będzie to robić należycie to nie ma podstaw do ustanowienia rz, najważniejsze aby dziecko miało dom i rodzine oraz opiekę prawną a taką zapewnią ją dziadkowie. jeżeli jest to \"normalna\" rodzina to raczej nie ma sensu angażowania w życie rodzinne sądu oraz innych instytucji jeżeli nie ma takiej konieczności. sama problematyka rz jest w ustawie z 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, procedura trwa kilka miesięcy, kandydaci są sprawdzani, potem jest nadzór z ops lub pcpr, nie będzie z \"automatu rz\" z tego powodu, że matka jest nieletnia, radzę wszystko przemyśleć.
~Przemysław

Napisano: 11 paź 2013, 15:11

Przemysław ! Dziękuję za odpowiedź, ale potrzebuję więcej informacji. Dziewczynka ma lat 14. Ojciec dziecka też nieletni. Rodzina jest \"normalna\". Aby normalnie móc funkcjonować jej matka i ojciec chcą dziecko wziąć w rodzinę zastępczą, aby moc skorzystać z urlopu macierzyńskiego. To niestety obniży ich dochody a dziecko do składu rodziny dojdzie i trzeba je utrzymywać, więc szukają jak uzyskac dodatkowe dochody. Świadczenia rodzinne dla rodzin zastepczych tez nie przysługują. Ja ich nie potępiam ale chcę pomóc. Sąd zapewne orzeknie okres ustanowienia rodziny zastępczej przynajmniej do uzyskania przez prawdziwą matkę pełnoletności. Dlatego chcę poznac dokładną drogę postępowania co powinni w jakiej kolejności zrobić. I czy musza odbyc to szkolenie dla RZ. Będę wdzięczna za informację Pozdrawiam !
~magda

Napisano: 11 paź 2013, 21:15

Nie muszą odbywać szkolenia takiego jak dla zawodowych albo niezawodowych rodzin zastępczych, tzn. przeprowadzonego zgodnie z programem zatwierdzonych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Mogą natomiast przejść indywidualne szkolenie we własnym PCPR - dostosowane do potrzeb wynikających z całej sytuacji. Spokojnie mogą złożyć wniosek do Sądu o ustanowienie ich opiekunami prawnymi dla dziecka i ustanowienie w nich rodziny zastępczej dla maleństwa. Wydaje mi się, że mogą to zrobić nawet przed urodzeniem dziecka - zaznaczając, że opieka prawna i rodzina zastępcza powinna rozpocząć się od momentu urodzenia dziecka. Ale w tej kwestii lepiej zapytać Sędziego przed złożeniem wniosku. Trzeba pamiętać, że rodzice zastępczy muszą spełniać warunki określone w art. 42 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, muszą złożyć oświadczenia i zaświadczenia potwierdzające spełnianie tych warunków. Dla potwierdzenia, że są odpowiednimi kandydatami na rodziców zastępczych pracownik PCPR przeprowadzi u nich tzw. wywiad, podczas którego poprowadzi z nimi rozmowę i sprawdzi warunki lokalowe. Potem ocena o spełnianiu warunków na rodzinę zastępczą spokrewnioną z PCPR trafia do Sądu i należy oczekiwać na wyznaczenie terminu sprawy.
Swoją drogą bardzo współczuję całej rodzinie tej trudnej sytuacji. Matka dziecka ma poniżej 15 lat więc ojciec dziecka niestety podlega pod kodeks karny - o wszystkim będzie powiadomiona prokuratura. To nie jest łatwe. Najważniejsze to pomóc rodzinie (w tym nastolatce) przetrwać i poradzić sobie z wychowaniem malucha.
Kasia
~Kasia
VIP
Posty: 2001
Od: 29 mar 2007, 16:54
Zajmuję się:
Lokalizacja: Ryczywół, Polska

Napisano: 14 paź 2013, 10:49

Kasiu, bardzo Ci dziękuję za merytoryczne podejście do trudnego tematu. Rodzina jest pogubiona,nie wie od czego zacząć, gdzie załatwiać, bo w miejscowym PCPR najzwyczajniej ją zbyli mówiąc \"jak się dziecko urodzi to Pani przyjdzie\". Nie wyjaśniona co i kiedy może i powinna załatwiać. Działają pod presją czasu póki nie urodzi się dziecko, wtedy o wiele trudniej jest podróżować i chodzić po urzędach i sądach. Czy jesteś w stanie podać mniej więcej krok po kroku co powinni złożyć i gdzie załatwiać ? Ustawę o pieczy znam, ale nie pracuję na niej tak szczegółowo jak PCPR dlatego proszę o wskazówki aby pomóc rodzinie.
~magda

Napisano: 28 lut 2014, 16:52

Magda PCPR miał racje mówiąc że trzeba poczekać aż się dziecko urodzi. Przecież teraz nie mogą złożyć wniosku o ustanowienie ich rodzina zastępcza dla dziecka które się nie urodziło. To jest logiczne a nie \"zbywanie\". I myślę że opieka prawna może wystarczyć, wtedy są wypłacane świadczenia rodzinne. a macierzyński to chyba jest płatny 100 % wynagrodzenia więc nie stracą finansowo
~mopr

Napisano: 28 lut 2014, 16:53

Magda PCPR miał racje mówiąc że trzeba poczekać aż się dziecko urodzi. Przecież teraz nie mogą złożyć wniosku o ustanowienie ich rodzina zastępcza dla dziecka które się nie urodziło. To jest logiczne a nie \"zbywanie\". I myślę że opieka prawna może wystarczyć, wtedy są wypłacane świadczenia rodzinne. a macierzyński to chyba jest płatny 100 % wynagrodzenia więc nie stracą finansowo
~mopr

Napisano: 24 maja 2016, 14:45

Najpierw dziecko musi się urodzić, a dopiero później można starać się o przyjęcie dziecka do rodziny zastępczej. Na pewno trzeba będzie załatwić dużo formalności.
dudek20
Praktykant
Posty: 3
Od: 24 maja 2016, 14:12
Zajmuję się:



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x