Zasiłki dla opiekunów naruszają Konstytucję - Świadczenia rodzinne

  
Strona 3 z 5    [ Posty: 49 ]

Napisano: 19 lut 2014, 10:52

\"Nazwa świaczenia nie ma zadnego znaczenia, a poza tym to nie moze sie to nazywac śp bo to swiadczenia ma dzis calkiem inne zasady przyznawania.\"

Jakby nazwa nie miała żadnego znaczenia, to nie było by rozdziału świadczeń konkretnie na zasiłki i na swiadczenia.
Jakby nazwa nie miała znaczenia to poza kwotą, nie było by innych róznic pomiędzy takim swiadczeniem pielęgnacyjnym a specjalnym zasiłkiem opiekunczym.
My swoje świadczenia mamy otrzymać wg starej, poprzednio obowiązującej podstawy prawnej i do takich swiadczeń obowiązuje zasada trwałosci ostatecznych decyzji administracyjnych.
Zmiana prawa nie ma wpływu na dalszy byt decyzji administracyjnych wydanych w oparciu o poprzednią obowiazującą podstawę prawną. Samo uchylenie podstawy prawnej wydanych decyzji powoduje, że z dniem wejścia w życie takiej zmiany prawa, przestaje istnieć podstawa prawna do wydawania w przyszłości takich decyzji, a nie tych już wydanych w oparciu o starą podstawę prawną.

~m&m


Napisano: 19 lut 2014, 10:54

ja bym się nie cieszyła bo połowa z tych ludzi nic nie dostaie bo niestety tak skonstruowali przepisy
~asia

Napisano: 19 lut 2014, 11:12

m&m - przeczytałaś wyrok TK?? Z uzasadnieniem? To idź przeczytaj.
~Iks

Napisano: 19 lut 2014, 11:20

wiekszego tłuka niz ta m&m to dawno tu nie było - nawet czytac nie potrafi tylko bredzi co jej wygodnie
~anna

Napisano: 19 lut 2014, 11:24

I co tam pisze na co mógłbys sie powołac i co by dowodziło, ze ustawodawca realizujac jego wyrok ma przywrócić stan zgodny ze Konstytucją, tj. przywrócic prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, tworząc dla nas nowy model świadczenia o zmienionej nazwie?
Gdzie masz, że takie krętactwo władzy jest zgodne z Konstytucją.
~m&m

Napisano: 19 lut 2014, 11:26

Anno a może to tyu nie potrafisz albo celowo nie chcesz czytać ze zrozumieniem.
~m&m

Napisano: 19 lut 2014, 11:28

Oj tam, oj tam. Nazwa świadczenia oczywiście ma znaczenie.
po pierwsze: gdyby \"opiekunowie\" z projektu ustawy mieli być rzeczywiście objęcie \"ochroną praw nabytych\", to wskrzeszono by wygaszone z mocy prawa na mocy niekonstytucyjnego przepisu decyzje.
Wtedy żadna interwencja ustawodawcy, że zacytuję TK, nie byłaby niezbędna.
Tyle, że wówczas, przysługiwałoby im swiadczenie pielęgnacyjne, które od lipca 2013r. wynosi nie 520, a 620 zł, nie wspominając o tym, ze nabyliby również prawo do pomocy z rządowych programów.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS

Napisano: 19 lut 2014, 11:38

Nie można \"wskrzesić\" starych decyzji bo wygasły z mocy prawa co wskazał TK. Nie można z powrotem przyznac tym osobom śp, bo śp dzisiaj to już całkiem inne świadczenie, na innych zasadach przyznawane i tez w innej kwocie.
I teraz jest projekt taki jaki jest - przywraca wprost opiekunom to co mieli czyli 520 zł, na takich samych zasadach jak te na ktorych prawo do śp nabyli (czyli na zasadach obowiazujacych przed 1 stycznia 2013 r.). A że chcieliby wiecej, podwyzek, rzadowych programow itd to niestety nie dostana bo takich praw nie mieli i zadne \"przywrocenie\" w tym zakresie nie moze miec miejsca.

Mieliscie 520 - przywracaja wam 520. Tylko tyle było waszym prawem nabytym. Koniec kropka
~anna

Napisano: 19 lut 2014, 11:49

@anna
Nie jest to wcale takie oczywiste, gdyż przepis o wygaszeniu okazał się niezgodny z konstytucją. Ale nawet idąc dalej tym tokiem rozumowania, na czym polega ochrona praw nabytych. CZy iopiekunowie nabyli prawo do weryfikacji wyskości świadczenia co 3 lata? Teraz \"zasiłek dla opiekunów\" jest poza ustawą o świadczeniach rodzinnych, a nie jest kolejnym świadczeniem rodzinnym. Zasiłek dożywotnio będzie wynosił 520 zł?
Nie chcę tu też mówić o absurdach, które po orzeczeniu TK wychodzą, ale co tam, może warto.
Przykład. Osoba w grudniu 2013 złożyła wniosek do PZOON o ustalenie stopnia niepełnosprawności, w marcu 2013r. - st. umiarkowany, odwołanie, w czerwcu WZOON utrzymuje w mocy - skarga do WSA, w grudniu 2013 - Sąd zmienia orzeczenia organów i daje znaczny stopień. W lutym 2014 przychodzi do Ciebie z wnioskiem o świadczenie pielęgnacyjne.
Do kiedy przyznasz i na jakiej podstawie.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS

Napisano: 19 lut 2014, 12:00

A w którym to miejscu trybunał orzekał co do kwoty, żeby to kwota miała być naszymi prawami nabytymi.
Naszymi prawami nabytymi sa decyzje przyznające nam świadczenia pielęgnacyjne i co do nich orzekał, jako wygaszone niezgodnie z prawem.
I nikt tu nie mówi o wskrzeszaniu starych decyzji.
A wałkując w kółko , że nie można nam przywrócić śp, bo dzisiaj pod tą nazwa jest juz inne swiadczenie, pokazujesz tylko, że nie rozumiesz na czym polega zasada trwałości ostatecznych decyzji administracyjnych.
Ustawodawca ma za zadanie stworzenie prawa, które pozwoli nam ponowne nabycie prawa do swiadczenia pielęgnacyjnego, wg stanu prawnego i faktycznego na dzien 31 grudzień 2012 r, a wiec w oparciu o poprzednio obowiązującą podstawę prawną. Tym samym cofamy sie do stanu przed zmianą prawa i dlatego tab nabyte przez nas decyzje administracyjne należy traktowac jakby nigdy nie uległy wygaszeniu.
~m&m



  
Strona 3 z 5    [ Posty: 49 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x