Apel w sprawie bezpieczeństwa kadry pomocy społecznej - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 2 z 9    [ Posty: 83 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 08 maja 2015, 7:58

ludzie to jest TYLKO apel do tej pory powinien być konkretny dokument który chroniłby pracowników pomocy społecznej, apel to tylko mydlenie oczu żeby powiedzieć przeciez apelowaliśmy...ale nic nie zostało więcej zrobione, porozumienie z komendą główną policji to kwestia trzech dni na przygotowanie i podpisanie a tu juz kolejny miesiac i dalej APELE...
lolka 27


Napisano: 08 maja 2015, 9:18

Napisano apel, bo nic innego nie ma. Pracownicy socjalni są na łańcuchu gminy i tak tańczą jak im wójt czy burmistrz zagra. Nie ma obiektywnego i bezstronnego postępowania. Byle pijaczek awanturnik znaczy w gminie więcej i szybciej załatwi sprawę krzykiem i wyzwiskami niż ludzie spokojni a biedni. Tzw. "służby społeczne" - nie mają nic do gadania- jest telefon- trzeba "dać zasiłek"
Może za mało nas zginęło? Może nie ma notatek służbowych z takich awantur, bo już jesteśmy do takiego traktowania przyzwyczajeni?
zisis1

Napisano: 08 maja 2015, 11:43

zastanówcie się czego oczekujecie od swoich przedstawicieli

"Warte podkreślenia jest, że Apel Ministra ws. bezpieczeństwa zawiera niemal wszystkie rekomendacje, które wypracowali uczestnicy zespołów zadaniowych (trzech grup roboczych). Uczestnikami tych grup byli przedstawiciele środowiska pomocy społecznej reprezentujący kadrę kierowniczą oraz szeregowych pracowników. Tworzącymi rekomendacje byli również przedstawiciele środowiska naukowego, którzy kształcą kadry służb społecznych w Polsce. Te rekomendacje były konsultowane w grupach roboczych, między tymi grupami oraz w trakcie drugiej debaty w MPiPS. Prace trwały ponad 2 miesiące, polegały one na e-meilowym zgłaszaniu propozycji do koordynatorów każdej z grup, utworzeniu listy postulatów w każdej z grup, omówieniu w trakcie drugiej debaty w MPiPS wszystkich zgłoszonych postulatów/rekomendacji."
były socjalny

Napisano: 08 maja 2015, 12:03

Jak zapisać w przepisach,to, że Wójt, Burmistrz lub przełożony nie wydaje decyzji ustnej o tym jak ma postępować pracownik socjalny? Jak sprawić, by postępowanie w sprawach pomocy społecznej było niezależne od lokalnych układów lub powiązań emocjonalno - rodzinnych? Jak osiągnąć choćby taką niezależność jaka jest w przypadku kuratorów?
Raczej nikt na to nie będzie miał pomysłu- nawet na szczeblu ministerialnym.
zisis1

Napisano: 08 maja 2015, 13:41

To dopiero apel?
Ares

Napisano: 08 maja 2015, 14:15

Ważne, że jakieś działania są w tym kierunku czynione...
Alicja615
Praktykant
Posty: 3
Od: 08 maja 2015, 10:32
Zajmuję się:

Napisano: 08 maja 2015, 14:20

Apel jest jednym z działań ws. bezpieczeństwa pracowników (to już drugi Apel ministra w tej sprawie - pierwszy był z 24 grudnia 2014*). Inne działania, to Porozumienie z Policją oraz zmiany w prawie, które zostaną wprowadzone m.in. nowelizacją ustawy o pomocy społecznej.

* W dniu 24 grudnia 2014 r. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz skierował oficjalne pismo do Komendanta Głównego Policji. Zaapelował w tym piśmie o podjęcie działań zwiększających bezpieczeństwo pracowników socjalnych, m.in. poprzez organizowanie szkoleń, uczących jak należy radzić sobie w trudnych sytuacjach. Minister zwrócił się też do wójtów i burmistrzów oraz prezydentów miast o pomoc w zapewnieniu większego bezpieczeństwa wykonującym swoje obowiązki pracownikom pomocy społecznej. Pismo ministra zawierało również zalecenie do zgłaszania wszelkich przejawów agresji przez system CAS – Centralna Aplikacja Statystyczna.
Andrzej

Napisano: 09 maja 2015, 21:31

Andrzej; zaapelował teraz , zaapelował w grudniu , i cooo? co Komendant Policji zrobił w odpowiedzi na ten apel? bo u nas w styczniu poliicja odmówiła ( twierdząc że nie ma odgórnych przepisów)asystowania pracownikom socjalnym w syt zagrażających, odmówił wspolnych wizyt monitorujących...no jestem pod wrażeniem apel zadziałał jak nie wiem co...
i co Ty na to teraz ...
lolka27

Napisano: 10 maja 2015, 0:27

W trakcie dwóch debat na temat bezpieczeństwa pracowników służb społecznych, zorganizowanych w MPiPS, w których uczestniczyłem, mówiono o trwających pracach nad podpisaniem Porozumienia z Policją ws. szkoleń specjalistycznych dla pracowników służb społecznych oraz szkoleń dla funkcjonariuszy Policji w zakresie bezpieczeństwa w trudnych relacjach z drugim człowiekiem oraz sytuacjach wszelkiego rodzaju zagrożeń dla życia lub zdrowia. W założeniach tej szkoleniowej inicjatywy jest wymiana doświadczeń – w szkoleniach dla pracowników służb społecznych trenerami będą szkoleniowcy: eksperci cywile i funkcjonariusze Policji. Tak samo ma być w przypadku szkoleń dla policjantów. Z tego, co zrozumiałem, „Porozumienie z Policją” ma dotyczyć również asysty Policji, wsparcia udzielanego pracownikom służb społecznych w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Czy to Porozumienie zostało już podpisane? Nie wiem, nie posiadam informacji na ten temat. W sprawie szkoleń, chyba podpisano już porozumienie z Policją? W sprawie procedury „asysta Policji” jest zapis w projekcie nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, dotyczy on możliwości przeprowadzania rodzinnych wywiadów środowiskowych przy udziale dwóch pracowników socjalnych oraz korzystania przez nich z asysty policji przy ww. czynności. Niestety w projekcie nie ujęto kwestii bezpieczeństwa innych pracowników pomocy społecznej, jak też podejmowania innych czynności, które nie wymagają przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, o co wnosili uczestnicy trzech grup roboczych, powołanych przez MPiPS, które opracowały dokument „Założenia do zmiany w systemie zapewnienia bezpieczeństwa dla pracowników pomocy społecznej”.

Komisyjny projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej
http://ops.pl/2015/04/nowelizacja-ustaw ... polecznej/

Bezpieczeństwo pracowników pomocy społecznej. Drugie spotkanie w MPiPS (19.02.2015)
https://www.youtube.com/watch?v=qtqyLShQCSE
Andrzej

Napisano: 10 maja 2015, 18:36

Google Search - znaleziono w Google

Jak dotąd, informacja o Apelu Ministra ws. bezpieczeństwa pojawiła się na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy oraz na kilku innych stronach internetowych, z witryną MPiPS włącznie. Brawa dla empatycznych Wojewodów oraz dla służb Wojewody, które błyskawicznie opublikowały Apel Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa pracowników służb społecznych.

https://www.google.pl/search?q=Apel+w+s ... ywPEw4GgDA
Andrzej


  
Strona 2 z 9    [ Posty: 83 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x