no właśnie tak, prościej już nie możnaki diabeł pisze:Nigdy nie było pisane ani mówione, że rolnik ma zaprzestać pracować w gospodarstwie, art. 3 ust. 1 mówi wyraźnie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego.
Postaram się wytłumaczyć różnicę między prowadzeniem a pracą jak najprościej potrafię:
rolnik = właściciel gospodarstwa = jako właściciel osoba prowadząca gospodarstwo
małżonek rolnika, jeśli jest współwłaścicielem (widnieje na nakazie płatniczym) = rolnik = jako współwłaściciel jest osobą współprowadzącą gospodarstwo
Do tych osób ma zastosowanie art. 3 ust. 1 i w połowie ust. 2, gdzie jest mowa o zaprzestaniu prowadzenia. Będąc właścicielem lub współwłaścicielem = rolnikiem lub małżonkiem rolnika nie tylko się w tym gospodarstwie pracuje, ale przede wszystkim się je prowadzi. Dyryguje pracą w gospodarstwie, opłaca podatki, zleca lub wykonuje remonty, naprawy itd. więc zaprzestanie pracy w przypadku takich osób to za mało, musi być zaprzestanie prowadzenia CO NIE OZNACZA zaprzestania posiadania.
Domownik lub małżonek rolnika, nie będący współwłaścicielem gospodarstwa nie może go prowadzić, jedynie może w nim pracować. Od tych osób pobierasz oświadczenie o zaprzestaniu pracy w gospodarstwie, co nie oznacza, że przestają być automatycznie domownikami rolnika lub współmałżonkami rolnika.
I taka jest najważniejsza różnica.