Czy można używać samochodu prywatnego do celów służbowych?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: heiland

Napisano: 17 lip 2019, 12:13

Czy można zawrzeć umowę o użytkowanie samochodu prywatnego do celów służbowych z pracownikiem w sytuacji gdy nie posiada on prawa jazdy. Chodzi o jazdy lokalne w celu wykonywania obowiązków a nie o podróże służbowe a kierowcą jest mąż pracownicy. Czy w takim wypadku można ?
male
Stażysta
Posty: 98
Od: 27 mar 2017, 14:55
Zajmuję się: wszystkim


Napisano: 17 lip 2019, 13:45

Co prawda nie jest to powiedziane wprost w rozporządzeniu (rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy), ale sugeruje tak § 4 ust. 1:

"Zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych następuje (...) po złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu".

Ja bym nie podejmowała tak dużego ryzyka, żeby zawierać umowę pracownikiem na takich zasadach. Z drugiej jednak strony nie przechowujemy kserokopii prawa jazdy, a nawet jeśli ktoś nam pokaże do wglądu to na drugi dzień może je stracić i nic nie powiedzieć pracodawcy. Wszystko zależy więc od Waszej interpretacji i skłonności do ryzyka.
Paulinka z GOPSu
Referent
Posty: 367
Od: 24 paź 2017, 14:38
Zajmuję się: Księgowość

Napisano: 17 lip 2019, 14:37

Dziękuję Ci za szeroką interpretację. Mam wątpliwość ale pracownik ponosi koszty i jeździ w teren swoim samochodem ( brak innej komunikacji np. PKS). Na piechotę za daleko więc myślę jak zrekompensować można jej te koszty wyjazdów na wywiady.
male
Stażysta
Posty: 98
Od: 27 mar 2017, 14:55
Zajmuję się: wszystkim

Napisano: 01 sie 2019, 13:24

MOZE PREMIE CO MIESIECZNA, LUB DODATEK
ADMINKA84
Praktykant
Posty: 5
Od: 29 lip 2019, 13:50
Zajmuję się: PS/AD

Napisano: 13 sie 2019, 7:34

Przecież ten samochód jest użytkowany przez pracownicę, służy jej do dojeżdżania w teren. Oprócz tego służy jej też mąż jako dodatkowe narzędzie do kierowania samochodem ;) "Używanie" samochodu to chyba nie tylko kierowanie nim - przecież jak jedzie PKSem to nim nie kieruje?
LuuLane
Stażysta
Posty: 118
Od: 15 maja 2017, 7:44
Zajmuję się: PS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny