Witam. Sposób naliczania kosztu utrzymania jednoznacznie określa ustawa o pomocy społecznej. Zasady i składniki brane pod uwagę znajdują się w jednym z początkowych artykułów ustawy. Odpłatność nalicza się na podstawie decyzji a wysokość ustala starosta i jest ona publikowana w dzienniku danego województwa.
Marcin, dziekuje za odpowiedź, ale - pracuje w domu dziecka od 8 lat i co roku musze wyliczyc koszt utrzymania wychowanka - oczywiście zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Dopiero na podstawie moich wyliczeń starosta wydaje zarządzenie i podaje do publikacji w dzienniku województwa. Powtarrzam, ze robię to ale ostatnio naszły mnie wątpliwosci czy prawidłowo. i stad zadane pytanie.
\"Art. 6 pkt15 ustawy o pomocy społecznej) średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej lub całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej – kwotę rocznych kosztów działalności domu lub całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej wynikającą z utrzymania mieszkańców lub dzieci, z roku poprzedniego, bez kosztów inwestycyjnych, wydatków bieżących na remonty i zakupy związane z realizacją programu naprawczego, powiększoną o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy, podzieloną przez liczbę miejsc, ustaloną jako sumę rzeczywistej liczby mieszkańców w poszczególnych miesiącach roku poprzedniego, w domu lub placówce;\"