zmiana ustawy- pracownik z orzeczeniem

Wybrane tematy:
Przejście z asystenta rodziny na prac.soc. limit do 2000 z zfśś ubezpieczenie członka komisji przeciwalkoholowej Wypowiedzenie umowy o pracę zgłoszenie osoby przez płatnika Zatrudnienie obywatela Ukrainy
ODPOWIEDZ
kasia29

zmiana ustawy- pracownik z orzeczeniem

Post autor: kasia29 »

W związku ze zmianą ustawy o rehabilitacji zaw. oraz zatrudnianiu sob niepełnosprawnych- ogloszona 1 lipca 2014r. pracownik posiadający orzeczenie o umiarkownaym stopniu niepełnosprawności będzie pracował 7 godzin na dobę bez posiadanie zaświadczenia od lekarza medycyny pracy. Ustawa wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu czyli 15 lipca. Na stronie Ministerstwa jest wyznaczony termin od 10 lipca . Jak robicie?
zoja

Re: zmiana ustawy- pracownik z orzeczeniem

Post autor: zoja »

ważne pytanie, ewidencja czasu pracy. Nie wiem od kiedy, co jest ważniejsze wyrok trybunału czy ustawa?
ela526

Re: zmiana ustawy- pracownik z orzeczeniem

Post autor: ela526 »

Czy umiarkowany stopień niepełnosprawności to inaczej lekki bo tak mam w orzeczeniu
zoja

Re: zmiana ustawy- pracownik z orzeczeniem

Post autor: zoja »

umiarkowany do II grupa, lekki III grupa to nie jest to samo
zoja

Re: zmiana ustawy- pracownik z orzeczeniem

Post autor: zoja »

Czas pracy niepełnosprawnych 2014-07-10

Od 10 lipca obowiązują zmiany dotyczące czasu pracy osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Niepełnosprawni, z mocy prawa, bez żadnych dodatkowych zaświadczeń lekarskich, pracują nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.
Zmiana związana jest z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym 10 lipca 2014 r. traci moc obowiązujący od 1 stycznia 2012 r. niekonstytucyjny przepis ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Uzależniał on stosowanie skróconego czasu pracy osób znacznie i umiarkowanie niepełnosprawnych od uzyskania zaświadczenia lekarskiego.
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podkreśla, że wrócił stan prawny, obowiązujący przed 1 stycznia 2012 r., kiedy to czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i umiarkowanym z mocy prawa nie mógł przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Tym samym, pracownicy nie będą już musieli dokonywać specjalnych badan i przedkładać zaświadczeń o celowości stosowania krótszego czasu pracy.

Zaświadczenia przedłożone, które nie wygasły ze względu na upływ terminu obowiązywania w nich wskazany, nie będą już wywierać skutków prawnych.
Od10 lipca osoby niepełnosprawne mogą korzystać z siedmiogodzinnego czasu pracy bez wymogu uzyskiwania zaświadczeń lekarskich, mimo że w tym dniu nie wejdzie jeszcze w życie rządowa nowelizacja ustawy, realizująca wyrok TK.
[/b]
Rządowa nowelizacja stanowiąca wprost wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie dokonuje innych zmian w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni pracownicy nadal mają zakaz pracy w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (poza wskazanymi w ustawie wyjątkami).
ODPOWIEDZ