W ramach zdobytych, osobistych doświadczeń zawodowych, celem pomocy koleżeńskiej, wzajemnego wsparcia merytorycznego zachęca się forumowiczów w imieniu administracji portalu do dzielenia się osobistymi przemyśleniami , uwagami, spostrzeżeniami na temat sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacajch kryzysowych podczas codziennej pracy socjalnej . Jest to ważne szczególnie dla tych pracowników ,którzy chcieliby zasięgnąć informacji w tym temacie.
Osobiście polecam publikację Sobkowicza ( rekomendowana na witrynie tego forum) - pt "Przeciwdziałnie zachowaniom siucydalnym." Podstawa - ale dobra jest, szczególnie dla tych , którzy nie lubią dużo czytać-. W prosty, ale bardzo dobry sposób opisano przyczyny, scharekteryzwano czynniki ryyka, grupy. Ale co najważniejsze opisano metodykę prowadzenia rozmowy ze "sprawcą ".!!!! Bez ściemy moim zdaniem- może być przydatne. Ale szczególnie bardzo polecam " Interwencja kryzysowa " G. James L i Leviton Sharon ..Warto ! Ponoć niedostępna aktualanie .Prawie wszystkie trudne sytuacje podbramkowe i postępowanie interwencyjne, krok po kroku . Jak ci zależy na życiu !- to wykuj na pamięć dla samego siebie i powiedz innym. Sprawdzone w praktyce- polecam.
z życia pracwonika socjalnego
" telefon do pracy..pani X po rocznej abstynencji od alkoholu, wypiła , zostawił ją mąż, została z 3 dzieci . Dzwoni wszędzie w tym do nas czyli OPS- zgłasza próbę s . Pracownik socjalny jedzie na miejsce zadarzenia. Wchodzimy, pani jest nieco spokojna ale widocznie zdruzgotana " - po dłuższej rozmowie " wraca do siebie " tak się wydaje, jest w miarę dobrze . Przy drzwiach pr. socjalny mówi do pani x" Proszę mi obiecać ,że nie popełni pani samobójstwa jak wyjdę - i jako argument przywołuje los jej dzieci "
co wy na to ??? co byś cię zrobili lub zmienili w tej konkretnej sytuacji.
ps. Jak wam się bądzie chciało ( po świętach ) odpowiedzcie . hmmm