Wywiad sam ze sobą? Pracownik socjalny w dwóch rolach. - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 21 lut 2019, 12:01

Klient całkowicie ubezwłasnowolniony przebywa w DPS, pracownik socjalny z DPS jest jednocześnie jego opiekunem prawnym.
My jako OPS wnioskujemy o wywiad - DPS nam go przesyła - w danych osoby z którą jest przeprowadzany są dane klienta, niżej w rubryce "opiekun prawny/kurator" są dane pracownika socjalnego z DPS, osoba przeprowadzająca wywiad - ten sam pracownik socjalny z DPS.
Czy to jest poprawne? Czy przeprowadzającym wywiad powinien być inny pracownik socjalny a jeśli nie mają dwóch w DPS to pracownik z lokalnego OPSu?
Xman
Starszy referent
Posty: 593
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna


Napisano: 21 lut 2019, 12:48

Ja tam robię wywiad i od czasu do czasu podpisuję decyzję(upoważniony) i też jestem dwa w jednym.
ttt
Starszy referent
Posty: 941
Od: 10 paź 2017, 10:58
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 21 lut 2019, 13:15

Xman pisze: Czy to jest poprawne? Czy przeprowadzającym wywiad powinien być inny pracownik socjalny a jeśli nie mają dwóch w DPS to pracownik z lokalnego OPSu?
Nie, nie jest to postępowanie poprawne.
Tak, powinien to być inny pracownik socjalny.
Powiem więcej: jeśli DPS nie jest jednostką organizacyjną samorządu, to musi być pracownik socjalny z OPS, nawet jeśli DPS ma więcej pracowników socjalnych (kontrole kwestionują wywiady pracowników socjalnych zatrudnionych przez kościoły lub NGO prowadzące DPS, ponieważ traktują to jako niedozwolone zlecanie zadań z pomocy społecznej.
jakobos
Stażysta
Posty: 168
Od: 30 maja 2007, 17:28
Zajmuję się:
Lokalizacja: zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska

Napisano: 21 lut 2019, 14:41

Jak uzasadnić, że nie może być to ta sama osoba? Powołać się na jakiś artykuł?
Xman
Starszy referent
Posty: 593
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 22 lut 2019, 8:17

Ja bym odniosła się do art. 24 ust 1. KPA, który mówi że:
§ 1. Pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie:
1) w której jest stroną albo pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki

Warto też zastrzec art. 24 § 4. Wyłączony pracownik powinien podejmować tylko czynności nie cierpiące zwłoki ze względu na interes społeczny lub ważny interes stron.

Jeśli więc nie jest to czynność nie cierpiąca zwłoki, powinien się tą sprawą zająć inny pracownik socjalny.

Pozdrawiam
SylwiaR
Praktykant
Posty: 15
Od: 06 lut 2019, 21:32
Zajmuję się: Pracownik socjalny ds. świadczeń przyznawanych decyzją

Napisano: 22 lut 2019, 9:21

Super, dziękuję bardzo.
Xman
Starszy referent
Posty: 593
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x