PO PŻ 2014-2020 Podprogram 2015 - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 9 z 15    [ Posty: 148 ]

Napisano: 01 lip 2015, 21:12

Na stronie Federacji Pracowników Socjalnych jest informacja, że "w reakcji na nasze pismo z dnia 16.06.2015 r., MPiPS wystosowało zaproszenie dla przedstawicieli Federacji celem omówienia zgłaszanych nieprawidłowości. Rozmowy zostały zaplanowane na dzień 02.07.2015 r." Myślę, że jutro przynajmniej część wątpliwości zostanie wyjaśnionych. Bardzo proszę o podzielenie się informacjami o rezultatach rozmów. A z ann w pełni się zgadzam. Program ukazał w pełni kondycję III sektora i jego możliwości.
natasza


Napisano: 01 lip 2015, 22:58

Zapytajcie tych z ministerstwa czy żywność z programu nie podlega takim samym przepisom o składowaniu, rozprowadzaniu i przewożeniu jak cała inna żywność. Jak dadzą pisemne zapewnienie, że może być składowana w kantorkach, magazynkach i piwniczkach naszych opsów to ok. W Opolu było spotkanie z przedstawicielami ministerstwa gdzie jasno stwierdzili, że żywność z programu powinna być składowana, magazynowana i rozprowadzana na tych samych warunkach jak każda inna. Stanowisko Sanepidu jest jasne, przepisy obowiązujące w Polsce a tyczące się produktów żywnościowych dotyczą wszystkich produktów bez wyjątku. W woj. Śląskim już były takie kontrole i są tak samo rygorystyczne jak w wypadku innych podmiotów trudniących się dystrybucją żywności. Wymagania dotyczące np. magazynów żywności możecie sobie znaleźć w sieci.
orbi

Napisano: 02 lip 2015, 17:11

Wołczyn: czy sanepid zamknie posterunek policji. Też myśleli, że im nic nie grozi?

https://wiadomosci.onet.pl/opole/wolczyn ... cji/0bk35n
Gość

Napisano: 03 lip 2015, 14:00

Taaaaak sugerujcie się sanepidami i ministerstwem i innymi wykładniami prawa, u nas znaleźli sposób, pracownicy OPS będą wydawać żywność w ramach wolontariatu a nie podpiszesz takiej umowy to wynocha :evil:
Zawsze znajdzie się jakieś wyjście a wy co myśleliście, że jak raz daliście się w to wpakować to kto inny będzie to robił, pracownicy socjalni to gorszy gatunek, koniec w temacie, wydajemy !!!!!!!
dino

Napisano: 03 lip 2015, 14:11

"Lubię to"
YoYo

Napisano: 03 lip 2015, 16:38

W dniu 02.07.2015 r. z inicjatywy MPiPS odbyło się spotkanie Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Federacji z przedstawicielami Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej: Dyrektor - Panią Krystyną Wyrwicką, Zastępcą Dyrektora - Panią Marzeną Bartosiewicz oraz pracownikami odpowiedzialnymi za koordynowanie Programu POPŻ (FEAD). Przyczynkiem do rozmowy były kolejne uwagi Federacji, tym razem do sprawozdania z realizacji Programu za okres roku 2014.

Przedstawiciele Federacji powtórzyli zastrzeżenia, które środowisko pracowników socjalnych oraz kadry kierowniczej OPS-ów licznie przekazuje w ostatnim czasie, podczas bezpośrednich rozmów, a także drogą elektroniczną.

Przedstawiciele MPiPS podzielają zdanie, że OPS-y nie powinny pełnić roli lokalnych organizacji partnerskich (OPL) odpowiedzialnych za przechowywanie, magazynowanie i dystrybuowanie żywności. Zgodnie z treścią dokumentów Programu oraz Wytycznych udostępnionych na stronie Ministerstwa, a także ideą Programu - zadania Ośrodków Pomocy Społecznej zostały określone jako kwalifikowanie do otrzymania pomocy oraz uczestnictwo w działaniach towarzyszących. Ponadto prawdopodobne jest, iż w przeważającej części OPS-y nie spełniają minimalnych wymogów dotyczących przechowywania, magazynowania i wydawania żywności określonych Wytycznymi oraz normami sanitarno-epidemiologicznymi.

Możliwe jest natomiast wg. MPiPS współfinansowanie zadań związanych z realizacją Programu przez gminy, które są zainteresowane dystrybucją żywności wśród własnych mieszkańców, a nie istnieje na ich terenie żadna wyznaczona i pozarządowa organizacja partnerska. W tym aspekcie resort pracy zachęca chętne osoby do tworzenia lokalnych organizacji np. stowarzyszeń, które w kooperacji będą mogły zająć się dystrybucją artykułów żywnościowych.

By było to możliwe, jak również by pomoc efektywnie docierała do zainteresowanych - zdaniem członków Zarządu Federacji - niezbędne jest jasne i precyzyjne wskazanie przez Ministerstwo, iż niedopuszczalne są praktyki rejonizacji w dostępie do punktów wydawania żywności oraz konieczne jest faktyczne oddzielenie zadań OPS i OPL na poziomie lokalnym. Ponadto powinien ukazać się zbiór jednoznacznych wytycznych dotyczących procedur związanych z kwalifikowaniem do Programu i wydawaniem skierowań dla klientów (rola wywiadu środowiskowego, oświadczeń, tryb odmowy itp.), tak by pomoc docierała płynnie i szybko dla osób ubogich i nie była związana z nadmiernym zbiurokratyzowaniem.

Ustalono, że MPiPS sporządzi opinię do uwag Federacji, a na stronie internetowej resortu zamieszczone zostaną najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi dotyczące wątpliwości ws. sposobu realizacji Programu. Ponadto Ministerstwo zaproponowało by przedstawiciel PFZPSiPS wszedł do Zespołu Monitorująco - Doradczego Ministra powołanego w ww. sprawie. Podmiotom, które zgłaszały uwagi bezpośrednio do Ministerstwa ma zostać udzielona stosowna odpowiedź.

Źródło: https://www.facebook.com/federacja.socjalnych
Andrzej

Napisano: 03 lip 2015, 19:13

Czytam i nie rozumie. Co to znaczy "Możliwe jest natomiast wg. MPiPS współfinansowanie zadań związanych z realizacją Programu przez gminy, które są zainteresowane dystrybucją żywności wśród własnych mieszkańców, a nie istnieje na ich terenie żadna wyznaczona i pozarządowa organizacja partnerska" Zgadzam się, że opsy nie powinny realizować zadania ale pytanie brzmiało czy mogą jeśli nie ma organizacji. Mam wrażenie, że zdanie zacytowane wyżej mówi, że nie powinny ale jednak mogą ... Bo skoro nie ma organizacji a mogą współfinansować to kto będzie realizować ...? Nikt nie założy stowarzyszenia żeby realizować ww. program. Wiele doświadczonych organizacji (małych i tych b.dużych) zrezygnowało z realizacji zadania. Żadna nowa organizacja nawet we współpracy z gminą i z dużym dofinansowaniem w to nie wejdzie. Konsekwencje (np. finansowe) zawsze ponosić będzie ten "mały"). Dzięki za informację.
natasza

Napisano: 03 lip 2015, 22:25

Natasza NIE MOGĄ bo a. Nie spełniają wymogów określonych w przepisach SANEPIDU i Wytycznych pi b. Program jasno mówi że ops nie jest opl. Te pytania stają się już nudne. Jasne że mpips nie powie tego dosadnie bo program im się posypie bo jak się okazało ngosy nie podołały choć kasę wzięły. Uczciwie postąpił caritas który w programie już nie jest. Reszta liczy że jakoś opsy się przymusi a to dobrocią (oszczędności na zasilkach) a to groźbą (jak nie zgadzacie się to wasi mieszkańcy ze skierowaniami mogą sobie jeździć gdzie indziej) . A nam socjalnym teraz się o misji przypomina pomocy najuboższym co zawsze ma miejsce gdy coś nie idzie. Szkoda że ci wszyscy pośrednicy czyli wszelkiej maści instytucje i organizacje nie mówią jaka to była ich misja i odpowiedzialność gdy podejmowali się zadania nie mając zasobów. Gdzie był ich altruizm i troska o najuboższych się pytam. A i jeszcze rada dla tych co chcą być pracownikami socjalnymi a nie tragarzami - kontrola SANEPID nawet wolontariatowi da radę. Reszta co chce robić program niech zada sobie pytanie - Co zrobi mpips gdy w danej gminie kontrola zjedzie OPS (wybrać dowolnie) a. stanie w obronie gminy i zapłaci karę b. stwierdzi publicznie że nigdy nie twierdziło że ops może realizować program?
z fed

Napisano: 04 lip 2015, 7:00

dino pisze:Taaaaak sugerujcie się sanepidami i ministerstwem i innymi wykładniami prawa, u nas znaleźli sposób, pracownicy OPS będą wydawać żywność w ramach wolontariatu a nie podpiszesz takiej umowy to wynocha :evil:
Zawsze znajdzie się jakieś wyjście a wy co myśleliście, że jak raz daliście się w to wpakować to kto inny będzie to robił, pracownicy socjalni to gorszy gatunek, koniec w temacie, wydajemy !!!!!!!
Jak jesteście obrobieni ze strachu to tak macie. Anonimowo zadzwońcie do Sanepidu i poinformujcie o waszym podziemnym składziku żywności, zapewniam, że szybko ten który was do tego zmuszał poblednie. :mrgreen:
Gość

Napisano: 04 lip 2015, 22:07

Znalazłem odpowiedź !

Poniżej dwa cytaty, z których wynika, że Ośrodki Pomocy Społecznej nie powinny być zarazem OPL, czyli organizacją partnerską lokalnie, która zajmuje się bezpośrednią dystrybucją (wydawaniem) żywności unijnej w ramach Programu FEAD:

1. "Każda z OPR i OPL we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej (OPS) zobowiązana jest:

- dostarczać odbiorcom pomocy informacje o miejscach, w których osoby mogą skorzystać z działań w ramach projektów EFS oraz pomoc osobom potrzebującym w korzystaniu z takich działań,
- współpracować z OPS w celu udzielenia pomocy osobom korzystającym ze wsparcia FEAD na drodze do aktywizacji społecznej,
- oceniać w uzgodnieniu z OPS czy poszczególne osoby objęte pomocą żywnościową wymagają wsparcia aktywizacyjnego oraz informować odbiorców końcowych o możliwościach uzyskania takiego wsparcia ze środków EFS w poszczególnych regionach (informowanie o możliwości uczestnictwa w konkretnych projektach),
- kierować osoby zgłaszające chęć korzystania z pomocy żywnościowej do OPS celem oceny w zakresie możliwości objęcia wsparciem aktywizacyjnym...."

Źródło: https://www.mpips.gov.pl/pomoc-spoleczna ... 020-po-pz/

2. "OPS będą wydawać osobom skierowania do pomocy żywnościowej lub przekazywać OPR albo OPL listy osób zakwalifikowanych do pomocy z FEAD, pod warunkiem uzyskania ich zgody. Ponadto powinny rozpowszechniać informacje o realizacji PO PŻ i wskazywać najbliższe miejsca lub punkty wydawania artykułów spożywczych.
OPR i OPL będą mogły również kwalifikować samodzielnie osoby bezdomne do udziału w PO PŻ w oparciu o ww. kryteria...." (PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014 – 2020)

OPL organizacje partnerskie lokalne
OPR organizacje partnerskie regionalne

Żródło: https://www.mpips.gov.pl/download/gfx/mp ... .12.14.pdf
Andrzej


  
Strona 9 z 15    [ Posty: 148 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x