ŚP po SZO od kiedy? - Świadczenia rodzinne

  
Strona 8 z 9    [ Posty: 85 ]

Napisano: 13 lut 2015, 16:50

kronos79 pisze:Iks niech za siebie odpowie sam. Ja odpowiem w swoim imieniu. [...]
Nie mam w zasadzie nic do dodania :) No może jedno:
kun' pisze:jeżeli tak bardzo boicie sie podejmować decyzję, to jej nie podejmujcie.
Ależ ja się nie boję, po prostu uważam, że przyznanie świadczenia w tym wypadku będzie błędem. Podjęta decyzja nie zawsze jest korzystna dla strony - wyobraź sobie.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5941
Od: 27 lut 2014, 20:32
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska C


Napisano: 13 lut 2015, 18:09

Iks pisze: Różnica jest taka, że wtedy mówiliśmy o tym samym świadczeniu w oparciu o dwa różne brzmienia tego samego aktu prawnego - w tym jedno nieaktualne. A teraz rząd proponuje inne kwoty świadczenia dla różnych grup zawarte w jednym akcie - tak samo to działa od lat przy zasiłku rodzinnym który jest różny w zależności od wieku dziecka. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
Mylisz się, Wtedy też mógł wprowadzić rózne kwoty dla różnych grup. Było to kwestią poprawienia niektórych przepisów, dopisanie nowych ustępów. Tak jak proponował trybunał – poprzez wprowadzenie poprawek do ustawy o sw. rodz. Podstawowy akt prawny art. 17 ust 1 nie uległ jakiejś zasadniczej zmianie, żeby nie można było tego zrobić. Tylko cały problem polegał, ze nierząd nie zamierzał przywrócić nam tego swiadczenie pod nazwą świadczenie pielęgnacyjne.
Iks pisze: Bo w tej sytuacji komunikat ministerstwa pokrywa się z komunikatem TK.
Ani komunikat ministerstwa ani komunikat TK nie jest żadną podstawa prawną.
Także nie ma najmniejszego sensu powoływać ani na jedno ani na drugie.
Iks pisze: Zresztą już wyżej pisałem jaki zakres różnicowania miał na myśli Trybunał w swoim orzeczeniu, i nie był to ten sam zakres o którym my rozmawialiśmy po ogłoszeniu wyroku.
Jaki zakres miał wyraźnie podkreślił w sentencji wyroku, w tym co jest najważniejsze w nim, a mianowicie, że ustawodawca nie może róznicowac opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych ze względu na wiek powstania niepełnosprawności. Ustawodawcy pozostawił wybór co do rozwiązania tej kwestii. Udzielił przy tym wskazówek, żeby ten przy naprawianiu prawa nie dopuścił się wtórnej niekonstytucyjności.
kronos79 pisze: Owszem, tyle że zmianie ulegnie cały system wsparcia, a ty domagałaś się jednoczesnego funkcjonowania dwóch reżimów prawnych w odniesieniu do tego samego świadczenia.
A gdzież ty w tym co proponuje nierząd widzisz zmianę całego systemu wsparcia? To co obecnie proponuje niewiele rózni się od tego co by wprowadził wtedy.
I tak jak teraz swiadczenie pielęgnacyjne było by wtedy jednym rezimem prawnym ( instytucja świadczenia pielęgnacyjnego), a które wiązały by inne przepisy.

kronos79 pisze: Komunikat MPiPS mam w poważaniu, natomiast uzasadnienie wyroku TK nie pozostawia w mojej ocenie wątpliwości co do intencji autorów.
A to jakie to te intencje? bo moim zdaniem TK pozostawił ustawodawcy wolną rękę w robieniu dalszego gówna.
m&m

Napisano: 13 lut 2015, 18:12

faceci .... :roll:
"Czy świat bardzo się zmieni, gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy, wkurwieni?" — Jonasz Kofta
„Kochająca osoba żyje w kochającym świecie. Wroga osoba żyje we wrogim świecie. Każdy, kogo spotykasz jest Twoim lustrem” - Ken Keyes
ewalu
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 9550
Od: 12 maja 2011, 15:17
Zajmuję się:
Lokalizacja: lubelskie, Polska

Napisano: 13 lut 2015, 22:01

m&m pisze:ustawodawca nie może róznicowac opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych ze względu na wiek powstania niepełnosprawności.
Dokładnie. Czyli jedni nie mogą mieć 1200 tylko dlatego, że niepełnosprawność ich podopiecznych powstała wcześniej, skoro opiekują się de facto dorosłymi
m&m pisze:Mylisz się, Wtedy też mógł wprowadzić rózne kwoty dla różnych grup.
Nie, nie mógł.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5941
Od: 27 lut 2014, 20:32
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska C

Napisano: 13 lut 2015, 22:47

Iks pisze: Dokładnie. Czyli jedni nie mogą mieć 1200 tylko dlatego, że niepełnosprawność ich podopiecznych powstała wcześniej, skoro opiekują się de facto dorosłymi
Naprawdę myślisz, ze o to chodziło w tym orzeczeniu?
Przeciez trybunałowi wcale nie chodziło o to, zeby z 1200 wyrzucać opiekujących się dorosłymi niepełnosprawnymi, u których niepełnosprawność powstała w wieku dziecięcym. Tym bardziej, że tych, którzy sie teraz takimi opiekują obejmują prawa nabyte. Tym bardziej rządowi na tym nie zalezało.
Gdyby tylko chodziło o pozostawienie w 1200 zł same dzieci, Trybunał pewnie inaczej by orzekł. A tak to orzekł, zeby władza mogła dalej robić niesprawiedliwe podziały i do dzieci mogły być zaliczane dorosłe juz dzieci. I w efekcie z 1200 zostaną wyrzuceni tylko ci, którzy będą mieli przerwy w orzeczniach, a pozostali zachowają prawa nabyte w kontynuacji orzeczenia o niepełnosprawnosci.
Iks pisze:Nie, nie mógł.
Mógł tak jak i teraz moze.
m&m

Napisano: 13 lut 2015, 22:53

Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze takiemu syfowi przyklaskuje swoimi orzeczeniami trybunał konstytucyjny jako najwyższy są d prawa w tym kraju.
To trybunał konstytucyjny z tego kraju robi krajem bezprawia.
m&m

Napisano: 16 lut 2015, 10:29

m&m pisze:Naprawdę myślisz, ze o to chodziło w tym orzeczeniu?
O to chodziło odnośnie "odmiennego traktowanie opiekunów dorosłych niepełnosprawnych" Zacytuję siebie: "dwie osoby sprawują opiekę nad dorosłym niepełnosprawnym i jedna dostaje 1200 a druga 520" - niesprawiedliwość i nierówne traktowanie. "Naprawiono" to w najnowszym projekcie.
m&m pisze:Tym bardziej, że tych, którzy sie teraz takimi opiekują obejmują prawa nabyte.
Rząd się przejechał na prawach nabytych, a raczej ich odebraniu, więc teraz zmieni przepisy i spokojnie poczeka aż ludziom pokończą się orzeczenia.
m&m pisze:w efekcie z 1200 zostaną wyrzuceni tylko ci, którzy będą mieli przerwy w orzeczniach, a pozostali zachowają prawa nabyte
Inaczej się nie da, jakby rząd mógł to by zabrał 1200 wszystkim opiekunom dorosłych.
m&m pisze:Przeciez trybunałowi wcale nie chodziło o to, zeby z 1200 wyrzucać opiekujących się dorosłymi niepełnosprawnymi, u których niepełnosprawność powstała w wieku dziecięcym.
Jak dla mnie dokładnie o tym mówił TK opisując nierówne traktowanie opiekunów niepełnosprawnych dorosłych, stąd wyjaśnienie wyroku, notatka i to wszystko o czym dyskutujemy. Dlatego nie możemy przyznawać SP opiekunom dorosłych niepełnosprawnych - bo to nie to różnicowanie o którym od początku myśleliśmy jest niezgodne z Konstytucją.

Pomyśl przyszłościowo - w perspektywie następnych kilku lat, z wyższą kwotą świadczenia zostaną praktycznie tylko opiekunowie niepełnoletnich dzieci.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5941
Od: 27 lut 2014, 20:32
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska C

Napisano: 16 lut 2015, 13:35

Iks pisze:
m&m pisze: Pomyśl przyszłościowo - w perspektywie następnych kilku lat, z wyższą kwotą świadczenia zostaną praktycznie tylko opiekunowie niepełnoletnich dzieci.
Zostaną też wszyscy z bezterminowymi orzeczeniami. Ich jednak nie jest mało.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS

Napisano: 16 lut 2015, 14:40

U nas na stałe dają tylko staruszkom (też nie zawsze) i nierokującym. A SP w związku z opieką nad osobą dorosłą (niepełnosprawną od dzieciństwa) pobiera ze 3 osoby na około 200 wszystkich świadczeń opiekuńczych. Może faktycznie błędnie założyłem, że wszędzie jest tak samo.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5941
Od: 27 lut 2014, 20:32
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska C

Napisano: 16 lut 2015, 15:08

Prawa nabyte - tak powinny być jak przy zdo, orzeczenie terminowe, ponowne ustalenie zachowując terminy zapisane w ustawie i jest ciągłość. Tu już ustawodawca, przy zdo pokazał jak zachowuje się prawa nabyte i dlaczego teraz ma być inaczej. To nie o to chodzi.
wwo



  
Strona 8 z 9    [ Posty: 85 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x