Taka sytuacja - jak myślicie

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 03 sie 2020, 9:24

Kobieta złożyła wniosek o KDR na siebie, męża i dwoje dzieci, trzecie dziecko (na które nie wnioskuje o KDR) ma 22 lata, studiuje i jest w związku małżeńskim.
Co z tym zrobić?
Jeśli kobieta zawnioskowałaby też na to 3 dziecko to przyznać wszystkim?
Simen
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 157
Od: 27 cze 2017, 8:56
Zajmuję się: ŚW, 500+, z doskoku FA, ochrona danych osobowych.


Napisano: 03 sie 2020, 12:02

Dla mnie znaczenie ma to czy ta dwójka dzieci spełnia warunki określone w ustawie? tzn. jest do 18-tki lub do 25r życia ale się uczy, lub ma jakaś niepełnosprawność?

Jeśli tak, to czy to trzecie dziecko, które ma 22 lata (jaką opcję ma wybraną na wniosku?). Jeśli ma zaznaczoną opcję "dziecko powyżej 18 r.ż uczące się" to poprosiłbym oświadczenie OŚWIADCZENIE O PLANOWANYM TERMINIE UKOŃCZENIA NAUKI W SZKOLE LUB SZKOLE WYŻSZEJ załącznik ZKDR-01. I wtedy może zostać ta opcja "nie wnoszę".
Moim zdaniem ta karta temu dziecku by przysługiwała bez względu na to, że to dziecko jest w związku małżeńskim. Jeśli ktoś uważa inaczej, niech się wypowie. Może to niezbyt poprawnie brzmi i takie naginane, ale tak samo jest jak z kartą dla małżonka - nie weryfikujemy czy małżeństwo zostało zawarte gdy dzieci były na utrzymaniu tego "nowego" małżonka czy nie. A w ustawie nie ma nic, że jak dziecko zawarło związek małżeński to mu karta się nie należy. Jeżeli jednak Pani uznała, że nie wnosi to ok, ale wtedy ten załącznik i tamtej 2 dzieci bym przyznał, a temu jednemu jeśli by było "nie wnoszę" to wybrał "nie rozpatrzono". To jest tak jak 2 dzieci mieszka w twojej Gminie, a 1 dziecko w drugiej Gminie. Wtedy też się wnosi na 2, a na trzecie "nie wnosi", ale wykazuje na wniosku żeby można było odpowiednio rozpatrzyć.

Jeżeli jednak przy tym dziecku zaznaczyła opcję "Dziecko, które było na utrzymaniu rodziców". To w tym przypadku żadnemu dziecku karta nie przysługuje.

Dodam, że jeśli to ich wspólne dzieci, Pan/Pani powinni być zaznaczeni na wniosku jako rodzic.
Takie sprawy to bardziej dla #inspektor #ubu
michu95
Starszy referent
Posty: 701
Od: 17 cze 2016, 12:10
Zajmuję się:


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny