Pomniejszanie odpłatności za pobyt w DPS. - Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Napisano: 30 cze 2008, 17:10

Od niedawna naliczam odpłatność mieszkańców w dps.
Do tej pory pomniejszano odpłatność za pobyt mieszkańca na urlopie oraz w szpitalu.
Co do urlopu to się zgadzam ale odnośnie pobytu w szpitalu to nie znalazłam nic takiego w ustawie.
Proszę napiszcie jak to jest u Was i ewentualną podstawę prawną.
~Ania


Napisano: 01 lip 2008, 10:48

W ustawie również nie jest napisane o urlopie. Art. 63 ustawy mówi o nieobecności mieszkańca w DPS nieprzekraczającej 21 dni w roku kalendarzowym. Skoro jest w szpitalu to też jest nieobecny w DPS.
~dorota1

Napisano: 01 lip 2008, 11:44

dorota1 zgadzam się, że 21 dni w roku, ale w ustawie jest mowa \"mieszkaniec domu, a także inna osoba obowiązana do wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, jeżeli mieszkaniec domu przebywa u tej osoby, nie ponoszą opłat za okres nieobecności mieszkańca domu nieprzekraczającej 21 dni w roku kalendarzowym\".

I tu jest pytanie, bo jak przebywa w szpitalu to przecież nie u tej osoby.

Napiszcie jak jest w Waszych dps-ach.
Pomniejszacie za czas pobytu w szpitalu czy nie?
~Ania

Napisano: 01 lip 2008, 13:21

My pomniejszamy, \"inna osoba.....\" jest to zdanie wtrącone. Interpretujemy to w ten sposób, że mieszkaniec dostaje tzw. zwrot lub jeżeli jest osoba, która pokrywa koszt pobytu, a mieszkaniec u niej przebywa , to wówczas ta osoba otrzymuje zwrot. Chociaż u nas to akurat najczęściej występuje ten pierwszy przypadek.
~dorota1

Napisano: 01 lip 2008, 14:46

SZpital też...
~Dyrektor

Napisano: 16 lip 2008, 19:29

Rozumiem, że za 21 dni nieobecności ma mieszkaniec DPS-u zwrot pieniedzy. A jeżeli go nie ma w DPS-ie dłuzej, ponad te dni, to czy wtedy ponosi pełną odpłatność za blokowane miejsce, czy tylko np. płaci 60% odpłtności. Tak było kiedyś w \"Caritasie\". Proszę o odpowiedź. Pilne.
~Aleksandra

Napisano: 19 lip 2008, 21:33

Mieszkaniec powinien dostawać zwrot za 21 dni nieobecności gdziekolwiek by był, obojętne czy w szpitalu czy na tzw. urlopie. Przy czym u mnie jest zasada że za szpital zwraca się bezwarunkowo do 21 dni,zaś za tzw urlop, jeżeli mieszkaniec zgłosi to pisemnie pracownikowi socjalnemu (co jest równoznaczne z prośbą o pomniejszenie odpłatności), z podaniem miejsca gdzie będzie przebywał. Jeżeli nie zgłosi tego pisemnie traktujemy to jako przepustkę i nie zwracamy.
Tę kwestię rozwiązujemy w dps, samu to rozliczy.

Inaczej ma się sprawa z osobami obowiązanymi do współfinansowania pobytu. O ile płacą, to przysługuje im zwrot jeżeli osoba za którą płacą przebywa u nich. W moim dps podobno wszyscy maja bardzo ubogie rodziny :) (nie wnikam), także OPS nie informuje nas o tym że ktokolwiek dopłaca do pobytu. Gdyby jednak tak było, to pracownik socjalny dps mając wiedzę że mieszkaniec przebywa na tzw. urlopie u osób współfinansujących pobyt w dps, jest zobowiązany powiadomić o tym OPS. Pomniejszeniem odpłatności tych osób powinien zająć się OPS.
~majka

Napisano: 19 lip 2008, 21:49

Aleksandro, w ustawie jest jasno napisane: do 21 dni!!! Jeżeli nie ma go dłużej, to niestety musi płacić normalnie za pobyt i on i gmina. Jeżeli nie ma go dużo dłużej to pozostaje zastanosić się czy jest potrzeba żeby w dps przebywał, bo faktycznie blokuje wówczas miejsce, a pieniądze wyrzuca się... w błoto. Szkoda i jego pieniędzy i pieniędzy jakie łoży na niego gmina.
Nie ma mowy o żadnym 60 %!!! Chyba że mieszkaniec wystąpi z wnioskiem o częściowe zwolnienie z odpłatnośći, ale ku temu są też określone w ustawie przesłanki. To, że przez dłuższy czas nie przebywa w dps nie jest podstawą do częściowego zwolnienia z odpłatności, owiedziłabym że wręcz przeciwnie, gmiana nie zechce finansować takiego delikwenta. Na to miejsce pewnie chętnie skierowałaby kogoś bardziej potrzebującego.
~majka

Napisano: 24 paź 2008, 14:21

Wychowanka internatu Zespołu Szkół Specjalnych od poniedziałku do piatku rana przebywa w internacie, w weekendy nocuje w DPS, poniewaz jest pełnoletnia i na tyle niesamodzielna z powodu niepełnosprawności intelektualnej, ze opiekun prawny był zmuszony tam umieścić w.w.
Wychowanka otrzymuje rente z której opłaca pobyt w internacie, w związku z tym czy jej opłaty za pobyt w DPS można pomniejszyc?J Gdzie znajdę przepisy dotyczące zwolnień z części kosztów?
~Hanna



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x