Zaległości, rozdzielany dodatek mieszkaniowy - Dodatki mieszkaniowe

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 13 lip 2018, 8:40

Witajcie,
jeżeli wnioskodawcami są osoby z domków jednorodzinnych i dodatek rozdzielany jest między wnioskodawcę, przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne- za wodę i ścieki, do czystego środowiska- za śmieci itd., to jeżeli wystąpi zaległość np. za wodę i ścieki, to czy przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne powinno informować o zaległości, a my moglibyśmy wszczynać postępowanie i ewentualnie zawieszać dodatek? Czy to chodzi tylko o wnioskodawcę, że to on sam powinien informować o zaległości?(szczerze, to nie wyobrażam sobie, żeby samemu na siebie bicza kręcić i informować w tym wypadku organ no ale...). Proszę Was o pomoc i szczególne przeanalizowanie art. 8 ust. 4 oraz art. 7 ust. 11 bo zastanawia mnie zwrot "należności za lokale mieszkalne"- czy to należy traktować literalnie? Czy można pod to podciągnąć również informacje o zaległościach w opłatach niezależnych?
Łączę serdeczne pozdrowienia :)
Klara27
Starszy referent
Posty: 853
Od: 12 paź 2016, 13:25
Zajmuję się: DM/DE/Stypendia szkolne


Napisano: 13 lip 2018, 9:10

Art. 8WYPŁACANIE DODATKU MIESZKANIOWEGO
1.
Dodatek mieszkaniowy wypłaca się na rzecz uprawnionego lub zarządcy domu w terminie do 10. dnia miesiąca z góry. Zarządca obowiązany jest zaliczyć go na poczet przysługujących mu lub rozliczanych za jego pośrednictwem należności z tytułu lokalu zajmowanego przez wnioskodawcę.

Dodatek należny właścicielowi domu jednorodzinnego wypłaca się do jego rąk i on samodzielnie reguluje wydatki mieszkaniowe, choćby część z nich następowała za pośrednictwem zarządcy osiedla domów jednorodzinnych. Administrator (zarządca) nie są stroną postępowania administracyjnego w przedmiocie dodatków mieszkaniowych, mimo że na ich konto jest wypłacany przyznany dodatek.

2.
Obowiązki zarządcy określone w art. 8 ust. 4 nie dotyczą właściciela domu jednorodzinnego. Jednakże do niego również będzie miał zastosowanie art. 7 ust. 11, co oznacza możliwość wstrzymania świadczenia.

3.
Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na podstawie decyzji administracyjnej za ściśle wskazany okres (art. 7 ust. 5 u.d.m.). Założeniem tej instytucji jest również, że wypłacany jest on osobom, które nie zalegają z uiszczaniem należności czynszowych (por. art. 7 ust. 11, art. 8 ust. 4). Zarządca domu jest zobowiązany zaliczyć dodatek mieszkaniowy na poczet przysługujących lub rozliczanych za jego pośrednictwem należności za zajmowany lokal mieszkalny (art. 8 ust. 3). Innymi słowy, dodatek mieszkaniowy nie może być zaliczony dowolnie na długi najdawniej wymagalne, co byłoby sprzeczne właśnie z ratio legis tej instytucji prawnej, a powinien zostać zaliczony wyłącznie na poczet należności za okres konkretnie oznaczony w decyzji przyznającej takie świadczenie.
kamos90
Starszy referent
Posty: 548
Od: 20 mar 2017, 9:47
Zajmuję się: Dodatki mieszkaniowe/dodatki energetyczne/ archiwum zakładowe/ sekretariat/ prace społeczno - użyteczne

Napisano: 13 lip 2018, 9:15

Kamos, skąd to masz? Daj źródełko.
Klara27
Starszy referent
Posty: 853
Od: 12 paź 2016, 13:25
Zajmuję się: DM/DE/Stypendia szkolne



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x