komunikat ministerstwa - Świadczenia rodzinne

  
Strona 6 z 6    [ Posty: 53 ]

Napisano: 07 lip 2014, 12:04

Elmer pisze: Dla mnie wydanie komunikatu (i szkolenie w podobny sposób) w tej formie jest po prostu kompromitacją i wprowadzaniem w błąd. Obrona ministerstwa graniczy z kuriozum.
Wszyscy wiemy, że art. 3 wprowadzono po to, aby zamknąć usta tym, którzy mówią o uchwale 7 sędziów. Po to miał być ten przepis i tak de facto tłumaczy jego sens komunikat. Uchwała mówiła o osobie prowadzącej gospodarstwo rolne, więc wprowadzono oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego jako warunku uzyskania prawa do ZDO i SP. Tyle, że NSA dokładnie napisał co rozumie przez prowadzenie gospodarstwa rolnego, a ministerstwo rządzone przez niedoszłego europosła z PSL-u już nie, chciało po prostu zrobić rolnikom dobrze.
KRUS tymczasem mówi: hola, albo rybki albo akwarium.
Można zaklinać rzeczywistość i twierdzić, że taka była od początku intencja ustawodawcy, moim zdaniem jest jednak inaczej i po raz kolejny wyszedł potworek, którego nikt nie chciał.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS


Napisano: 07 lip 2014, 12:08

zgadza się. Ustawa stworzona na kolanie zgodnie z przewidywaniami okazała się bublem. Teraz przez 2 lata ministerstwo będzie zwalało winę na innych a po dwóch latach wprowadzą jakąś poprawkę. Niekoniecznie mądrzejszą.
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20670
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 07 lip 2014, 12:10

Ważne dla osób ubiegających się o przyznanie zasiłku dla opiekuna, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego

Zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym - warunkiem przyznania prawa do ww. zasiłków.

Obowiązujące od 15 maja 2014 r. przepisy warunkują przyznanie rolnikom, ich małżonkom i domownikom, prawa do:

zasiłku dla opiekuna,
specjalnego zasiłku opiekuńczego,
świadczenia pielęgnacyjnego,

od złożenia we właściwym urzędzie gminy m.in. oświadczenia:

w przypadku rolników - o zaprzestaniu prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
w przypadku małżonków rolników lub domowników - o zaprzestaniu prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego lub wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.

Powyższe oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego / wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym rolnik, małżonek rolnika lub domownik składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Oświadczenie to może dotyczyć też okresu od dnia 1 lipca 2013 r., za który dana osoba ubiega się o ustalenie prawa do zasiłku dla opiekuna.

Jednocześnie Kasa informuje, że warunkiem niezbędnym do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników jest prowadzenie działalności rolniczej / wykonywanie stałej pracy w gospodarstwie rolnym.

Złożenie zatem przez rolnika, jego małżonka lub domownika, ubiegającego się o przyznanie zasiłku dla opiekuna, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo świadczenia pielęgnacyjnego oświadczenia o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym wskazuje na niespełnianie przez te osoby warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Kasa podkreśla, iż niespełnianie warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników oznacza wyłączenie z tego ubezpieczenia, w tym również w okresie wstecznym, a także z ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS.

Wyłączenie z ubezpieczenia z okresem wstecznym może oznaczać również konieczność zwrotu przyznanych w tym czasie świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

W przypadku, gdy o zasiłek dla opiekuna, specjalny zasiłek opiekuńczy albo świadczenie pielęgnacyjne ubiegałby się rolnik, jedyny właściciel gospodarstwa, zaprzestanie prowadzenia przez taką osobę działalności rolniczej oznaczałoby również ustanie ubezpieczenia społecznego rolników i ubezpieczenia zdrowotnego dla domowników pracujących w jego gospodarstwie rolnym.

Konsekwencją ustania ubezpieczenia społecznego rolników i objęcia ubezpieczeniem w ZUS z tytułu pobierania zasiłku dla opiekuna, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo świadczenia pielęgnacyjnego, w przypadku osób urodzonych po 1948 r., może być nieuzbieranie przez takie osoby okresu 25 lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, niezbędnego dla ustalenia prawa do emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników.

Podstawa prawna:

art. 3 ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2014 r., poz. 567),
art. 17b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
(Dz. U. z 2013 r., poz. 1456, z późn. zm.),
art. 6 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2013 r., poz. 1403, z późn. zm.).

Data dodania:
02.07.2014
Autor: Biuro Ubezpieczeń Centrali KRUS
MASAKRA



  
Strona 6 z 6    [ Posty: 53 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x