§ 18. 1. Rodzinie zastępczej może być przyznana, na jej wniosek, jednorazowa pomoc, w wysokości do 150 proc. kwoty bazowej, na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka do rodziny.
2. Przyznanie pomocy, o której mowa w ust. 1, wymaga uzgodnienia z rodziną.
3. Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być przyznana w formie pieniężnej lub rzeczowej, zależnie od dokonanych ustaleń w tym zakresie.
to jest cytat ze starego rozporządzenia - ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z 8 lipca 1999 r.w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. nr 63, poz. 713)
obecnie obowiązuje Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 18 października 2004 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. z 2004 r. Nr 233, poz. 2344)
tak wniosek do PCPR i pracownik soc. na wywiadzie oceni jaki są niezbędne potrzeby przyjmowanego dziecka.
proszę spojrzeć na art. 78 ust. 7a , 7 b ustawy o pomocy społecznej ; wniosek składacie do właściwego PCPR-u , to jest pomoc związana z niezbędnymi potrzebami przyjmowanego do rodziny dziecka, u nas przyznaję się ją do 150% podstawy, w formie pienięznej i jest to świadczenie obligatoryjne, czyli dopiero po stwierdzeniu przez prac. socj. udzielenia takiej pomocy się ja przyznaje.
do ~~Hania skąd ty wzięłaś takie przepisy ????????????
obligatoryjne???? absolutnie sie nie zgadzam, nie każda rodzina musi dostać taką pomoc - weźmy przykład dziecka które mieszka od urodzenia w domu ze starszą siostrą, matka idzie w długą, sąd ogranicza matce władzę i ustanawia rodzinę zastępczą dla dziecka w osobie starszej pełnoletniej siostry - uważam że w takich przypadkach pomoc nie należy się, jest wyraźnie napisane w ustawie że można przyznać ale to nie znaczy, że trzeba.