Powiedzcie jak to jest. Męzczyzna w wieku 76 lat został umieszczony w DPS w 2003 roku. Z MOPS otrzymywał i otrzymuje zasiłek stały w pełnej wysokości. Nagle DPS złozył wniosi o zas. pielegnacyjny w Św. Rodz. miejsca w którym jest dom, zasiłek pielegnacyjny otrzymał. Powiedzcie czy powinien otrzymać ?
Po pierwsze, dlaczego dopiero teraz przyznano zasiłek pielęgnacyjny co sie w przepisach zmieniło? Po drugie jak się ma zapis w ustawie, ż e w placówkach całodobowych zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje?
osoby tzw na starych zasadach nabyly prawo do zp od stycznia 2009 roku , jeżeli ponosza odpłatnośc za Dps, mają znaczny stopień niepełnosprawności lub ukończyli 75 rż.
klient otrzymał zasiłek pielęgnacyjny w maju za dwa miesiące , ze spłatą za kwiecień i maj , oprócz tego ma rentę jak należy policzyć odpłatność ? , czy zmienić o d kwiectnia , czy wliczyć to tylko do dochodu majowego ?
USTAWA z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym
b) pkt 7 otrzymuje brzmienie:
\"7) instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie - oznacza to dom pomocy społecznej, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie;\",
Osobie przebywającej w DPS przysługuje zasiłek pielęgnacyjny / u Ciebie Karolu z tyt.wieku lat 75/ jeżeli ponosi koszty utrzymania z własnego dochodu/czy to z renty czy z zasiłku stałego, ważne że ponosi koszty utrzymania.
Za zgodą tej osoby potrąca się za pobyt z zasiłku stłego , z renty, emerytury. Nigdzie w ustawie o pomocy nie pisze, żeby potrącać z zasiłku pielęgnacyjnego , więc mu nie potrącaj.Ok.
Karolu, jeśli Twój klient brał cały zasiłek stały z MOPSu nie miał potrącen na DPS w wys.70 % zasiłku stałego to zasiłek pielęgnacyjny nijak mu nie wychodzi.Pa.