dylemat - Przemoc w rodzinie, Asystent Rodziny

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 27 wrz 2012, 0:44

kto odbiera dziecko w razie zagrozenia - pracownik socjalny,bedacy czlonkiem ZI czy pracownik socjalny z danego rejonu? bo ja mam za duzo takich spraw.......i dlaczego mam byc ciagle wzywana do wszystkich spraw!!!!!!!!!
inni nie ponoszą odpwoiedzialności i nie musza sie strsowac, nie musze dodawac, że dla jest to rowniez przeżycie........
~pytajaca


Napisano: 27 wrz 2012, 13:34

pracownik socjalny z danego rejonu
~Waldek

Napisano: 27 wrz 2012, 23:42

Oto fragment Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r.w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie (Dz.U.2011.81.448)

\"Na podstawie art. 12a ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493, z 2009 r. Nr 206, poz. 1589 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146 i Nr 125, poz. 842) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) procedurę postępowania Policji przy:
a) wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny przez pracownika socjalnego i umieszczenia go u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej, w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie,
b) podejmowaniu decyzji o odebraniu dziecka z rodziny w sytuacji, o której mowa w lit. a;
2) sposób dokumentowania czynności, o których mowa w pkt 1.
§ 2. 1. Udział funkcjonariusza Policji, zwanego dalej \"funkcjonariuszem\", przy wykonywaniu przez pracownika socjalnego czynności odebrania dziecka z rodziny i umieszczenia go u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej, w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie, zapewnia właściwy ze względu na miejsce wykonywania tych czynności organ Policji.
2. Udział funkcjonariusza w czynności odebrania dziecka z rodziny odbywa się na wniosek pracownika socjalnego.
§ 3. Procedura postępowania funkcjonariusza, przed przystąpieniem do wykonywania czynności odebrania dziecka z rodziny przez pracownika socjalnego, obejmuje:
1) żądanie okazania legitymacji pracownika socjalnego;
2) ustalenie tożsamości odbieranego dziecka, rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, a w razie potrzeby - lekarza lub ratownika medycznego, lub pielęgniarki i innych uczestników postępowania, obecnych w miejscu wykonywania czynności;
3) zapoznanie się z wszystkimi informacjami dotyczącymi dziecka, będącymi w posiadaniu pracownika socjalnego /.../\".

W tej, ani w dalszej części tego aktu prawnego, nie ma mowy o tym, że nigdzie nie napisano, że warunkiem sine qua non jest udział pracownika socjalnego z danego rejonu. Może to być każdy inny pracownik socjalny. Tylko logika wobec tego podpowiada, że najlepiej by było, żeby przy tej delikatnej czynności uczestniczył pracownik socjalny właściwy dla danego rejonu (ulicy, osiedla itp.).
Właściwym miejscowo winien być tylko organ policji.
~Jerry



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x