zarządzanie depozytem

Wybrane tematy:
odpłatność za DPS - żyjące dzieci i wnuki Odpłatność za DPS sposób nalicznia świadczenie ratownicze- mieszkaniec DPS Ustalenie odpłatności DPS - stare zasady Decyzja OPS mam płacić a z czego mam żyć Wywiady alimentacyjne u dzieci
ODPOWIEDZ
czika

zarządzanie depozytem

Post autor: czika »

Mój klient został umieszczony w DPS, On płaci 70% a rodzina 30% za pobyt. Z racji tego, że ma dużą emeryturę 30% planowo miało być płacone z tej części która zostanie z emerytury. Niestety prowadzący dps "zaragnęli" pozostałą część emerytury do depozytu i upierają się, że nie mogą Jej dać rodzinie. Co robić?
Hania

Re: zarządzanie depozytem

Post autor: Hania »

30 procent jest własnością Mieszkańca nie jego rodziny więc słusznie deponowane jest tam gdzie on przebywa. To moze być wykorzystane na odzież,środki czystości, leki, inne zakupy zgodnie z zyczeniem i potrzebami podopiecznego. skoro rodzina umawia sie na dopłatę to musi to robić ze swojego dochodu a nie z dochodu mieszkańca. On juz swoje płaci w wysokosci 70 procent. I nie ma znaczenia wielkośc jego emerytury.
al.a

Re: zarządzanie depozytem

Post autor: al.a »

zgadzam się z Hanią: nie można zrobić nic, na szczęście..
DPS-EDO
Praktykant
Posty: 20
Rejestracja: 10 kwie 2014, 11:03
Zajmuję się: pracownik socjalny DPS
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: zarządzanie depozytem

Post autor: DPS-EDO »

Mieszkaniec może wyrazić zgodę (jeśli jest w stanie) na wypłacanie rodzinie pieniędzy z depozytu. Może też zadecydować, że 30% będzie szlo na konto bankowe do którego rodzina będzie mieć pełnomocnictwo. Depozyt nie jest obowiązkowy. A jeśli nie jest w stanie, to rodzina może a nawet powinna wystąpić do Sądu Okręgowego o ubezwłasnowolnienie. Opiekunem prawnym zostanie ktoś z rodziny i będzie mógł pobierać pieniądze, ale będzie też musiał rozliczać się z zarządzania majątkiem przed Sądem raz w roku. Ale z drugiej strony, jak rodzina zgodziła się na alimentację... To niech placi :lol:
nowa123

Re: zarządzanie depozytem

Post autor: nowa123 »

zgadzam się z Wami w zupełności, mam podobną rodzinę, która oczekuje, że te 30 % będziemy wypłacać nie byłoby problemu gdyby mieszkaniec się na to zgodził ale jest bez kontaktu z rzeczywistością i nie jest ubezwłasnowolniony. Ja to wiem że nie należy wypłacać Wy również ale rodzina oczekuje podstawy prawnej i tu lipa...proszę o pomoc. Na podstawie jakich przepisów córka nie może bez zgody rodzica dysponowac jego emeryturą?
dps

Re: zarządzanie depozytem

Post autor: dps »

A na jakiej podstawie córka może dysponować emerytura ojca, ciekawe czy ona chciałby aby tatuś dysponował jej kasą? A czemu mają ją dać rodzinie i po ile każdemu równo czy według zasług?
Jamiej

Re: zarządzanie depozytem

Post autor: Jamiej »

Jeżeli nie jest ubezwłasnowolniony, to rodzinie nic do tego. Czekają na naturalną selekcję i wtedy mogą upomnieć się o kasę, ktora jest częścią spadku.
Więc nie rozumiem zachowania rodziny. Jeżeli córka jest ustanowiona opiekunem prawnym/kuratorem, to owszem ma coś do gadania w dysponowaniem kasą taty.
al.a

Re: zarządzanie depozytem

Post autor: al.a »

niech rodzina pójdzie do ZUSu tam się dowie kto jest uprawniony do świadczenia, dostanie podstawę prawną. Natomiast aby mogła pobierać 30% świadczenia - to też regulują przepisy: opiekun prawny, kurator, pełnomocnik...Swoją drogą takiemu mieszkańcowi, który nie jest zdolny do wyrażenia woli należy ustanowić opiekuna a przynajmniej kuratora. I to już obowiązek.
ODPOWIEDZ