Oto co ostatnio odnalazłem, może śladem ZNP takze i inne związki zinteresują sie sprawami swoich pracowników.
MINISTERSTWO Warszawa, 26.02 .2010r.
PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Podsekretarz Stanu Marek Bucior
DSR-I-5122-20-1-TU/10
Pan
Krzysztof Baszczyński
Wiceprezes
Zarządu Głównego
Związku Nauczycielstwa Polskiego
Szanowny Panie Prezesie,
Odpowiadając na pismo znak ZPE/0173/3/1/BM/10 w sprawie czasu pracy
pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo - wychowawczych na podstawie Kodeksu pracy i ustawy o pracownikach samorządowych informuję, że na podstawie przepisów Kodeksu pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § l k. p.). Pozostawanie w dyspozycji oznacza sytuację, w której pracownik jest gotów do spełnienia celu stosunku pracy, czyli świadczenia pracy, a pracodawca może rozporządzać czasem pracownika. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik wykonuje swoje obowiązki wynikające z rodzaju wykonywanej pracy ustalonej w umowie o pracę, regulaminie pracy, zakresie obowiązków oraz wskazane przez pracodawcę w drodze polecenia.
W ramach czasu pracy wychowawca w placówce opiekuńczo - wychowawczej obowiązany jest realizować:
zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone bezpośrednio
z wychowankami lub na ich rzecz;
indywidualną pracę z dzieckiem;
- załatwianie spraw dzieci w szkołach, sądach i innych instytucjach;
- kontakty wychowawcy z rodziną dziecka;
- współpracę ze specjalistami biorącymi udział w procesie wychowawczym dziecka oraz z innymi wychowawcami w ramach zespołu ds. indywidualnej oceny sytuacji dziecka;
- zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym;
- inne czynności wynikające z zadań regulaminowych placówki.
W przypadku osób zatrudnionych jako pracownicy samorządowi, obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy, w którego ramach powinny zmieścić się te same zadania i czynności jakie obowiązują wychowawców zatrudnionych z Karty Nauczyciela, a więc nie jest to czas przeznaczony wyłącznie na bezpośrednią prace z dziećmi. W ramach 40 godzinnego tygodnia pracy, wychowawca zatrudniony na podstawie Kodeksu pracy w placówce opiekuńczo-wychowawczej nie tylko realizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze bezpośrednio z dzieckiem, ale również wykonuje inne czynności wynikające z zadań placówki, np. bierze udział w spotkaniach zespołu pedagogicznego, sporządza indywidualne piany pracy z wychowankiem, kontaktuje się z rodzicami dziecka poza terenem placówki, odbywa wizyty w szkołach, sądach, wypełnia dokumentację pedagogiczną ilp.
Podział czasu pracy pracowników zatrudnionych w oparciu o Kodeks pracy powinien zostać uwzględniony w zakresie obowiązków przedstawionych pracownikowi przy podpisaniu umowy o pracę. Za właściwą organizację pracy w placówce odpowiada dyrektor jako pracodawca.
Zmiany wprowadzone w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, póz. 1458) oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. (Dz. U. Nr 50, póz. 398 z późn. zm.) nie wpłynęły na zmiany w sposobie organizacji czasu pracy wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo - wychowawczych.
Ponadto należy zauważyć, że prowadzenie placówek opiekuńczo - wychowawczych jest zadaniem własnym samorządów powiatowych i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie może ingerować w sposób wykonywania tego zadania. Informacja o zakresie obowiązków wychowawców placówek opiekuńczo - wychowawczych została w 2007 r. przekazana do Wydziałów Polityki Społecznej wszystkich urzędów wojewódzkich i wojewódzcy inspektorzy nadzoru w ramach przeprowadzanych kontroli sprawdzają również zakresy obowiązków pracowników pedagogicznych placówki pod kątem podziału czasu pracy.
Z poważaniem
PODSEKRETARZ STANU
Marek Bucior