Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że debata dotycząca założeń do zmian w ustawie o pomocy społecznej odbędzie się dnia 31.01.2014 r. W organizowanym spotkaniu wezmą udział przedstawiciele reprezentujący organizacje społeczne, związki zawodowe, samorząd lokalny, pracodawców, niezależnych ekspertów oraz stronę ministerialną - informuje Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.
\"Pozostałe regulacje, które w obecnym porządku prawnym sprawdzają się, w tym np. zasiłek celowy nie ulegną zmianom.\"
Czyli NIC się nie zmieni, skoro pozostawia się uznaniowe celówki po które miesiąc w miesiąc jak nie tydzień w tydzień bez ograniczeń nadal będą ludzie składać wnioski. I to kwoty celówek będą rozwarstwiać nadal beneficjentów a zasady ich przyznania nie obwarowane żadnym rygorem wzbudzać awantury i konflikty.
\"koszt zrobienia jednej pieczątki kształtuje się na poziomie 20 zł, natomiast tablica informacyjna to koszt od 100 do 600 zł. Nie są to więc wydatki, z którymi gminy nie mogłyby sobie poradzić.
A słyszała np. o koszcie zmiany dysponenta konta? Drukach z firmowym logo?
PYT. 32. Czy autorzy przewidują modyfikację i uzasadnione rozszerzenie uprawnień
pracowników socjalnych wzorem uregulowań dla kuratorów sądowych (np. coroczny
urlop, waloryzacja dodatku za pracę w terenie itd.) ?
\"Zgodnie z treścią Założeń nie przewiduje się wprowadzenia szczególnych uprawnień dla pracowników socjalnych. (...)
Pamiętać jednakże należy, że po wprowadzeniu w życie projektowanych zmian, do zadań pracowników socjalnych będzie należało prowadzenie pracy socjalnej, co oznaczać będzie zmniejszenie zadań przy zwiększeniu ich prestiżu i roli.\"
\"Przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego jest i pozostanie do wyłącznej właściwości pracownika socjalnego, bowiem jest częścią pracy socjalnej\"
TO JAKAŻ TO NOWA JAKOŚĆ, ZMNIEJSZENIE ZADAŃ i ZWIĘKSZENIE PRESTIŻU!!?? Tak samo jak do tej pory socjalny będzie zap... z wywiadem który jest podstawą do wydania decyzji administracyjnej i wykonywał resztę brudnej roboty z przemocą włącznie. No ale pod nowym SZYLDEM prestiż mu wzrośnie jak po Braveranie...
Jest już odpowiedź MPiPS na 32 pytania Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej ws. planowanych zmian w systemie pomocy społecznej, które wprowadzi znowelizowana ustawa o pomocy społecznej. Obecnie konsultowane są założenia do nowelizacji. Będą to rewolucyjne zmiany, wiec mówi się coraz głośniej o tym iż będzie to nowa ustawa o pomocy społecznej, radykalnie zmieniająca porządek, który wprowadziła ustawa o pomocy społecznej z 1990 roku i jej istotna nowelizacja z roku 2004. ODPOWIEDŹ MPiPS: https://www.opsursynow-zzp.waw.pl/images ... 202014.pdf
Nowo powołana przez ministra pracy i polityki społecznej Rada Pomocy Społecznej (RPS) zajmowała się wczoraj założeniami do zmian w pomocy społecznej. Przedstawione przez nią uwagi oraz ubiegłotygodniowe spotkanie w resorcie z przedstawicielami samorządów, związków zawodowych i organizacji pozarządowych kończą trwające od ponad pięciu miesięcy konsultacje nad propozycjami zmian. Teraz ma powstać ostateczna wersja założeń. Resort pracy potwierdził DGP, że nie wycofuje się z reformy pomocy społecznej, a wyłonienie nowej RPS ułatwi kontynuowanie prac nad nią.
Ciekawy obrazek ilustruje wiadomość w serwisie samorzad PAP
Rozlewanie wody albo zupy potrzebującym? Nie wiele wiedzą twórcy tego serwisu o profesjonalnej pracy socjalnej i pomocy społecznej - taka moja refleksja.
Będą zmiany. Zmiana w ustawie o pomocy społecznej zreorganizuje powiaty i gminy https://www.samorzad.pap.pl/depesze/prze ... -i-gminne-
Dużo gadania; nie wiadomo co z tego zostanie. Wystarczy porównać efekty szumu wokół zmian w PUP. Nic z nich nie wynika, wszystko zostało po staremu. To samo ministerstwo