To przedstawię mój punkt widzenia w takim przypadku.Social_Worker pisze: ↑19 sie 2021, 11:06Podpowiedzcie jak robicie, bo my już mamy mętlik w głowie i ciągle coś nowego się znajduje co wyklucza wszystko poprzednie..
Dziewczyna miała orzeczenie do 30.06.2021 r., zasiłek stały zgodnie ze specustawą został przedłużony, wnioskowała o nowe orzeczenie w PZON. 13.08.2021 otrzymała nowe orzeczenie i dostarczyła do nas. Od kiedy przyznać nowy zasiłek stały??
W LEX wyczytałyśmy, że po uprawomocnieniu orzeczenia, czyli po 14 dniach od momentu, kiedy je otrzymała. To znaczy, że od 27.08.2021 przyznajemy zasiłek stały nową decyzją? Co w takim razie z okresem od 13.08 do 26.08??
Moim zdaniem w tym okresie należał jej się zasiłek stały na podstawie starego orzeczenia zgodnie z art. 15h. Czyli mamy ciągłość jak napisał Ten z Łopieki.
No właśnie niekoniecznie. Stare orzeczenie jednak wygasa z automatu już wtedy, gdy tylko nowe zostanie wydane, a nie kiedy wejdzie ono w życie. W art. 15h ustawy covidowej mamy taki zapis, że wygasłe orzeczenie o niepełnosprawności zachowuje ważność nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia. Stąd dylemat i kombinowanie co zrobić z tym okresem, zanim nowe orzeczenie stanie się ostateczne. Ale w sprawie, gdzie orzeczenie weszło w życie np. 26.08.br., a powstanie niepełnosprawności datuje się wcześniej (np. w styczniu br. lub w 2019 r.), to i tak będzie ciągłość świadczenia w sierpniu, bo zasiłek przysługuje w tym przypadku za cały miesiąc.
To od kiedy przyznać zasiłek stały po wydaniu tego nowego orzeczenia? Od 1 sierpnia? Wtedy okresy przyznania świadczenia będą się nakładały i jeśli świadczenie zostało już wypłacone, to też się trochę rozjedzie. Czy może od nowego miesiąca?Ten z Łopieki pisze: ↑24 sie 2021, 9:53No właśnie niekoniecznie. Stare orzeczenie jednak wygasa z automatu już wtedy, gdy tylko nowe zostanie wydane, a nie kiedy wejdzie ono w życie. W art. 15h ustawy covidowej mamy taki zapis, że wygasłe orzeczenie o niepełnosprawności zachowuje ważność nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia. Stąd dylemat i kombinowanie co zrobić z tym okresem, zanim nowe orzeczenie stanie się ostateczne. Ale w sprawie, gdzie orzeczenie weszło w życie np. 26.08.br., a powstanie niepełnosprawności datuje się wcześniej (np. w styczniu br. lub w 2019 r.), to i tak będzie ciągłość świadczenia w sierpniu, bo zasiłek przysługuje w tym przypadku za cały miesiąc.
Właśnie takandzia2017 pisze: ↑25 sie 2021, 10:34przedłuzając zasiłek stały nie wymagamy od klienta złozenia wniosku w Powiatowym Zespole o wydanie nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności prawda?
Bo jesli złoży i dostanie np. LEKKI stopień to koniec wypłacania zasiłku stałego, a na przedłuzeniu covidowskim "pociągnie" dłuzej..