UPOŚLEDZENIE W STOPNIU GŁĘBOKIM - Ośrodki Wsparcia

  
Strona 4 z 4    [ Posty: 36 ]

Napisano: 17 lut 2012, 17:17

Podstaw prawnych do takich wymogów nie ma Ania - przynajmniej nie w odniesieniu do ŚDS. Można przyjąć taki model za prawidłowy- ale nie obligatoryjny. Graszka- chce to mam takie kursy- nie chce to nie mam- no chyba ze w ŚDS działa rehabilitacja na całego.
~emilka !!


Napisano: 17 lut 2012, 21:57

rehabilitacja jest ważna, ale jak radzić sobie w grupie kiedy jedna z osób będąca upośledzona w stopniu głębokim jest agresywna, prawie bez kontaktu w czasie ataku i drażnią ją inni uczestnicy - oczywiście że można pracować indywidualnie ale pozostałe 4 osoby muszą przejść do innej grupy i tu jest problem bo w innej grupie też jest osoba która wymaga indywidualnych zajęć i tak jest w każdej grupie a kadry nie przybywa, więc co można zrobić? zatrudnić więcej kadry, niestety śds nie są dobrze finansowane i borykają się z brakiem pieniędzy, wiem że są ośrodki gdzie nie ma psychologa, rehabilitanta a kto po studiach mając oligo przyjdzie do pracy w śds? skoro w szkole oprócz wyższych zarobków ma jeszcze szkodliwe? a możliwość awansu? terapeuta zajęciowy nie ma takiej możliwości - ewentualnie zostanie zastępcom kierownika, pracownicy którzy kończą studia i mają doświadczenie odchodzą ... wybierają szkołę specjalną, lub własną dziełalność, lepiej płatną

Owszem, powinny być ośrodki specjalizujące się w opiece nad osobami z głębokim upośledzeniem i świadczące pomoc także w domu, rodzinom które nie są w stanie w pełni zajmować się swoimi bliskimi.
~Zofia

Napisano: 26 lut 2012, 19:44

Witam. Prowadzimy teraz małą batalię o osobę z umiarkowanym upośledzeniem umysłowym po czterokończynowym porażeniu. Dziewczyna nie mówi, porusza się na wózku ( tylko z opiekunem), pampersowa, karmiona \"pekiem\" itd. Dziewczyna rozumie bardzo dużo, \"łapie żarty\", komunikuje się za pomocą \"Makatonu\". Wg. pcpr i uw osoba nie może być przyjęta gdyż zgodnie z art. 51 ustawy o pomocy społecznej ŚDS to ośrodek wsparcia zapewniający częściową opiekę a nie stałą. Znalazłem interpretację z 2008 r . dot. projektu rozporządzenia w sprawie ŚDS w której ówczesny minister podkreśla że SDS ma świadczyć pomoc osobą z głębokim upośledzeniem umysłowym. (Osoby te wymagają stałej opieki). Czy warto iść na \"wojnę\" tj pismo do ministerstwa? Czy też macie może inne rady?
~Marek

Napisano: 23 lip 2012, 13:16

Jak wygląda u Was sprawa osób z głębokim upośledzeniem na obecną chwilę, odmawialiście już komuś pomocy?
~socjalna LUB

Napisano: 25 lip 2012, 0:10

tak, przyszła mama z córką wymagającą indywidualnych zajęć - indywidualnej opieki, osobą bez kontaktu, leżącą wymagającą karmienia przez sondę oraz specjalistycznych zabiegów pielęgniarskich, a pielęgniarki nie posiadamy. W sposób grzeczny ale prosty, przekazaliśmy mamie że nie jesteśmy w stanie, zapewnić odpowiedniej opieki jej córce.
~Zofia

Napisano: 25 lip 2012, 9:53

u nas też był podobny problem, dziewczyna z głębokim upośledzeniem była na okresie tych 3 - m-cy i później nieoficjalnie odmówiłyśmy dalszej pomocy i nie składała więcej podania. Ale z jej powodu osoby psychicznie chore zaczęły rzadko przyjeżdżać do ośrodka, a dwie w ogóle zrezygnowały.
Tam najtrudniej iść naprzód, skąd już wszyscy wracają.
socjalnaLUB
Praktykant
Posty: 44
Od: 24 lip 2012, 21:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska, Polska



  
Strona 4 z 4    [ Posty: 36 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x