Napisano: 14 wrz 2021, 12:30
Z pytania rozumiem, że w czasie pobytu w szpitalu i postępowania o dps osoba była ubezwłasnowolniona całkowicie.
Nie można wznowić postępowania niezakończonego ostateczną decyzją.
Podobna sprawa WSA w Poznaniu, orzeczenie z dnia 7 maja 2013 r., II SA/Po 229/13
"Fakt, że korespondencja organów administracji była kierowana do A. J. jako adresata wydanych decyzji, z całkowitym pominięciem w postępowaniu prowadzonym przez organ I instancji, przedstawiciela strony ubezwłasnowolnionej częściowo - jej kuratora w osobie G. J., stanowi znaczące uchybienie procesowe, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Skoro kurator strony nie był powiadamiany o czynnościach podejmowanych w postępowaniu administracyjnym i nie brał udział w tym postępowaniu, to należy przyjąć, że strona w ogóle nie miała zagwarantowanego odpowiedniego udziału w postępowaniu, a doręczenie decyzji organu I instancji z dnia (...) października 2012 r. było nieskuteczne, bowiem naruszało art. 40 § 1 k.p.a., gdyż powinno nastąpić do rąk sądownie ustanowionego przedstawiciela (kuratora). Decyzja ta wprawdzie istnieje, gdyż została wydana, ale pozostając formalnie niedoręczona nie weszła do obrotu prawnego i nie załatwia sprawy administracyjnej, bowiem nie wiąże organu ani strony (art. 110 k.p.a.).
W konsekwencji organ I instancji winien ponownie doręczyć decyzję z dnia (...) października 2012 r. w oparciu o regulacje prawne dotyczące doręczenia w postępowaniu administracyjnym, co otworzy stronie, działającej poprzez przedstawiciela ustawowego, możliwość kwestionowania wydanego rozstrzygnięcia.".
Ale w tej sprawie należy mieć na względzie, że w jeżeli osoba jest ubezwłasnowolniona całkowicie to jej umieszczenie w DPS może być wyłącznie na pisemną zgodą opiekuna prawnego, którą wydaje on za zezwoleniem sądu opiekuńczego - art. 38 ust. 3 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, albo na podstawie postanowienia sądu jeżeli opiekun prawny nie wyraża zgody na umieszczenie (art. 39 ust. 1 lub 3).
A w tej sprawie nie ma orzeczenia sądu opiekuńczego. Ciężka sprawa... Odmówić przyznania świadczenia? Umorzyć postępowanie? Zawiesić do czasu uzyskania zezwolenia? Trzeba by się głębiej zastanowić....
Niezależnie od tego co zrobić z postępowaniem administracyjnym radziłbym niezwłocznie złożyć wniosek o DPS bez zgody w sądzie z wnioskiem o zabezpieczenie poprzez umieszczenie w DPS bez zgody w czasie trwania postępowania. Bo ten ubezwłasnowolniony przebywa w DPS bezprawnie. Jeżeli opiekun prawny mieszka w innej gminie to ta jest właściwa do umieszczenia w DPS. Nie czekałbym, z uwagi na dobro ubezwłasnowolnionego, na reakcję tej gminy lecz składał wniosek do sądu (w miejscu zamieszkania opiekuna) ze wskazaniem gminy miejsca zamieszkania opiekuna jako uczestnika z uwagi na to, że jest zainteresowaną w sprawie gdyż to ona jest właściwa do skierowania osoby do DPS.