
„Różnice w sytuacji rodziców dzieci niepełnosprawnych i opiekunów osób dorosłych np. matki ,ojca ,babci ,dziadka.
1. Stanowisko (części) rodziców dzieci „chorych od urodzenia” w kwestii świadczenia pielęgnacyjnego.
Rodzice niepełnosprawnych dzieci nie sprzeciwiają się podwyższeniu kwoty świadczeń dla opiekunów dorosłych


Żądają zachowania dotychczasowych regulacji czyli obecnej ustawy o Świadczeniu Pielęgnacyjnym.
Świadczenie pielęgnacyjne dla rodzica jest ekwiwalentem za rezygnację z zatrudnienia i opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem w stopniu znacznym. Świadczenie pielęgnacyjne zastąpiło zasiłek stały z pomocy społecznej, który przysługiwał rodzicowi na niepełnosprawne dziecko. Dopiero w 2008 r TK rozszerzył krąg uprawnionych doświadczenia pielęgnacyjnego.Z opieką na niepełnosprawnym dzieckiem związane było szczególne uprawnienie do przejścia rodzica niepełnosprawnego dziecka na wcześniejszą emeryturę po 20 latach (matka) lub 25 latach (ojciec) bez względu na wiek rodzica. Ta grupa społeczna jako jedna z pierwszych została pozbawiona tego szczególnego przywileju.
Opieka nad matką czy ojcem często jest równie trudna czy wyczerpująca jednak należy mieć na względzie różnice w sytuacji życiowej tych dwu grup opiekunów.
Opieka na niepełnosprawnym dzieckiem jest opieką długoterminową . Trwa 20, 30 a często 40 lat i więcej. Urodzenie niepełnosprawnego dziecka jest dla rodziców i rodzeństwa faktem zmieniającym diametralnie ich życie skutkującym rezygnacją z wielu aspektów życia zawodowego i społecznego, powodującym biedę materialną dyskryminacje i wykluczeniem. Najczęściej matka rezygnują z kariery zawodowej, zostaje pozbawiona możliwości wypracowania emerytury lub emerytury w godziwej wysokości. Pomimo , że wykonuje 24godzinną pracę nie przysługuje jej żadne prawa pracownicze. To tę grupę społeczną najczęściej dotyka zjawisko wypalenia wynikające z pracy bez wytchnienia.
Taka rodzina nie ma możliwości zgromadzenia majątku i godnego zabezpieczenia na starość.
Dziecko niepełnosprawne z racji, że nie ma szansy na zatrudnienie dysponuje tylko rentą socjalną i przeważnie jedynym majątkiem, który po nim pozostaje jest jedynie wózek inwalidzki w przypadku dziecka niepełnosprawnego rodzica.
W przypadku opieki nad seniorem na pierwszy plan wysuwają się czynności opiekuńcze. Opieka nad seniorem jest normalną koleją życia. Z reguły jest to opieka krótkoterminowa. Opiekun ma możliwość zgromadzenia majątku, wypracowania godziwej emerytury. Zanim nadejdzie potrzeba zajęcia się chorym rodzicem korzysta z uroków życia w pełnym zakresie. Często ma rodzeństwo, zdrowe dzieci , które też włączają się w opiekę nad rodzicem czy dziadkami. Chory rodzic przeważnie ma godziwe świadczenie emerytalne a często też zgromadzony majątek. Opieka jest świadczona często w mieszkaniu rodzica.
W przypadku rodziców dzieci często występuje sytuacja, gdy rodzic niepełnosprawnego dziecka musi równocześnie zajmować się swoim niepełnosprawnym dzieckiem i chorym rodzicem nie otrzymując dodatkowych pieniędzy za opiekę nad rodzicem.
IWONA HARTWICH