https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finan ... TANCE_yQ5z_
i cytat z niego:
Jeżeli jednostka, która ewidencjonuje operacje związane z funduszem alimentacyjnym działa m.in. w formie jednostki budżetowej, to należy mieć na uwadze, iż zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, z uwzględnieniem zasad wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Z opisu do konta 221 – „Należności z tytułu dochodów budżetowych" (ujętego w załączniku nr 3 do rozporządzenia) wynika, iż służy ono do ewidencji należności z tytułu dochodów budżetowych. Na stronie Wn konta 221 ujmuje się ustalone należności z tytułu dochodów budżetowych i zwroty nadpłat, natomiast na stronie Ma tego konta ujmuje się wpłaty należności z tego tytułu oraz odpisy (zmniejszenia) należności. Dodatkowo ewidencja szczegółowa do konta 221 powinna być prowadzona według dłużników i podziałek klasyfikacji budżetowej, których należności dotyczą. W tej sytuacji ewidencja należności z tytułu funduszu alimentacyjnego powinny być ujęte w ewidencji prowadzonej w jednostce budżetowej na koncie 221 w korespondencji z kontem 720 – „Przychody z tytułu dochodów budżetowych"
Macie księgowi stosować UOR, UOFP i RMRIF przy prowadzeniu ksiegowości a nie ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zdarzeniom wynikającym z ustawy o FA macie nadawać treść ekonomiczną. Bo musicie stosować treść ekonomiczną a nie treść prawną wynikającą z ustawy o FA.
Nieznajomość zasad rachunkowości i podstaw prawnych powoduje, że stosujecie wprost art 27 ust 4 tej ustawy FA, stanowiący, iż:
"40% kwot należności stanowi dochód własny gminy organu właściwego wierzyciela, o którym mowa w ust. 3a, a pozostałe 60% tej kwoty oraz odsetki stanowią dochód budżetu państwa"
JA CAŁY CZAS ROZUMIEM PYTANIE JAKIE DO MNIE KIERUJECIE....ALE WIDZĘ, ŻE WY NIE ROZUMIECIE CZYM SIĘ ZAJMUJECIE. BO MYLICIE PRZEPISY I ZASADY KTÓRE MYŚLAŁEM, ŻE MACIE W MAŁYM PALCU


SPOSÓB KSIĘGOWANIA OKREŚLA NIE POWYŻSZY PRZEPIS USTAWY TWORZĄCEJ FA, LECZ SĄ TO WYŻEJ WSPOMNIANE PRZEPISY UOR, UOFP I RMF (RMRIF).
Rozumiecie w końcu ?
Zyczę Wam abyście ksiegowość OPSów w roku 2019 prowadzili już prawidłowo
Pozdrawiam TW