Beneficjent zmarł dnia 01.04.2021 r. czy decyzję wygaszać od 02.04.2021? Ponadto przebywał schronisku dla os. bezdomnych i dostaliśmy od nich informacje i czy on a wystarczy czy starać się o akt zgonu ?
Tak jak piszesz - wystarczy tylko notatka i akt zgonu lub weryfikacja PESEL w pomoście - tam możesz sobie wygasić tą decyzję (tylko w pomoście). Formalnie jednak w - przypadku zgonu nie wydaje się żadnej decyzji o wygaszeniu świadczenia. Jeżeli świadczenie było związane ściśle z osobą zmarłą i tylko ona była stroną – adresatem decyzji (np. w sprawie usług czy zasiłku stałego), nie sposób stwierdzić wygaśnięcia tej decyzji w drodze odrębnego postępowania, które musi toczyć się z udziałem osób żyjących, a rozstrzygnięcie należy skutecznie doręczyć stronie. Dlatego zgodnie z piśmiennictwem i orzecznictwem administracyjnym uzasadnione jest twierdzenie, że z chwilą śmierci świadczeniobiorcy jego uprawnienie do otrzymywanych świadczeń wygasło z mocy prawa. W związku z powyższym - fakt zgonu świadczeniobiorcy powinien zostać jedynie odnotowany i udokumentowany w aktach. Przykład z orzecznictwa:
„(...)W sytuacji, gdy prawo do zasiłku było ściśle związane z osobą zmarłej, to po jej śmierci nie ma już żadnej strony, do której mogłaby zostać adresowana decyzja stwierdzająca wygaśnięcie pierwotnej decyzji. Trudno w takiej sytuacji dopatrywać się interesu społecznego w tym, by podejmowana była decyzja bez adresata, a sporządzona jedynie do akt sprawy w celach porządkowych. Taki sam walor posiadałoby zwyczajne odnotowanie w tych aktach faktu śmierci strony, co jest wystarczające do zaprzestania wypłaty zasiłku(...)” (Tak; Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17.02.2009 r., sygn.: IV SA/Gl 556/08).
Jeżeli schronisko było tam stroną postępowania i otrzymało decyzję, to można zrobić wygaszenie dla nich. Jeżeli decyzja była tylko dla zmarłego - to wygaszenie tylko w pomoście.