Jak kogoś nie stać na merytoryczne odpowiedzi to się zasłania tanimi wpisami typu troll. Wcześniej pisałem, że mnie chodzi tylko o wyrównanie, a do tego według innych nie potrzeba oświadczeń, natomiast w/w osoba wmawia, że potrzebne. Zatem jest różna interpretacja przepisu. Zobaczymy jaka będzie decyzja.
Roman jednak cię podkarmię. Mam taką samą sytuacje ale pójdę po najmniejszej linii oporu. Podpiszę oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa o zaległy jak również o bieżący zasiłek. Powód ?
Pytanie do prawnika: Jak ma wyglądać zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego , bo nie mam pojęcia?
Odpowiedź: Niestety ustawa nie wyjaśnia precyzyjnie co oznacza zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa.
Czyli w moim przekonaniu zaprzestałem prowadzenia gospodarstwa ,choć nie wiem co to znaczy.
Jeszcze cytat z forum, odpowiedź MPiPS na pytanie: kiedy rolnik może dostać ZDO?
Odpowiedź: "fakt zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego i wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, rolnik, małżonek rolnika, lub domownik rolnika potwierdza ww. oświadczeniem. Przepisy ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów oraz przepisy o świadczeniach rodzinnych, nie przewidują innej drogi dowodowej na ww. okoliczność" czyli kto i na jakiej podstawie sprawdzi czy Ty zaprzestałeś prowadzić gospodarstwo ?
Pozdrawiam.
Roman pisze:Teraz "życzliwych" sąsiadów nie brakuje, zazdrosnych o pieniądze.
to jest na forum
"KOMUNIKAT DLA BARANÓW !!!!
Warszawa, 9 czerwca 2014 r.
Zgodnie z art. 3 ust. 1, obowiązującej od dnia 15 maja 2014 r., ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (jest to ustawa realizująca wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 r.),w przypadku, gdy o zasiłek dla opiekuna ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników lub domownicy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2013 r. poz. 1403, 1623 i 1650), świadczenie to przysługuje odpowiednio:
rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.
Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestanie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w ust. 1, potwierdza się stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku dla opiekuna, w przypadku zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywania w nim pracy przez rolnika, małżonka rolnika lub domownika, ww. oświadczenie może dotyczyć zarówno okresu od dnia wejścia w życie ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, jak i okresu od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ww. ustawy, za które dana osoba ubiega się o ustalenie prawa do zasiłku dla opiekuna.
W świetle powyższej regulacji, fakt zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestania wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, potwierdza ww. oświadczeniem składanym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Jednocześnie należy wskazać, że w ustawie o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, jak i w ustawie o świadczeniach rodzinnych, nie wprowadzono definicji zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego ani definicji zaprzestania wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, ani nie odesłano w tym zakresie do innych aktów prawnych.
W związku z powyższym, ocenę, czy dany rolnik, małżonek rolnika, domownik, zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywania w nim pracy, czy też nie, ustawodawca pozostawił rolnikowi, małżonkowi rolnika, domownikowi. Przepisy ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów oraz przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych nie przewidują innej drogi dowodowej na ww. okoliczność, niż opisane wyżej oświadczenie.
Analogiczne regulacje zawarte są w obowiązującym od dnia 15 maja 2014 r. art. 17b ustawy o świadczeniach rodzinnych, dotyczącym przyznawania rolnikom, małżonkom rolników i domownikom rolników specjalnego zasiłku opiekuńczego i świadczenia pielęgnacyjnego.
Oznacza, to, że aby rolnik, małżonek rolnika, domownik, mógł ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne, tj. świadczenia przyznawane w związku z zakończeniem aktywności zawodowej spowodowanym koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, musi zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywania w nim pracy – co potwierdza stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Ponadto, za osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna, specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne, co do zasady opłacane są z budżetu państwa składki do ZUS-u na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (zgodnie z art. 6 ust. 2a-c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Dotyczy to również rolników, małżonków rolników i domowników jeśli otrzymują ww. świadczenia.
Istotne jest jednak, że ww. składki nie są opłacane do ZUS jeśli osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z innego tytułu na podstawie ustawy lub na podstawie odrębnych przepisów.
W związku z powyższym, jeśli rolnik, małżonek rolnika, domownik, otrzymujący ww. świadczenie w związku z zaprzestaniem prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywania w nim pracy, podlega jednocześnie obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS (na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników), to do ubezpieczenia do ZUS-u nie zostanie zgłoszony.
Jeśli zaś obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS nie będzie podlegał, to zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą za niego opłacane ze środków budżetu państwa do ZUS-u.
Osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna, specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenia pielęgnacyjne, a więc także rolnicy, małżonkowie, rolników, domownicy, co do zasady mają także opłacane z budżetu państwa (na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) składki na ubezpieczenie zdrowotne, chyba, że są już ubezpieczone zdrowotnie z innego tytułu."
rolnicy spełniali warunki ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu na dzień 31XII2012, nie było wtedy żadnych oświadczeń, nawet był komunikat mpips, że rolnikom śp przysługuje ( po uchwale nsa dołączano jedynie jakieś własne oświadczenia o niepracowaniu, niekolidowaniu ), mieli więc oni płacone śp do czerwca 2013, wygasło im to świadczenie od 1 lipca 2013, teraz wprowadzone są oświadczenia, ustawa weszła w życie 15 maja, rozgranicza okres przyznania na dwa: od 1VII do 14 V i od 15 V do nadal, przepis z oświadczeniami wszedł w życie 15 maja, a rolnik jak złoży oświadczenie z art. 5 ust 3 zdo o spełnianiu warunków do otrzymywania śp w brzmieniu obowiązującym 31XII2012 to bez oświadczania o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego powinien otrzymać wyrównanie za okres od 01 VII 2013 do 14 V 2014 wraz z odsetkami, natomiast na okres od 15 V 2014 przy ubieganiu się o zdo powinien złożyć oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego
W dniu wczorajszym dzwoniłam do sko w szczecinie z zapytaniem co robić z rolnikami. odpowiedz była prosta - przyznawac jesli nie prowadza gospodarstwa choc sa ich wlascicielami. pomagac napisac stosowne oswiadczenie i niczego nie utrudniac.