Ustawa samorządowa już w Senacie RP - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 2 z 5    [ Posty: 46 ]

Napisano: 08 cze 2015, 8:03

Andrzej pisze:Dowolne łączenie jednostek pomocy społecznej rodzi uzasadnione zagrożenie w postaci:

- dezorientacji osób korzystających z pomocy, co do placówki udzielającej danego typu wsparcia oraz zasad przyznawania świadczeń;
Jak wspomniałem, termin nie goni żaden, można przeprowadzić szeroko zakrojoną, wydłużoną w czasie kampanię informacyjną skierowaną do osób korzystających z pomocy.
- utrudnionego i wydłużonego przepływ informacji między instytucjami w skali Polski;
Jeśli empa@tia będzie działać, moim zdaniem taki problem nie ma prawa zaistnieć.
- utrudnionego dostępu do jednostek pomocy poprzez zwiększenie ich odległości od mieszkańców;
Można tworzyć placówki zamiejscowe/oddziały, które nie muszą mieć odrębnego zarządzania i księgowości. Model ten doskonale sprawdza się w przypadku szkół.
- trudności o charakterze organizacyjnym, prawnym oraz finansowym w obszarze pomocy społecznej, w tym także w aspekcie funkcjonujących dziś rozwiązań dotyczących m.in. zlecania zadań, źródeł ich finansowania i naliczania odpłatności za świadczenia, prowadzenia postępowań administracyjnych i kierowania do ośrodków wsparcia.
Brzmi to dość enigmatycznie, choć nie wykluczam, że przejściowe problemy mogą wystąpić. Jeśli tak będzie w istocie, czego nie przesądzam, trzeba wskazać dokładnie te trudności i zawczasu działać na rzecz usprawnienia procedur.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS


Napisano: 08 cze 2015, 20:48

No i znowu chaos , jak czytałem uzasadnienie empatii to nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać, bo to niby miało poprawić efektywność pomocy społecznej - poprawiło ale wiadomo co i komu /bo na pewno nie pracownikowi socjalnemu ,który ma z tym małym czymś latać po melinach i pisać wywiad, no ale z "warszafki " nie widzi się co jest w prawdziwej Polsce.
Co do tych zmian związanyuch z łączeniem ,może idea słuszna ale jak zwykle będzie to skopane, no bo robią to fachowcy od kilometrówek, osmiorniczek, itd.
Dobrze,że już niedługo.
empator

Napisano: 08 cze 2015, 23:46

Witam, ta ustawa jest ułatwieniem dla Ośrodków w strukturach których działają świetlice (placówki wsparcia dziennego) nie uważam aby zagrażała komu kolwiek, przestańcie panikować pozdrawiam
ann123

Napisano: 09 cze 2015, 1:59

A możliwej prywatyzacji część publicznych instytucji pomocy społecznej nikt z państwa nie dostrzega w tym nowelizowaniu?
zmiana

Napisano: 09 cze 2015, 8:55

„1. Gmina lub powiat mogą zlecić realizację obsługi ekonomiczno-administracyjnej i organizacyjnej prowadzonych przez siebie placówek wsparcia dziennego na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118, 1138 i 1146) organizacjom pozarządowym lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 tej ustawy.” https://senat.gov.pl/download/gfx/senat/ ... k/906a.pdf
zlecanie

Napisano: 09 cze 2015, 13:10

Nie czekajmy biernie !!!

To już ostatnia chwila by aktywnie wyrazić swoje zdanie wobec planów dowolnego łączenia jednostek pomocy społecznej, które przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym i innych ustawach.

Zamiast później narzekać i okazywać niezadowolenie, już dziś w sposób aktywny, konkretny, solidarny i miejmy nadzieję skuteczny - weźmy udział w akcji wysyłania listów (wiadomości e-mail) do senatorów RP.

Uzasadnienie Naszego stanowiska znalazło się w apelu skierowanym do senatorów RP. Co istotne jest ono zbieżne w wielu punktach ze stanowiskiem MPiPS, które zostało częściowo odrzucone na wcześniejszych etapach prac rządowych.
https://www.opsursynow-zzp.waw.pl/images/apel_senat.pdf

Szczegóły, jak przyłączyć się do akcji i wysłać wiadomość e-mail znajdują się poniżej.

Dziękujemy wszystkim, którzy już wysłali wiadomość do senatorów RP. Wiemy, że reakcja nastąpiła.

Potrzebny jest jednak nadal Nasz wspólny i silny głos w tej sprawie.

https://www.facebook.com/federacja.socj ... =1&theater
Ogólnopolska, niezależna i samorządna organizacja związkowa pracowników socjalnych i pomocy społecznej
http://www.federacja-socjalnych.pl
https://web.facebook.com/federacja.socjalnych
federacja.socjalnych
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 81
Od: 13 maja 2015, 18:04
Zajmuję się:
Strona WWW: https://www.facebook.com/federacja.socjalnych

Napisano: 09 cze 2015, 13:47

Witamy !!!

W związku z poruszonymi w wątku kwestiami postanowiliśmy odnieść się do części z podnoszonych argumentów, zdając sobie sprawę, że temat jest obszerny a zwolennicy i przeciwnicy ustawy mają swoje racje.

Warto zauważyć, że celem ustawy (a także przepisów odnoszących się do pomocy społecznej), jest stworzenie możliwości dowolnego łączenia, czasami nawet skrajnie zróżnicowanych zadaniowo jednostek organizacyjnych, w tym przypadku pomocy społecznej. Nie mamy wątpliwości, że podyktowane jest to chęcią znalezienia kolejnych oszczędności w samorządzie, jednak wyrażamy wątpliwość, czy za kwestiami finansowymi, dostatecznie wnikliwie przeanalizowano skutki łączenia na profesjonalny wymiar pomagania. Wystarczy tutaj wspomnieć, iż samo MPiPS wyrażało swój krytyczny stosunek do projektowanych zmian, jednak lakonicznie odrzucono podnoszone i zasadne wątpliwości, stwierdzając iż uwagi nie są zgodne z wcześniej przyjętymi przez Rząd założeniami do ustawy.

Trudno jest więc się spodziewać by gminy zachęcone wizją oszczędności w pomocy społecznej, a dodatkowo bonusami przewidywanymi w ustawie, z danej im możliwości nie skorzystały.

Trudno będzie również przeprowadzić jakąkolwiek kampanię informacyjną dla obywateli, bowiem może się zdarzyć, iż w każdej jednostce samorządowej, struktura jednostek pomocy będzie skrajnie różna - jedne nie będą łączone, w innych może dojść do połączenia np. OPS-u z DPS-em itp.

Niewiele tutaj da również system EMPATIA, który póki co nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, a z doniesień medialnych wynika również, że jest pod lupą prokuratury. EMPATIA zresztą ma dotyczyć jednostek pomocy społecznej, a te nie współpracują przecież jedynie ze sobą, a także z innymi instytucjami w Polsce np. Sądami, Policją itd.

Argument zwiększenia odległości obywateli do jednostek pomocy też znajduje swoje poparcie, jeśli weżniemy pod uwagę, że przecież nie po to by tworzyć dodatkowe odziały proponuje się obecnie ich łączenie (oszczędności). Tworzony oddział np. OPS-u też musi realizować obsługę świadczeń, posiadać administrację i kierownictwo i trudno przypuszczać by, biorąc pod uwagę np. systemy informatyczne, wszystkie te zadania mogłyby być płynnie wypełniane z jednostki centralnej (głównej).

Co do trudności prawnych, organizacyjnych oraz finansowych, to przykładowo (przykład z pisma MPiPS do MAC) - jaki byłby prawidłowy sposób postępowania w gminie, w której połączono OPS lub PCPR z DPS tzn. czy OPS (PCPR), w obecnym stanie prawnym wydawałaby decyzję administracyjną o skierowaniu do DPS, czy do samego siebie czyli OPS. Podobnych wątpliwości, których pomysłodawcy oraz posłowie nie rozstrzygnęli jest zdecydowanie więcej.

Polecamy zapoznać się również z naszym stanowiskiem w sprawie

https://www.opsursynow-zzp.waw.pl/images/apel_senat.pdf
Ogólnopolska, niezależna i samorządna organizacja związkowa pracowników socjalnych i pomocy społecznej
http://www.federacja-socjalnych.pl
https://web.facebook.com/federacja.socjalnych
federacja.socjalnych
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 81
Od: 13 maja 2015, 18:04
Zajmuję się:
Strona WWW: https://www.facebook.com/federacja.socjalnych

Napisano: 09 cze 2015, 18:21

Z tego co widzę, głównymi komentatorami tego tematu są pracownicy obsługujący system świadczeń rodzinnych... Miło, że w tej sprawie pojawił się również głos Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.
Andrzej

Napisano: 10 cze 2015, 9:19

a pracownicy świadczeń rodzinnych czują się tacy bezpieczni? Że niby nikt Was nie ruszy? rodzinni zawsze byli kulą u nogi w OPS-ach więc pierwsze co to będą się chcieli rodzinnych pozbyć moim zdaniem. Sama pracuję w świadczeniach rodzinnych i obawiam się o swój los...
Gość

Napisano: 10 cze 2015, 13:42

Art.33.W ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U.z 2014 r. poz. 1202) art.43a otrzymuje brzmienie:
„Art.43a.Z dniem utworzenia nowej jednostki samorządu terytorialnego powstałej w wyniku połączenia pracownicy samorządowi dotychczasowych urzędów jednostek samorządu terytorialnego stają się pracownikami samorządowymi urzędu nowej jednostki samorządu terytorialnego."

A jak to się ma do pracowników socjalnych i pracowników ŚR w OPS?
Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje.
Zofia
Podinspektor
Posty: 1255
Od: 19 lut 2015, 12:39
Zajmuję się: ŚR



  
Strona 2 z 5    [ Posty: 46 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x