W trakcie swojego wystąpienia na seminarium "Pomoc Społeczna. Mity, Realia, Perspektywy", zorganizowanym w Światowym Dniu Pracy Socjalnej (18 marca 2014) w Legnicy, Przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej Jerzy Gilewski omówił temat \"Pracownicy socjalni wobec projektowanych zmian w systemie pomocy społecznej\". Stwierdził, że Federacja popiera racjonalne i potrzebne zmiany w pomocy społecznej. Następnie odniósł się do założeń projektowanych zmian, które we wrześniu 2013 przyjęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawił działania Federacji w tej sprawie: ogólnopolską pikietę, korespondencję, debatę i spotkania z Ministerstwem. Pomimo wielu zastrzeżeń i negatywnych opinii, zgłoszonych do projektu przez różne organizacje społeczne, zawodowe i pozarządowe, Ministerstwo opublikowało w lutym 2014 ponownie tą samą wersję założeń, w której nie uwzględniło wyników tych \"konsultacji\". Wobec braku autentycznego dialogu społecznego w tak ważnej sprawie Federacja skierowała do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, z powiadomieniem Premiera i Prezydenta oraz mediów, list otwarty, z którym przewodniczący zapoznał uczestników seminarium.
No właśnie na przykładzie mojego pytania , widzimy,że są ludzie i ludziska. Bo , nie ważne jak powiemy ( pisze, czy gdzie jest napisane ) , to i tak sprowadza się to do tego samego. Tak jest też z załatwianiem wielu spraw, zawsze się czegoś można czepić, tylko po co. Ja osobiście wychodzę z założenia, że nie stwarzajmy sobie zbędnych problemów.
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej
List otwarty i zapytanie w sprawie zmian
W dniu 18.03.2014 r. (Światowy Dzień Pracy Socjalnej), w trosce o profesjonalny wymiar pracy socjalnej oraz w związku z planowanymi zmianami w ustawie o pomocy społecznej, które niewątpliwie będą miały wpływ na działalność pomocową w Polsce - Federacja - w liście otwartym skierowanym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej - podsumowała dotychczasowy przebieg konsultacji ad. procedowanych założeń. List jest również adresowany do Prezydenta RP, Premiera RP oraz mediów.
Nasza organizacja zwraca w szczególności uwagę na niepokojący nas i zauważalny obecny pośpiech w konsultowaniu tak ważnego dokumentu, pomimo że przez ok. rok MPiPS, prowadziło bardzo ograniczony i sprowadzający się wymiany korespondencji "dialog". Pod znakiem zapytania stawiamy również istnienie realnego wpływu głosu oraz uwag wniesionych przez ekspertów i praktyków, na tworzone prawodastwo.
Osobno, jednak w tym samym dniu i pozostając w temtyce założeń zmian do ustawy o pomocy społecznej, PFZPSiPS zadała Ministrowi pubiczne pytanie o prowadzenie przez pracowników MPiPS, pracujących nad ww. założeniami, komercyjnych szkoleń z zakresu obejmującego planowane zmiany w ustawie. Nie przesądzając powyższego, ale biorąc pod uwagę przejrzystość tworzenia aktów prawnych oraz w związku z sygnałami docierającymi do Federacji - postanowiliśmy wyjaśnić powyższą kwestię.