Do ostrej wymiany zdań ws. Narodowego Święta Niepodległości doszło w audycji Moniki Olejnik \"7 Dzień Tygodnia\".
Gośćmi audycji poświęconej obchodom Narodowego Święta Niepodległości byli Cezary Michalski, Jan Żaryn, Ireneusz Krzemiński i Andrzej Jaworski. Prowadząca rozmowę Monika Olejnik pytała zaproszonych m.in. o to, dlaczego nie jest tak, że wszystkie zaplanowane z tej okazji marsze nie mogą iść razem.
PiS rozpoczyna dzisiaj obchody Święta Niepodległości. Od ponad trzech lat 10. każdego miesiąca prezes oraz działacze i sympatycy partii uczestniczą w tak zwanych \"miesięcznicach\" katastrofy smoleńskiej. W listopadzie miesięcznica wypada w przeddzień Święta Niepodległości, stąd Marsz Pamięci nie zakończy się pod Pałacem Prezydenckim ale przejdzie pod znajdujący się nieopodal pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.
11 listopada 1918 roku Polska po wielu latach zaborów oraz nieistnienia na mapie Europy odzyskała utraconą niepodległość. Jednym z pierwszych dokumentów świadczących o odzyskanej niepodległości jest "Depesza iskrowa" z dnia 16 XI 1918 r. notyfikująca powstanie Państwa Polskiego, wysłana do Rządów wszystkich Państw.
Depesza iskrowa z dnia 16 XI 1918 r.
notyfikująca powstanie Państwa Polskiego
\"... Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych - wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym. Jako wódz naczelny armii polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski - przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości...\" podpisał: Wódz Naczelny Piłsudski.