Przypis należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu - Księgowość

  
Strona 3 z 4    [ Posty: 40 ]

Napisano: 02 lut 2019, 0:03

BDMB pisze:Jak na razie o tym czy księgi rachunkowe uznaje się za rzetelne decydują przepisy prawne a nie nieudolnie sporządzony i niepodpisany komunikat na stronie MF.
Na dole jest podpis Pani Anety Godyń osoby z Departamentu Rachunkowości i co więcej w ubiegłym roku ów komunikat był po raz kolejny zaktualizowany do obowiązujących przepisów. Bo przecież odwołują się w nim do aktualnego RMRIF. No ale musiałbyś to bdmb przeczytać i zrozumieć zasady.

Ile razy można o tym pisać, że nie można zadań zleconych księgować jak VAT na 225?

A tak zaprojektowała to kiedyś jeszcze do zaliczki alimentacyjnej Pani Bakalarska z Dep. BPMF. Potem twoja kochana Pani Koszela, Gajoch i inne gwiadzy z RIO, w tym znany ci Pan Wojdowski :roll: narobili bajzlu na tych swoich szkoleniach w RIO.

Ministerstwo zebrało materiały szkoleniowe powyższych osób, przenalizowało je....i doszło do wniosku, że trzeba wydać komunikat i zmienić rozporządzenie, bo nie można księgować FA i zadań zleconych jak VAT ze względu na art 255 UOFP wprowadzający rozliczenie z dochodów pobranych, gdyż gdyby księgowano FA jak VAT to na 225 byłyby nierzetelne zobowiązania ( w VAT są prawidłowe ale na FA nie) gdyż jak komornik nic od dłużnika nie pobierze to gmina nic nie jest winna BP.

KIEDY W KOŃCU NAUCZYCIE SIĘ LUDZIE ILE TO JEST 60% RAZY ZERO ?????????????????

Masz błędnie opracowany program. Jak NIK wejdzie do OPSu z twoim programem to OPS będzie maiał kłopoty za prowadzenie księgowości na programie w którym 60% razy zero daje 60 bo mylisz księgowania VAT z zadaniami zleconymi.
TWoj
Podinspektor
Posty: 1458
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:


Napisano: 03 lut 2019, 13:57

W komunikacie MF jest mowa o przypisie 221/720 ale nie mówi się że 100% należności FA ma tak być ujęte w ewidencji - więc ja mam taki przypis FA ale tylko 40% w wysokości dochodów gminy. Wszystko zależy od interpretacji ja jestem praktykiem a Pan teoretykiem w tym zakresie.
renia50
Referent
Posty: 341
Od: 06 lis 2017, 13:53
Zajmuję się: ksiegowa

Napisano: 03 lut 2019, 15:08

...a zatem na 225 masz zobowiązania wobec BP w kwocie 60%.

Jak komornik nic nie wpłaci to ile gmina jest winna BP?

Ile to jest 60% razy zero?

Teoria????...jeśli mówię, że zero???

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
TWoj
Podinspektor
Posty: 1458
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:

Napisano: 03 lut 2019, 15:46

Na koniec roku mam na 229 zobowiązanie wobec ZUS z tyt. naliczonej tzw. 13 a przepisy mówią że zobowiązanie wobec ZUS powstaje z chwila wypłaty należności pracownikom a nie z chwilą naliczenia. Saldo nie zawsze oznacza że muszę JUŻ odprowadzać - dłużnik alimentacyjny wpłaci mi należność to ją odprowadzę ale teoretyczne zadłużenie istnieje.
renia50
Referent
Posty: 341
Od: 06 lis 2017, 13:53
Zajmuję się: ksiegowa

Napisano: 03 lut 2019, 16:07

ZUS to jedno...podobnie jak VAT...tu się zgadzam.

Jednakże mamy art 255 UOFP, który zastąpił wcześniejsze rozporządzenie MF.

Art. 255. 1. Zarząd jednostki samorządu terytorialnego przekazuje pobrane dochody budżetowe związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostce samorządu terytorialnego odrębnymi ustawami, pomniejszone o określone w odrębnych ustawach dochody budżetowe przysługujące jednostce samorządu terytorialnego z tytułu wykonywania tych zadań, na rachunek bieżący dochodów dysponenta części budżetowej przekazującego dotację celową, według stanu środków określonego na:
1) 10 dzień miesiąca - w terminie do 15 dnia danego miesiąca;
2) 20 dzień miesiąca - w terminie do 25 dnia danego miesiąca.
2. Pobrane do dnia 31 grudnia i nieprzekazane w terminach, o których mowa w ust. 1, dochody budżetowe związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostce samorządu terytorialnego odrębnymi ustawami są przekazywane odpowiednio przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego na rachunek bieżący dochodów dysponenta części budżetowej przekazującego dotację celową - w terminie do dnia 8 stycznia roku następującego po roku budżetowym, a gdy ten dzień jest dniem wolnym od pracy - do pierwszego dnia roboczego po tym terminie.
3. Dochody, o których mowa w ust. 1 i 2, są przekazywane wraz z należnymi odsetkami:
1) pobranymi od dłużników z tytułu nieterminowo regulowanych należności stanowiących dochód budżetu państwa;
2) naliczonymi w wysokości jak dla zaległości podatkowych w przypadku nieodprowadzonych dochodów budżetowych przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego w terminach, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. W przypadku nieprzekazania dochodów budżetowych w terminach, o których mowa w ust. 1 i 2, dysponent części budżetowej przekazujący dotację celową wydaje decyzję określającą kwotę dochodów przypadającą do zwrotu i termin, od którego naliczane są odsetki.
5. Do dochodów budżetowych nieprzekazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego do budżetu państwa stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zwrotu dotacji.

JAKI MASZ STAN ŚRODKÓW NA 31.12 JAK KOMORNIK NIC NIE POBIERZE OD DŁUŻNIKA ????

ZERO
TWoj
Podinspektor
Posty: 1458
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:

Napisano: 03 lut 2019, 16:40

TWoj pisze:...a zatem na 225 masz zobowiązania wobec BP w kwocie 60%.

Jak komornik nic nie wpłaci to ile gmina jest winna BP?

Ile to jest 60% razy zero?

Teoria????...jeśli mówię, że zero???

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Już kumam te ciągłe pisanie przez Pana o 60 %x 0 ,że równa się zero.

Pan ma na myśli,że księgując 60% należności 221/225 wykazuje się jednocześnie zobowiązanie wobec budżetu. Jak jak np. PDOF od 13 . Przecież księgując w ten sposób wykazuje się zobowiązanie, którego nie ma. Nie można się zobowiązać za nie swoje długi, a tym bardziej jak sam dłużnik ich nie spłaca. Dlatego w/g Pana należny przypis księgować 221/720 bez względu,czy to 60, 40 czy odsetki. Przypis to przypis. To dłużnik ma zobowiązanie, a nie Gmina, czy OPS do BP.
GosiaW
Stażysta
Posty: 80
Od: 31 paź 2018, 8:27
Zajmuję się: Księgowość OPS

Napisano: 03 lut 2019, 17:36

...dokładnie. Ustawa FA mówi wyraźnie, że to dłużnika ma kasę gminie oddać.

A zę to zadanie zlecone to od lat przy zadaniach zleconych jest logiczna zasada, że gmina oddaje BP to co zostanie pobrane WEDŁUG STANU ŚRODKÓW NA DZIEŃ.

STANU ŚRODKÓW

...a jak stan jest ZERO to gmina nic BP nie jest winna.
TWoj
Podinspektor
Posty: 1458
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:

Napisano: 03 lut 2019, 18:01

Nie znam na tyle ustawy, pracuję za krótko. Jednak zapytam, bo Pan ją zna. Komu dłużnik alimentacyjnych jest winien? Napisał Pan,że Gminie. Na pewno, bo na logikę też Bp. To ma znaczenie moim zdaniem.
GosiaW
Stażysta
Posty: 80
Od: 31 paź 2018, 8:27
Zajmuję się: Księgowość OPS

Napisano: 03 lut 2019, 23:20

Windykacją należności od DA prowadzi gmina w ramach zadania zleconego gminie przez administrację rządową. DA jest obowiązany do zwrotu gminie należności w wysokości świadczeń wypłaconych z FA osobie uprawnionej + odsetki. 40% kwot należności stanowi dochód własny gminy a pozostałe 60% tej kwoty oraz odsetki stanowią dochód budżetu państwa.
--------------------------------------------------------------------
Należność od DA jest aktywem gminy (składnikiem majątku gminy ) z tym że 40% kwoty należności stanowi własność gminy a 60% kwoty należności stanowi własność Skarbu Państwa. Należności z tyt.odsetek również są aktywami gminy których właścicielem jest Skarb Państwa.

Jeżeli dana należność której właścicielem nie jest gmina zostaje włączona do majątku gminy ( znaczy to, że znajduje się w dyspozycji gminy) to należy wskazać właściciela czyli źródło finansowania tej należności. Robi się to przez zapis zobowiązania z tytułu jej posiadania .
----------------------
Pojęcie źródła finansowania może będzie jaśniejsze jeżeli podam przykład: Do magazynu przyjęto materiały nabyte na kredyt. Materiały będą wykazywane jako rzeczowe aktywa obrotowe których źródłem finansowania jest zobowiązanie wobec kredytodawcy. Materiały są składnikami majątku własnego ale właścicielem do czasu zapłaty jest fundusz obcy.
-------------------
Tak więc zapis 221/225 nie oznacza zobowiązania z tyt. wyegzekwowanych od DA kwot ale zobowiązanie z tyt. posiadania w swoim majątku składników w postaci 60% należności od DA których właścicielem jest Skarb Państwa. Jest zobowiązanie ale jego termin zapłaty (zgodnie z art.255 UoFP) zostanie określony dopiero po pobraniu kwot od DA.
BDMB
Starszy referent
Posty: 676
Od: 05 sty 2015, 12:36
Zajmuję się:

Napisano: 04 lut 2019, 10:48

BDMB pisze: Tak więc zapis 221/225 nie oznacza zobowiązania z tyt. wyegzekwowanych od DA kwot ale zobowiązanie z tyt. posiadania w swoim majątku składników w postaci 60% należności od DA których właścicielem jest Skarb Państwa. Jest zobowiązanie ale jego termin zapłaty (zgodnie z art.255 UoFP) zostanie określony dopiero po pobraniu kwot od DA.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Zapis ten zgodnie z treścuą ekonomiczną konta oznacza zobowiązanie wobec budżetu państwa.

fajne są te teoryjki bdmb...ubaw samego rana...

A poważnie zgodnie z ustawą FA:

Dłużnik alimentacyjny jest obowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

...i gmina cały czas ma należność od dłużnika a zobowiązanie powstaje dopiero wtedy jak komornik ściągnie kasę od dłużnika....bo przecież komornik nie wpłaca tej kasy do UW tylko do OPS/gminy.

ART 255 UOFP WYRAŹNIE MÓWI O ROZLICZANIU TYCH WPŁAT WEDŁUG STANU ŚRODKÓW.

A jak stan jest zero to gmina wojewodzie jest winna .....NO NAUCZYLIŚCIE SIĘ W KONCU GENIUSZE ILE?????

ILE TO JEST 60% RAZY ZERO ?????
TWoj
Podinspektor
Posty: 1458
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:



  
Strona 3 z 4    [ Posty: 40 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x