Fundusz alimentacyjny raz jeszcze - Księgowość

  
Strona 2 z 6    [ Posty: 55 ]

Napisano: 06 gru 2018, 10:12

Należy odpowiedzieć na pytanie:
Czy przez dokonanie księgowania 225/800 uzyskamy rzetelny i jasny obraz sytuacji majątkowej i finansowej gminy ?

NIE - uzyskamy obraz nie mający nic wspólnego z rzeczywistością.

Fundusz jednostki wzrośnie co oznacza, że wzrasta wartość majątku własnego gminy o wartość należności których właścicielem jest BP i których zapłata stanowi dochód BP.
Z ksiąg rachunkowych będzie wynikać, że gmina jest właścicielem należności BP i ich zapłata stanowi dochód budżetu gminy.

Przecież w realu jest inaczej.
BDMB
Starszy referent
Posty: 676
Od: 05 sty 2015, 12:36
Zajmuję się:


Napisano: 06 gru 2018, 10:27

BDMB więc jak to widzisz? Jak wybrnąć z tego wszystkiego?
anka2018
Stażysta
Posty: 90
Od: 15 maja 2018, 14:00
Zajmuję się: księgowość

Napisano: 06 gru 2018, 10:32

...bdmb nie wie co pisze. A pisze głupoty choć wystarczyłoby aby przeczytał art 8 u 2 UOR. Ale on nic a nic nie kapuje z rachunkowości.

Przecież , cytuję: "Skutki zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako zysk (stratę) z lat ubiegłych."

MF od 2011 udzielił wyjaśnień i zmienił plan kont. Wyjaśnienia bdmb są jego prywatną sprawą nie mającą związku z obowiązującymi zasadami i prawem. Ale gdyby bdmb zrobił zadanie z księgowaniem FA do końca to zobaczyłby, że to co pisze o funduszu jest nieprawdą. Myli bidula przychody z funduszem :roll: :lol:


Z komunikatu MF, cytuję:

Jeżeli jednostka, która ewidencjonuje operacje związane z funduszem alimentacyjnym działa m.in. w formie jednostki budżetowej, to należy mieć na uwadze, iż zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, z uwzględnieniem zasad wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Z opisu do konta 221 – „Należności z tytułu dochodów budżetowych" (ujętego w załączniku nr 3 do rozporządzenia) wynika, iż służy ono do ewidencji należności z tytułu dochodów budżetowych. Na stronie Wn konta 221 ujmuje się ustalone należności z tytułu dochodów budżetowych i zwroty nadpłat, natomiast na stronie Ma tego konta ujmuje się wpłaty należności z tego tytułu oraz odpisy (zmniejszenia) należności. Dodatkowo ewidencja szczegółowa do konta 221 powinna być prowadzona według dłużników i podziałek klasyfikacji budżetowej, których należności dotyczą. W tej sytuacji ewidencja należności z tytułu funduszu alimentacyjnego powinny być ujęte w ewidencji prowadzonej w jednostce budżetowej na koncie 221 w korespondencji z kontem 720 – „Przychody z tytułu dochodów budżetowych".


https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finan ... TANCE_yQ5z_
TWoj
Podinspektor
Posty: 1461
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:

Napisano: 06 gru 2018, 12:13

Dlaczego TW stara się każdą dyskusję sprowadzić do poziomu z magla?
Ano dlatego, że nie ma merytorycznych argumentów. Jedynym argumentem którym posługuje się tym temacie jest komunikat MF który jest sprzeczny wprost z przepisami UoR.

Niech odpowie konkretnie na zarzut:
"Fundusz jednostki wzrośnie co oznacza, że wzrasta wartość majątku własnego gminy o wartość należności których właścicielem jest BP i których zapłata stanowi dochód BP."

Używanie argumentów typu "ad personam" nie jest godne osoby która chce szkolić innych.
BDMB
Starszy referent
Posty: 676
Od: 05 sty 2015, 12:36
Zajmuję się:

Napisano: 06 gru 2018, 13:36

I dalej w komunikacie MF jest
Przepisy art. 27 ust. 4 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów określają, iż dochód własny gminy wierzyciela stanowi 40% kwoty należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej. Pozostałe 60% kwoty należności oraz odsetki wynikające z wypłaconego świadczenia stanowią dochód budżetu państwa. Stosowne rozliczenia z budżetami (państwa, gminy wierzyciela) kwoty należności wynikającej z wypłaconych świadczeń należałoby zaewidencjonować w księgach rachunkowych jednostki samorządu terytorialnego na koncie 224 – „Rozrachunki budżetu", ........

Proszę mi powiedzieć w korespondencji z jakim kontem ująć w ewidencji te należności w kwocie 60 % wypłaconych świadczeń + odsetki. Bo nijak nie mogę doczytać w wyjaśnieniach.
renia50
Referent
Posty: 341
Od: 06 lis 2017, 13:53
Zajmuję się: ksiegowa

Napisano: 06 gru 2018, 13:54

...rachunkowość OPSu to inny plan kont niż rachunkowość organu. MF od 2011 uporządkował ksiegowość FA zmianiając plan kont i wydająć komunikat MF. Konto 224 to konto organu, a sposób księgowania jest tu:

https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/biu ... chunkowosc

Proszę sprawdzić korespondencję kont dla organu i przestać mieszać organ z jednostką OPS.

A odpowiadając bdmb znów napiszę, że pojęcia on nie ma o rachunkowości budżtowej gdyż ciągle patrzy się jedynie na sprawozdanie OPSu a nie na sprawozdawczość JST jako całości, gdzie dochodzi bilans budżetu. Ponadto jego wpisy o zwiększaniu funduszu są kolejnym przykładem jego niekompetencji, bo przecież jest to zadanie zlecone finansowane z dotacji....przecież trzeba najpierw swiadczenie wypłacić ... fundusz plus jak przypisujesz od dłużnika ale wcześniej fundusz minus jak wypłacasz osobie uprawnionej....czyli fundusz masz człowieku na zero. I wynik finansowy też. I wynik wykonania budżetu również ale na nim nie masz części należnej BP (konto 224).

Bdmb każdy twój wpis świadczy o braku twojej elementarnej wiedzy o budżetówce. A podobno od lat tworzysz oprogramowanie dla OPSów i gmin.

A a propo magla....sprawdź wprzódy swoje wpisy
TWoj
Podinspektor
Posty: 1461
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:

Napisano: 06 gru 2018, 14:29

TW zapomniałeś napisać o mnożeniu przez zero.
BDMB
Starszy referent
Posty: 676
Od: 05 sty 2015, 12:36
Zajmuję się:

Napisano: 06 gru 2018, 14:56

Przepraszam nic nie mieszam i proszę mi wierzyć, mam pełna świadomość różnic między księgowością organu i jednostki.
Prosiłam o pomoc o księgowanie w organie. W linku który Pan przesłał poniżej
Konto 224 to konto organu, a sposób księgowania jest tu:

https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/biu ... chunkowosc

jest mowa o 60% należności dla BP z tytułu zwrotu świadczeń wyegzekwowanych od dłużnika i to mi nie przysparza problemu ja pytałam jak zaksięgować 60% należności oraz odsetki wynikające z wypłaconego świadczenia stanowiące dochód BP. o których jest mowa w komunikacie MF .
renia50
Referent
Posty: 341
Od: 06 lis 2017, 13:53
Zajmuję się: ksiegowa

Napisano: 06 gru 2018, 15:55

TWoj pisze:

Z komunikatu MF, cytuję:

Z opisu do konta 221 – „Należności z tytułu dochodów budżetowych" (ujętego w załączniku nr 3 do rozporządzenia) wynika, iż służy ono do ewidencji należności z tytułu dochodów budżetowych. Na stronie Wn konta 221 ujmuje się ustalone należności z tytułu dochodów budżetowych i zwroty nadpłat, natomiast na stronie Ma tego konta ujmuje się wpłaty należności z tego tytułu oraz odpisy (zmniejszenia) należności. Dodatkowo ewidencja szczegółowa do konta 221 powinna być prowadzona według dłużników i podziałek klasyfikacji budżetowej, których należności dotyczą. W tej sytuacji ewidencja należności z tytułu funduszu alimentacyjnego powinny być ujęte w ewidencji prowadzonej w jednostce budżetowej na koncie 221 w korespondencji z kontem 720 – „Przychody z tytułu dochodów budżetowych".


https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finan ... TANCE_yQ5z_

...przecież wszysko jest napisane. NA koncie 720 masz mieć analitykę z klasyfikacją dzielącą dochody wegług budżetów których dotyczą. Zostało to przecież dopecyzowane w zmianach planów kont obowiązujących od 2012 cytuję:

Dz.U.2012.121
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 stycznia 2012 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej

-- pkt 30-32 otrzymują brzmienie:
"30) Konto 221 - "Należności z tytułu dochodów budżetowych"
Konto 221 służy do ewidencji należności jednostek z tytułu dochodów budżetowych.
Na stronie Wn konta 221 ujmuje się ustalone należności z tytułu dochodów budżetowych i zwroty nadpłat.
Na stronie Ma konta 221 ujmuje się wpłaty należności z tytułu dochodów budżetowych oraz odpisy (zmniejszenia) należności.
Na koncie 221 ujmuje się również należności z tytułu podatków pobieranych przez właściwe organy. Zapisy z tego tytułu mogą być dokonywane na koniec okresów sprawozdawczych na podstawie sprawozdań z ewidencji podatkowej (zaległości i nadpłaty).
Ewidencja szczegółowa do konta 221 powinna być prowadzona według dłużników i podziałek klasyfikacji budżetowej oraz budżetów, których należności dotyczą.
Konto 221 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności z tytułu dochodów budżetowych, a saldo Ma - stan zobowiązań jednostki budżetowej z tytułu nadpłat w tych dochodach.

... RAZ JESZCZE CYTUJĘ:

Ewidencja szczegółowa do konta 221 powinna być prowadzona według dłużników i podziałek klasyfikacji budżetowej oraz budżetów, których należności dotyczą.


A ZMIENIŁO SIĘ TO DLATEGO, ŻE 60 PROC RAZY ZERO DAJE ZERO....a jak widać z tego postu do dziś i bdmb i niektóre księgowe nadal mnożyć przez zero nie potrafia.
TWoj
Podinspektor
Posty: 1461
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:

Napisano: 06 gru 2018, 17:34

Ale ja prosiłam o schemat księgowania w ORGANIE na koncie 224 - 60% należności oraz odsetek wynikających z wypłaconych świadczeń a stanowiące dochód BP. o których jest mowa w komunikacie MF . Wiem że na koncie 224 a jakie drugie konto ?????
Powyżej podaje mi Pan księgowanie w jednostce budżetowej ponieważ w PLANIE KONT DLA BUDŻETÓW JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO nie ma kont 221 i 720 a nie to jest tematem mojego pytania.
renia50
Referent
Posty: 341
Od: 06 lis 2017, 13:53
Zajmuję się: ksiegowa



  
Strona 2 z 6    [ Posty: 55 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x