zwrot dodoatku - Dodatki mieszkaniowe

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Napisano: 16 kwie 2015, 14:09

za kwiecien zostal przelany dodatek na spoldzielnie a od kwietnia pierwszego osoba nie wynajmuje tam mieszkania,jak to zrobic zeby spoldzielnia oddala pieniadze??
rysnio 33


Napisano: 16 kwie 2015, 14:19

Napisz prośbę o zwrot nienależnie wypłaconego dodatku do spółdzielni i dołącz decyzję uchylającą dodatek mieszkaniowy, u nas w gminie nie mam problemu z zarządcami wystarczy pismo i zwracają dodatki
ruda maruda

Napisano: 16 kwie 2015, 20:30

Egzemplarz decyzji przerywającej dodatek z zasady powinien od razu być kierowany do zarządcy, w tym przypadku spółdzielni i to formalnie powinno wystarczyć. Z decyzji wszystko jednoznacznie wynika i na tej podstawie zarządca od razu powinien wiedzieć co dalej, w końcu to zawodowiec. Jeśli nie wie lub się zapomni, to może wystarczy prosta rozmowa. Oczywiście pism nie wykluczam, jedynie sugeruję dodatkowe możliwości.
PCW
VIP
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 17 kwie 2015, 1:37

a czy wydana jest decyzja o wygaśnięciu? od kogo się dowiedziałeś że wnioskodawca już nie mieszka? sam zgłosił? czy z innego źródła?

my w takiej sytuacji robimy wygaśniecie a następnie wzywamy wnioskodawcę do zwrotu,

niestety zarządca nie jest stroną, więc nie można od zarządcy żądać zwrotu dodatku,
jeżeli zwróci zarządca dobrowolnie to ok,
ale jeżeli zarządca nie będzie chciał zwrócić to nie masz podstawy aby go do tego zmusić,

natomiast w przypadku gdy wnioskodawca nie zwróci po nieskutecznym upomnieniu oddajemy do egzekucji do urzędu skarbowego
GORZATKA
GORZATKA
Referent
Posty: 444
Od: 12 sie 2004, 0:26
Zajmuję się:
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie, Polska

Napisano: 17 kwie 2015, 2:08

wygaśniecie
Przepis art. 162 § 1pkt 1 k.p.a. stanowi, iż organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli decyzja stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony. Bezprzedmiotowość decyzji wynika z ustania prawnego bytu elementu stosunku materialnoprawnego nawiązanego na podstawie decyzji administracyjnej z powodu zgaśnięcia podmiotu, zniszczenia lub przekształcenia rzeczy, rezygnacji z uprawnień przez stronę czy też na skutek zmiany stanu faktycznego uniemożliwiającego wykonanie decyzji albo z powodu zmiany w stanie prawnym, ale tylko w przypadku, gdy powoduje ona taki skutek (por. Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz Barbara Adamiak, Janusz Borkowski Wydawnictwo: C.H. Beck Warszawa 2011 r. str. 662). W doktrynie jako podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia decyzji wymienia się także zmiany w zakresie stanu faktycznego stanowiącego przesłankę wydania decyzji.

moim zdaniem bardziej pasuje tu wygaśniecie niż uchylenie,

uchylenie robi się wtedy gdy od samego początku decyzja powinna być inna, to całkowite unieważnienie wydanej decyzji,

natomiast wygaśnięcie wtedy gdy przez kilka między wnioskodawca ma uprawnienie do dodatku, a później je traci,

dobrze myślę? jeżeli się mylę to mnie poprawcie...
GORZATKA
GORZATKA
Referent
Posty: 444
Od: 12 sie 2004, 0:26
Zajmuję się:
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie, Polska

Napisano: 17 kwie 2015, 9:42

10 kwietnia wysylamy listy wyplat do zarzadcow a akurat osoba przyszla 12 kwietnia i powiedziala ze nie mieszka tam od 1 kwietnia,trzeba wygasic decyzje z dniem od 1 kwietnia i dostarczyc do zarzadcy a oni powinni odeslac albo na maj pomniejszyc przelew na zarzadce o wysokosc tego dodatku? dobrze mysle??
rysio 22

Napisano: 17 kwie 2015, 10:18

my zobowiązujemy do zwrotu wnioskodawcę, a decyzja wygląda następująco:


D E C Y Z J A
Na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 i § 3 KPA (tekst jednolity Dz.U. z 2013r. poz. 267 z późn. zm.) oraz art. 2 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych (tekst jednolity Dz.U. z 2013r. poz. 966 z późn. zm.),
STWIERDZAM:
• wygaśnięcie z dniem 31.03.2015 r.
decyzji własnej Nr WRN.824.1.«NR» z dnia «Data_decyzji» r.
przyznaniu dodatku mieszkaniowego «Nazwisko3»,
na lokal mieszkalny: «Kod» «Miejscowość» «Ulica»
w wysokości «Kwota» zł na okres od dnia «Na_okres_od» r. do dnia «Na_okres_do» r.

ZOBOWIĄZUJĘ:
• «Nazwisko2» do zwrotu nienależnie przekazanego Zarządcy budynku dodatku mieszkaniowego za m-c kwiecień 2015 r. w kwocie «kwota» zł
• powyższą kwotę należy zwrócić w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszej decyzji
w kasie Urzędu ...... lub na konto Nr ..............

U Z A S A D N I E N I E:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 powołanej w podstawie prawnej ustawy o dodatkach mieszkaniowych, dodatek mieszkaniowy przysługuje: najemcom i podnajemcom lokali mieszkalnych, członkom spółdzielni mieszkaniowych, osobom zajmującym lokale mieszkalne w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom lokali mieszkalnych oraz innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem.

Dnia «Data_pisma» r. tutejszy wydział został powiadomiony przez Pana/ią/ o utracie tytułu prawnego do lokalu, na który przyznano dodatek mieszkaniowy, wskutek rozwiązania umowy najmu i zmiany miejsca zamieszkania w miesiącu kwietniu 2015 r.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, dodatek mieszkaniowy wypłaca się, w terminie do dnia 10 każdego miesiąca z góry, zarządcy budynku jak również do rąk wnioskodawcy. Ze względu na to, że powiadomienie o zmianie miejsca zamieszkania nastąpiło po wypłaceniu dodatku za m-c kwiecień 2015 r., należało przypisać do zwrotu kwotę za w/wym. miesiąc.
Biorąc pod uwagę powyższe, orzeczono jak na wstępie.

POUCZENIE:
Od decyzji niniejszej służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ...... za pośrednictwem tut. Urzędu w terminie 14 dni od daty doręczenia.
GORZATKA
GORZATKA
Referent
Posty: 444
Od: 12 sie 2004, 0:26
Zajmuję się:
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie, Polska

Napisano: 17 kwie 2015, 10:43

dzieki
rysio22

Napisano: 17 kwie 2015, 14:30

Do Gorzatka:

czy miałaś kiedyś sytuację, że wnioskodawca dodatku mieszkaniowego zmarł, ja czytałam, że taka decyzja z mocy prawa wygasa. Czy spotkałaś się może z decyzją SKO Z łodzi z 30.08.1996 roku? Masz może link, bo ja nigdzie nie mogę tego znaleść.
ANTENKA

Napisano: 17 kwie 2015, 21:22

GORZATKA pisze: robimy wygaśniecie a następnie wzywamy wnioskodawcę do zwrotu,
niestety zarządca nie jest stroną, więc nie można od zarządcy żądać zwrotu dodatku, ...
A komu był przelew? wnioskodawcy czy zarządcy? Bo my przelewamy zarządcy :D , zarządcy zatrzymujemy i od zarządcy żądamy zwrotu, gdy nawali (por. art.8 ust. 4).
ANTENKA pisze: wnioskodawca dodatku mieszkaniowego zmarł, ja czytałam, że taka decyzja z mocy prawa wygasa.
Jeśli mieszkał sam to owszem, nawet da się to potwierdzić decyzją. Jeśli zostaje np. żona, to lepiej nie i raczej nie da rady. Zgodnie z przepisami i zasadami logiki jeszcze chyba nikt poprawnie nie przeprowadził. :D Na przeszkodzie stoją przepisy, w szczególności ten o równości małżonków oraz ten o interesie społecznym. Przykład decyzji podany wyżej ewidentnie ignoruje te przepisy.
PCW
VIP
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:



  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x