ulga na dzeici wypąłcana przez us - Stypendia

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Napisano: 05 mar 2015, 11:39

Czy wypłacane aktualnie przez urzędy skarbowe zwroty podatku ( ulga na dzieci) traktujecie jako zmianę dochodową rodziny wliczacie i do dochodu rodziny przy stypendium ?
aga21


Napisano: 05 mar 2015, 15:05

Tak jest to dochód, który liczymy, albo jednorazowo w danym miesiącu, albo gdy przekroczy pięciokrotność kryterium wtedy rozliczamy na 12 miesięcy ... natomiast ważny jest fakt, że osoby te muszą to zgłosić - inaczej nie można ze sprawą ruszyć ... no chyba że osoba korzysta z pomocy społecznej a stypendia też tam są i wtedy wyniknie, że osoba dostała zwrot z podatku ...
jesien82
Praktykant
Posty: 3
Od: 02 mar 2015, 14:25
Zajmuję się:

Napisano: 07 mar 2015, 2:01

Jednorazowego dochodu nie wliczamy , chyba że przrekroczy 5krotność wowczas dzielimy na 12.
aniaka

Napisano: 10 mar 2015, 8:49

4. Do dochodu ustalonego zgodnie z ust. 3 nie wlicza się:
1) jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;

a ulga to nie jest świadczenie socjalne

11. W przypadku uzyskania w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku lub w okresie pobierania świadczenia z pomocy społecznej dochodu jednorazowego przekraczającego pięciokrotnie kwoty:
1) kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
2) kryterium dochodowego rodziny, w przypadku osoby w rodzinie
- kwotę tego dochodu rozlicza się w równych częściach na 12 kolejnych miesięcy, poczynając od miesiąca, w którym dochód został wypłacony.

U mnie nikt nie zgłasza,a ja nie pytam.
xyz@

Napisano: 12 mar 2015, 15:49

odsyłam do odpowiedzi na interpelację poselską nr 1857 sekretarza stanu w MPiPS z dnia 14 lipca 2008 roku
bychu

Napisano: 12 mar 2015, 15:50

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 1857
w sprawie wliczania do dochodu kwoty odliczonej ulgi prorodzinnej
   W odpowiedzi na wystąpienie marszałka Sejmu RP znak SPS-024-1857/08 z dnia 26.06.2008 r. dotyczące zapytania posła Stanisława Szweda w sprawie wliczania do dochodu kwoty odliczonej ulgi prorodzinnej, przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej oraz stypendia, przesłane przez ministra finansów, uprzejmie wyjaśniam.
   Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. 2004 Nr 63, poz. 593, z późn. zm.) za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym to wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
   - miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
   - składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
   - kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
   Do dochodu ustalonego w.w. sposób nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, wartości świadczeń w naturze, świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych oraz zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.
   Jeżeli kwota odliczenia od podatku dochodowego ustalona na podstawie art. 27f ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 Nr 14, poz. 176, j.t., z późn. zm.) zmniejsza podatek dochodowy, to zwiększa tym samym dochód. Zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych, niezależnie z jakiego tytułu nastąpił (tzn. wykazana w zeznaniu podatkowym nadpłata podatku za ubiegły rok), w związku z tym, że nie mieści się w katalogu zawartym w art. 8 ust. 4 należy wliczać do dochodu osoby/rodziny do celów pomocy społecznej.
   Dochód w postaci zwrotu podatku za dany rok powinien być wzięty do dochodu osoby w miesiącu, w którym go wypłacono, lub jeżeli przekracza kwotę określoną przez art. 8 ust. 11 ustawy, powinien być rozliczony w równych częściach na 12 kolejnych miesięcy, poczynając od miesiąca, w którym dochód został wypłacony.
   Należy pamiętać, że w przypadku świadczeniobiorców pomocy społecznej, z uwagi na niewielkie dochody, jakie osiągają (w dużej mierze są to zresztą dochody nieopodatkowane), jeżeli osoby skorzystają z tzw. ulgi prorodzinnej, to kwoty zwrotu nadpłaconego podatku będą również niewielkie. Ponadto te niewielkie kwoty zwrotu nadpłaconego podatku w zdecydowanej większości przypadków nie spowodują przekroczenia kryterium dochodowego uprawniającego do ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej.
   Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.) przewiduje możliwość wypłacania z Funduszu Pracy stypendium bezrobotnym w okresie przygotowania zawodowego w miejscu pracy, stażu u pracodawcy, a także w okresie nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej albo w szkole wyższej. Powyższe stypendium przysługuje przez czas określony na podstawie art. 53 ust. 3-7, 54, 55 wspomnianej ustawy. Na podstawie art. 52 tejże ustawy bezrobotnemu do 25 roku życia skierowanemu przez starostę na szkolenie przysługuje w okresie jego odbywania stypendium w wysokości 40% zasiłku dla bezrobotnych.
   Należy zaznaczyć, ze art. 55 dotyczy bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, którzy w okresie 6 miesięcy od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy podjęli dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej dla dorosłych albo w szkole wyższej w formie studiów niestacjonarnych. Na ich wniosek starosta przyznaje stypendia w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki. Stypendia te przysługują pod warunkiem nieprzekraczania wysokości dochodu na osobę w rodzinie w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.
   W pozostałych przypadkach przysługuje stypendium w wysokości 140% kwoty zasiłku dla bezrobotnych (określonego w art. 71 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Podlegają one opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, podobnie jak stypendia przyznane na podstawie art. 52.
   Jednocześnie uprzejmie informuję, że odpowiedzi co do uwzględniania ulgi prorodzinnej w przypadku stypendiów pobieranych przez uczniów i studentów na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty i ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. prawo o szkolnictwie wyższym mogą udzielić właściwi ministrowie.
   Sekretarz stanu
   Jarosław Duda
   Warszawa, dnia 14 lipca 2008 r.
bychu



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x