uchwała pogrzeb - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 20 wrz 2021, 8:02

przygotowuje uchwałę dot. pogrzebu, czym więcej czytam rozstrzygnięć nadzorczych i przeglądam uchwały innych gmin tym mniej wiem :? na co zwracać uwagę przy jej pisaniu aby nie została ona uchylona. Nasz radca prawny tak mi pomógł, że wcale.
zogan
Stażysta
Posty: 161
Od: 15 kwie 2020, 7:18
Zajmuję się: PS


Napisano: 20 wrz 2021, 8:29

w jednych województwach pewne zapisy mogą być w innych są uchylane jak np. tego czy uchwała powinna być publikowana w DZ.U czy tylko jej wykonanie powierza się Burmistrzowi i drugi najbardziej nurtujący problem to zwrot wydatków ustawa mówi, ze tylko z zasiłku pogrzebowego lub masy spadkowej a czytam uchwały o zwrocie od innych gmin...ciężki temat na uchwała
zogan
Stażysta
Posty: 161
Od: 15 kwie 2020, 7:18
Zajmuję się: PS

Napisano: 20 wrz 2021, 9:12

zogan pisze:
20 wrz 2021, 8:02
Nasz radca prawny tak mi pomógł, że wcale.
Skąd ja to znam :lol:
zogan pisze:
20 wrz 2021, 8:29
w jednych województwach pewne zapisy mogą być w innych są uchylane jak np. tego czy uchwała powinna być publikowana w DZ.U czy tylko jej wykonanie powierza się Burmistrzowi i drugi najbardziej nurtujący problem to zwrot wydatków ustawa mówi, ze tylko z zasiłku pogrzebowego lub masy spadkowej a czytam uchwały o zwrocie od innych gmin...ciężki temat na uchwała
1. Nie publikować w WDU:
"Podzielić należy stanowisko Sądu Wojewódzkiego, iż kontrolowana uchwała [w przedmiocie ustalenia przez Gminę sposobu sprawienia pogrzebu] nie jest aktem prawa miejscowego. (...) W sytuacji uznania, że zaskarżona uchwała nie stanowi aktu prawa miejscowego, to a contrario organ nie był obowiązany ogłaszać jej w wojewódzkim dzienniku urzędowym, który to obowiązek wynika z art. 13 pkt 2 u.o.a.n. Przywołany przepis nie wprowadza obowiązku ogłaszania aktów wewnętrznych wydanych przez organy gminy. (...) Jak już zostało wskazane powyżej zaskarżona uchwała nie stanowi aktu prawa miejscowego. Nie było zatem przeszkód prawnych, aby zastrzec w niej, że wchodzi w życie z dniem podjęcia. Nie istniał bowiem obowiązek ogłaszania uchwały w dzienniku urzędowym". (Tak: Wyrok NSA z dnia 30.06.2016 r., sygn. akt: I OSK 258/16, publ. CBOSA).

2. Kwestie zwrotu kosztów:
"Przywołany w podstawie prawnej uchwały art. 96 ust. 4 u.p.s. upoważnia Radę Gminy jedynie do określenia w drodze uchwały zasad zwrotu wydatków za świadczenia pomocy społecznej, o których mowa w art. 96 ust. 2, będących w zakresie zadań własnych gmin. Natomiast zasady zwrotu wydatków gmin na pokrycie kosztów pogrzebu określa przepis o charakterze lex specialis w stosunku do art. 96 ust. 4, przywołany zresztą także w podstawie prawnej uchwały, tj. art. 96 ust. 3 u.p.s., zgodnie z którym w przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez gminę poniesione wydatki podlegają zwrotowi z masy spadkowej, jeżeli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy. Tym samym stwierdzić należy, że organ nie był uprawniony do unormowania w sposób odmienny zasad zwrotu wydatków poniesionych na sprawienie pogrzebu, tak jak uczynił to w § 1 pkt 11 zaskarżonej uchwały". (Tak: Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30.12.2020 r., sygn. akt: III Sa/Gl 453/20, publ. CBOSA).

3. Inne... (określić sposób pochówku, a nie grupę uprawnionych, nie powtarzać, przepisów ustawowych, itd...)
"Trafnie zatem podniósł skarżący, iż § 1 pkt 1 tej uchwały jest sprzeczny z art. 44 u.p.s. poprzez przekroczenie delegacji ustawowej uprawniającej Radę jedynie do określenia sposobu sprawienia pogrzebu, a nie grupy osób uprawnionych, jak również z art. 10 ust. 3 u.c.ch.z., poprzez wkroczenie w materię uregulowaną już wyczerpująco przez przepis ustawy. Nadto zauważyć należy, że określając krąg osób uprawnionych do pochówku Rada Gminy zmodyfikowała zapis ustawy, co stanowi istotne naruszenie prawa. Z § 1 pkt 1 uchwały wynika bowiem, że prawo takie przysługuje osobom zmarłym zamieszkującym lub przebywającym na terenie Gminy, w tym osobom bezdomnym, u.c.ch.z. w art. 10 ust. 3 wskazuje, że pochówek należy do zadań gminy właściwej ze względu na miejsce zgonu. Oczywistym jest, że te dwie grupy w konkretnym przypadku mogą, ale nie muszą się pokrywać. (...) Określenie przez Radę Gminy w § 1 pkt 1 uchwały nr XXXIV/291/2018 kręgu osób, których zwłoki są chowane przez Gminę nastąpiło nie tylko bez upoważnienia ustawowego, ale wprost prawo naruszało, co jednocześnie stanowi także naruszenie art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.) - dalej jako "Konstytucja RP", zgodnie z którym organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa".(Tak: Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30.12.2020 r., sygn. akt: III Sa/Gl 453/20, publ. CBOSA).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 2112
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: rzucam pyrami w dinozaury
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x