informacja o zmianie warunków pracy 2 styczeń - Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze, Ośrodki Adopcyjno-Opiekuńcze

  
Strona 2 z 11    [ Posty: 105 ]

Napisano: 27 wrz 2013, 12:16

No właśnie \"diabeł tkwi w szczegółach\". Nie wiem czego domagali się pracownicy OAO w sądzie. Pewne jednak jest, że z zapisu ustawy o pieczy zastępczej nie wynika, że pracodawca może na jego podstawie dowolnie zmieniać istotne warunki pracy i płacy.
Wszystkie opinie zawierają sformułowanie \"jeśli stosunek pracy jest kontynuowany\". O tym czy jest kontynuowany czy nie, decyduje zarówno pracodawca jak i pracownik. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zatrudniać pracownika na dotychczasowych zasadach, a pracownik nie przyjmuje nowych (istotnie gorszych) warunków pracy \"to przyczyna rozwiązania stosunku pracy będzie leżeć po stronie pracodawcy\".
Na umowę zmieniającą pracownik też nie musi się zgodzić, ale według mnie rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem powinno sie odbyć w oparciu o KN a nie KP. Do KN umowa zmieniająca nie ma zastosowania. Termin 01.01.2014 to czas, do kiedy powinny zostać rozwiązane umowy z KN i zastąpione umowami z KP. Umowa to umowa i nic nie zmienia się automatycznie. Dopóki nie zostanie rozwiązana stara to nadal obowiązuje.
~etatysta


Napisano: 27 wrz 2013, 12:26

No i jeszcze jedno
zarówno KN jak i KP wyraźnie reguluje sposoby nawiązania i rozwiązania stosunku pracy i nie dopuszcza innych form. Nie można więc zmienić umowy w drodze \"informacji\", \"aneksu do umowy\" itp...
Jeśli ktoś zgadza się pracować od 01.01.2014 np. za 1600 czy 2000 brutto, to powinien rozwiązać starą umowę (na KN) za porozumieniem stron i podpisać nową na KP. Jeśli nie zgadza się, to stara umowa powinna zostać mu wypowiedziana.
~etatysta

Napisano: 27 wrz 2013, 13:29

a propo umów czy umowa od 1stycznia do 30marca jest umowa na czas okreslony czy na okres próbny?i czy liczy sie jako pierwsza umowa o pracę?
~ja

Napisano: 27 wrz 2013, 17:22

Witam,
te placówki, które mają jasną sytuację finansową na 2014 rok mogą nowe warunki przedstawiać już teraz, a tam gdzie sytuacja budżetowa na 2014 nie jest jeszcze jasna muszą te nowe warunki przedstawić nie później niż do 1 lutego 2014 r.Tak mówi prawo. Jak można zaproponować jakiekolwiek warunki nie mając wiedzy o przyszłorocznym budżecie?
Pozdr.
~Wojtek

Napisano: 27 wrz 2013, 17:28

Też uważam, po konsultacji z prawnikami, że informacja może dotyczyć statusu (podstawy prawnej) zatrudnienia, a ew. nowe warunki można proponować (ale raczej nie w trybie informacji) w momencie przyjętego budżetu - nie później niż 1.02.2014 r.
Pozdr.
~Wojtek

Napisano: 27 wrz 2013, 21:00

Jeżeli warunki pracy i placy nie ulegną zmianie, a tylko podstawa prawna zatrudnienia tak, w innym wypadku sytuacja do rozstrzygnięcia przez sad.
~ewa

Napisano: 28 wrz 2013, 10:15

załączam materiał , ktore znp wysyła do placówek

Zmiana statusu prawnego nauczycieli
zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych
(materiał pomocniczy)

Pracodawca

1. Podejmuje decyzję w jakim trybie dokona się zmiana statusu prawnego nauczycieli:
a) rozwiązanie stosunku pracy - w trybie art. 20 KN
b) kontynuacja stosunku pracy - w trybie poinformowania o zmianie statusu prawnego.

2. Jeżeli pracodawca podejmie decyzję o zastosowaniu art. 20 KN, musi dokonać czynności na 3 miesiące przed 1 stycznia 2014 r. (art. 20 ust. 3 KN) oraz wypłacić odprawę z art. 20 ust. 2 KN.

3. Jeżeli następuje kontynuacja stosunku pracy pracodawca musi poinformować nauczyciela o zmianie statusu prawnego, gdy nie zmieniają się warunki pracy i płacy (informacja, a nie wypowiedzenie zmieniające).

4. Jeżeli w związku ze zmianą statusu nauczyciela następuje konieczność zmiany warunków pracy i płacy (np. zmniejszenie wymiaru zatrudnienia), pracodawca wręcza pracownikowi wypowiedzenie zmieniające w trybie art. 42 Kp. z zachowaniem stosownych okresów wypowiedzenia (art. 42 ust. 1 w zw. z art. 36 Kp.).

Wobec nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania wypowiedzenie zmieniające musi być zastosowane dopiero po 1 stycznia 2014 r. (po zmianie statusu prawnego), tj. gdy przestaną być zatrudnieni na podstawie mianowania (nie można stosować wypowiedzenia zmieniającego wobec nauczycieli zatrudnionych na takiej podstawie).

Wobec nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, wypowiedzenie może być złożone przed 1 stycznia 2014 r.

Zamiar wypowiedzenia zmieniającego musi być uzgodniony ze związkami zawodowymi, reprezentującymi pracownika (art. 42 ust. 1 w zw. z art. 38 Kp.).


Związek zawodowy

1. Podejmuje działania w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie ewentualnego zastosowania art. 20 KN wobec nauczycieli, którzy nie wyrażą woli kontynuacji stosunku pracy po zmianie statusu prawnego. Działania te muszą być podjęte na tyle wcześnie, aby zachowany został 3-miesięczny okres wypowiedzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2 KN.

2. Podejmuje działania w celu osiągnięcia porozumienia, co do adekwatnego dostosowania stanowisk samorządowych (określonych w rozporządzeniu płacowym) do posiadanych przez nauczycieli stopni awansu zawodowego.

3. Monitoruje sposób i prawidłowość realizacji porozumień.

4. Informuje nauczycieli o trybie postępowania i uprawnieniach pracowniczych.

5. Opiniuje zamiar wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.


Pracownik:

1. Nauczyciel posiadający uprawnienia emerytalne z art. 88 KN, za 3-miesięcznym wypowiedzeniem rozwiązuje stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę.

Skutek wypowiedzenia musi nastąpić jeszcze pod rządem Karty Nauczyciela (do 31 grudnia 2013 r.), a więc wypowiedzenie musi zostać złożone najpóźniej do końca września 2013 r. (po 1 stycznia 2014 r. pracownicy ci, jako niebędący nauczycielami, nie będą mieli możliwości skorzystania z emerytury nauczycielskiej).

Wypowiedzenie stosunku pracy, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 KN (zatrudnieni na podstawie mianowania) lub art. 27 ust. 1 KN (zatrudnieni na podstawie umowy o pracę), następuje za 3 miesięcznym wypowiedzeniem.


2. Pozostali nauczyciele podejmują decyzję o woli kontynuowania stosunku pracy, bądź zakończenia stosunku pracy w ramach zakresu porozumień związku zawodowego zawartych z pracodawcami.

3. Jeżeli porozumienia nie zostały zawarte, a pracodawca nie podjął decyzji o rozwiązaniu stosunków pracy na podstawie art. 20 KN, nauczyciele po 1 stycznia 2014 r. przyjmują informację o zmianie ich statusu prawnego.

4. Jeżeli zmiana statusu prawnego wiąże się ze zmianą warunków pracy i płacy, nauczyciele podejmują decyzję o przyjęciu bądź odmowie przyjęcia wypowiedzeń zmieniających.

5. Jeżeli nauczyciele odmówią przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego, mają 7 dni na wniesienie odwołania do sądu pracy.



~bella

Napisano: 28 wrz 2013, 20:05

u mnie wszyscy związkowcy (całe 6 szt) złożyli rezygnację z dn 1 października szkoda 26 zeta miesięcznie, a jednocześnie mają w d... związek który ich olał
~lex

Napisano: 29 wrz 2013, 21:09

to jeszcze ktoś należy i płaci????chyba tylko z lekka nienormalni...i mysleliście że ZNP- zespół nierobów popierniczonych wam pomoże?- chodziło o składki, żeby płacić...ha ha ha ha dobroczyńcy z was kn
~znpe

Napisano: 30 wrz 2013, 0:47

ech... ciekawe ilu z Was krytykujących związki wspierało działania związków zawodowych czymś więcej niż składką? Ilu z Was wzięło udział w np. wrześniowych demonstracjach? Wszyscy czekali aż ktoś coś zmieni. Ze związkami rozmawia się wtedy, gdy mają za sobą siłę w postaci setek tysięcy wkur... demonstrantów. Z taką siłą się rozmawia. Słabych nikt nie słucha. Milcząco zgodziliśmy się na to, co teraz mamy, więc nie ma się na co obrażać. W latach 90-ych jak nauczyciele strajkowali, to wszystkie szkoły były zamknięte. Teraz wszyscy skundleni boja się wychylić i pilnują własnego nosa. Do tego młode pokolenie gotowe po kilku latach bezrobocia przyjąć każde warunki pracy i płacy, za honor poczytujące sobie to, że pracują za głodową pensję i mające pretensję, że ktoś ma więcej....

https://www.youtube.com/watch?v=pVlMddE8TOc
~etatysta



  
Strona 2 z 11    [ Posty: 105 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x