Projekt - nowe kompetencje pracownika socjalnego - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 5 z 6    [ Posty: 55 ]

Napisano: 26 cze 2014, 14:06

Projekt "PI-PWP Zagrożenia Cyberprzestrzeni - nowe kompetencje pracownika socjalnego". Panel ekspercki „Przyszłość kształcenia służb społecznych w obszarze cyberzagrożeń" zorganizowany w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawa (24.06.2014). Zapis audio prezentacji p. Joanny Lizut - koordynatorki projektu, którego jednym z produktów jest podręcznik "Zagrożenia cyberprzestrzeni. Kompleksowy program dla pracowników służb społecznych".

https://youtu.be/VPtKo04of-I
Andrzej


Napisano: 02 lip 2014, 18:52

W debacie wzięli udział eksperci zajmujący się tematyką zagrożeń cyberprzestrzeni, nowych mediów oraz polityki społecznej, a także przedstawiciele służb społecznych z woj. mazowieckiego. W skład ekspertów wchodzili:

- Dr Łukasz Tomczyk – Specjalista w dziedzinie nowych mediów, ekspert w projekcie „PI-PWP Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe kompetencje pracownika socjalnego”
- Marcin Bochenek – Dyrektor Projektów Strategicznych Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK)
- Dr Ewa Flaszyńska – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, ekspert w projekcie „PI-PWP Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe kompetencje pracownika socjalnego”
- Dr Arkadiusz Durasiewicz – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych WSP im. Janusza Korczaka w Warszawie, ekspert w projekcie „PI-PWP Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe kompetencje pracownika socjalnego”
- Wojciech Duranowski – Dyrektor Działu Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, ekspert w projekcie „PI-PWP Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe kompetencje pracownika socjalnego”
- Dr Arkadiusz Wąsiński – Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej
- Joanna Rosiek-Bryks – Kierownik Wydziału ds. wdrożenia programów społecznych w Mazowieckim Centrum Pomocy Społecznej
- Dr Sergo Kuruliszwili – Dyrektor Instytutu Rozwoju Służb Społecznych
- Dr Anna Zasada-Chorab – Dziekana Wydziału Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach w Wyższej Szkole Pedagogicznej



Joanna Lizut, Koordynator projektu na początku debaty przedstawiła przyczyny podjęcia takiej tematyki w projekcie, jego założenia, korzyści oraz wypracowany produkt – podręcznik „Zagrożenia cyberprzestrzeni. Kompleksowy program dla pracowników służb społecznych”.

W kolejnej części spotkania eksperci dyskutowali na szereg nurtujących i ważnych pytań dot. szeroko pojętej tematyki dot. zagrożeń cyberprzestrzeni oraz kształcenia służb społecznych w Polsce w tym obszarze w najbliższej przyszłości. Jednym z istotnych punktów debaty była również dyskusja uczestników.


Pytania zadawane ekspertom podczas debaty:

- Czy przenosimy z życia realnego do Internetu znane problemy? Czy spotykamy się z nowymi, wcześniej nie znanymi problemami?
- Czy nasze władze zauważają te problemy i uwzględniają walkę z nimi np. w strategiach lub innych dokumentach regulujących obszar polityki społecznej?
- Na ile dziś nasze służby społeczne (różne ich typy) są przygotowane do przeciwdziałania i zwalczania tych problemów?
- Czy konieczne jest powołanie kolejnych (nowych), wyspecjalizowanych w tym zakresie służb?
- Na jakim poziomie i jaki zakres powinno mieć kształcenie w odniesieniu do problematyki cyberzagrożeń?
- Kogo powinniśmy kształcić w temacie problematyki związanej z nowymi technologiami i mediami?
- Jak rozwijać networking w pomocy społecznej?
- Czy networkig może stać się polem do tworzenia zintegrowanych służb społecznych?
- Jaka jest perspektywa i bariery rozwoju tematu zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu i nowych technologii w Polsce, w trzech obszarach: nauki, metodyki kształcenia i praktyki działania służb społecznych.
- Jakie są szanse i niezbędne warunki do wprowadzenia programu „Zagrożenia cyberprzestrzeni” do szerokiego zastosowania w kształceniu służb społecznych?


Obrazek
Cyberprzestrzeń

Napisano: 10 lip 2014, 20:00

UWAGA KONKURS!

Do wygrania podręcznik "Zagrożenia cyberprzestrzeni. Kompleksowy program dla pracowników służb społecznych" oraz atrakcyjne gadżety m.in. pendrive, skórzane pudełko na notatki oraz podkładka pod myszkę komputerową.

Aby wygrać wystarczy polubić nasz fanpage i udostępnić post konkursu na swoim profilu oraz odpowiedzieć na pytanie:

CZYM JEST SEXTING?


Odpowiedzi możecie szukać w podręczniku, który jest zamieszczony w formie elektronicznej na stronie www.cyberprzestrzen.wspkorczak.eu

Odpowiedzi przesyłajcie na adres i.sowa@wspkorczak.eu do piątku tj. 11 lipca do godz. 12:00, koniecznie w temacie wpisując „KONKURS”. Wówczas wylosujemy zwycięzcę.

Życzymy powodzenia :)
Obrazek
Cyberprzestrzeń

Napisano: 24 lip 2014, 19:32

19-letnia Monika, studentka zarządzania z Zielonej Góry, uwielbia robić sobie selfie, koniecznie takie z ustami ułożonymi w zabawny dzióbek. Robi je na łóżku, przy biurku, w łazience, pełny spontan. Spontanicznie fotografuje też zupę, którą za chwilę zje, buty, które przed chwilą kupiła, a nawet wannę, w której za chwilę się wykąpie. Oraz dla żartu własne nogi i stopy. – Siedzę sobie, robię ze 30 fotek, jedna mi się spodoba, to ją wrzucam – mówi.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wrzuciła już na Instagram ponad 300 zdjęć, co dało jej ponad 600 fanów. Ich lajki Monika traktuje jak komplementy, lubi je, czeka na nie z niecierpliwością. – Kobiecie idącej ulicą też jest przecież miło, kiedy oglądają się za nią faceci, prawda? – upewnia się. Tak, lajki sprawiają, że czuje się atrakcyjna, inteligentna, zgrabna i uwodzicielska.
[Newsweek]

Przekleństwo naszego świata? Znacie takie osoby?


Obrazek
Cyberprzestrzeń

Napisano: 31 lip 2014, 20:14

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA „ZAGROŻENIA CYBERPRZESTRZENI – NOWE WYZWANIE DLA SYSTEMU POMOCY SPOŁECZNEJ”

Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie rozpoczęła w październiku 2012 roku realizację innowacyjnego, testującego oraz ponadnarodowego projektu pt. „PI-PWP Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe kompetencje pracownika socjalnego”, w ramach którego powstał kompleksowy program rozwoju pracowników służb społecznych.
W ramach etapu upowszechniania i włączania do głównego nurtu polityki przekazujemy Państwu podręcznik „Zagrożenia cyberprzestrzeni. Kompleksowy program dla pracowników służb społecznych”. Liczymy, że będą chcieli nas Państwo wesprzeć w działaniach upowszechniających i włączających.
Ponadto serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji „Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe wyzwanie dla systemu pomocy społecznej”, która odbędzie się w dn. 9-10 września 2014 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie przy ul. Urbanistów 3.


Zapraszamy na konferencję:


Wszystkie osoby biorące udział w procesie kształcenia szeroko-rozumianego grona pracowników służb społecznych, pracowników służb społecznych m.in. taki placówek jak: ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, miejskie ośrodki pomocy rodzinie, domy opieki społecznej, ośrodki wsparcia, rodzinne domy pomocy, ośrodki interwencji kryzysowej, jednostki specjalistycznego poradnictwa, placówki opiekuńczo-wychowawcze, ochotnicze hufce pracy, świetlice środowiskowe oraz sektor NGO oraz przedstawicieli władz centralnych, regionalnych
i lokalnych odpowiedzialnych za kształtowanie polityki społecznej w Polsce.


Referaty wygłoszą:

Eksperci z obszarów polityki społecznej, pracy socjalnej i nowych mediów z Polski i Europy
Warsztaty poprowadzą:
Specjaliści w zakresie dydaktyki i pedagogiki medialnej
Termin: 9-10 września 2014r. (rejestracja do 19 sierpnia)
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych w Warszawie, ul. Urbanistów 3, 02-397 Warszawa, sala 30

Program i formularz zgłoszeniowy dostępne TUTAJ


Rejestracja i informacje organizacyjne: Iwona Sowa tel. 22 404 70 39,
e-mail: i.sowa@wspkorczak.eu oraz Anna Zielińska a.zielinska@wspkorczak.eu



Obrazek
Cyberprzestrzeń

Napisano: 07 sie 2014, 20:46

Gorąco zapraszamy wszystkie osoby biorące udział w procesie kształcenia szeroko-rozumianego grona pracowników służb społecznych i samych pracowników służb społecznych!

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA „ZAGROŻENIA CYBERPRZESTRZENI – NOWE WYZWANIE DLA SYSTEMU POMOCY SPOŁECZNEJ”.


Sala duża, pomieścimy się :)

Jeśli Wy nie możecie, może ktoś kogo znacie będzie chętny.
Odwiedźcie nasze wydarzenie na FB.

Rejestracja trwa do 19 sierpnia, liczba miejsc ograniczona...

Program i formularz zgłoszeniowy dostępne TUTAJ


Rejestracja i informacje organizacyjne: Iwona Sowa tel. 22 404 70 39,
e-mail: i.sowa@wspkorczak.eu oraz Anna Zielińska a.zielinska@wspkorczak.eu

Cyberprzestrzeń

Napisano: 15 sie 2014, 8:40

13-latka znalazła sposób na internetową cyberprzemoc.

Jej projekt opiera się na założeniu, że internetowy hejt i złośliwe komentarze często publikujemy pod wpływem emocji. Gdybyśmy się zastanowili, przemyśleli sprawę, często nie opublikowalibyśmy złośliwego czy krzywdzącego komentarza. 13-latka skupiła się na tym, że nastolatki są impulsywne - a jeśli uda się nad tym zapanować, to i uda się ograniczyć cyberprzemoc. Prezentując swój projekt, dziewczyna przypominała, że obszar mózgu odpowiedzialny za samokontrolę kształtuje się do 25. roku życia, dlatego nastolatki potrzebują pomocy, czegoś, co zachęci ich do chwili refleksji.

By sprawdzić, czy się nie myli, dziewczyna opracowała dwa programy - Baseline i Rethink. Pierwszy analizował wiadomości, sprawdzał, ile jest w nich krzywdzących słów. Drugi, gdy taką treść zauważył, alarmował użytkownika, skłaniając do zastanowienia, czy naprawdę chce taką wiadomość wysłać. Aż 93 proc. badanych uczniów po zobaczeniu takiego komunikatu zdecydowało, by jednak nie wysyłać wiadomości.

W badaniach nastolatki wzięło udział 300 osób w wieku od 12 do 18 lat. Każda z grup badawczych liczyła 150 osób i na każdej dokonano 750 prób. W grupie korzystającej z Baseline wysłano aż 504 krzywdzące wiadomości, w grupie używającej Rethink chciano wysłać ich 533, ale po otrzymaniu komunikatu z ostrzeżeniem, ostatecznie wysłane zostały tylko 35 potencjalnie krzywdzące wiadomości. [GW]


Pamiętajcie o naszej konferencji! Tam będziemy mówić o tym i nie tylko...


Obrazek
Cyberprzestrzeń

Napisano: 24 sie 2014, 11:20

UWAGA ZE WZGLĘDU NA OKRES WAKACYJNY WYDŁUŻAMY PRZESYŁANIE FORMULARZY NA KONFERENCJĘ DO 1 WRZEŚNIA.

Dowiedz się więcej na FB lub www.cyberprzestrzen.wspkorczak.eu

ZAPRASZAMY!!!

Obrazek
Cyberprzestrzeń

Napisano: 02 wrz 2014, 21:18

Informujemy, że z dniem 1 września minął termin składania formularzy zgłoszeniowych uprawniających do wzięcia udziału w KONFERENCJI MIĘDZYNARODOWEJ „Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe wyzwanie dla systemu pomocy społecznej".

Informacje organizacyjne: Iwona Sowa tel. 22 404 70 39,
e-mail: i.sowa@wspkorczak.eu oraz Anna Zielińska a.zielinska@wspkorczak.eu



Dowiedz się więcej na FB lub www.cyberprzestrzen.wspkorczak.eu


Obrazek
Cyberprzestrzeń

Napisano: 03 wrz 2014, 20:34

Już od jakiegoś czasu nasz projekt jest na VII i tym samym ostatnim etapie działań. Zbliżamy się ku końcowi a nasza Międzynarodowa Konferencja "Zagrożenia cyberprzestrzeni – nowe wyzwanie dla systemu pomocy społecznej" będzie podsumowaniem projektu.

Przypominamy, że głównym celem projektu jest wdrożenie innowacyjnego programu rozwoju przygotowującego pracowników służb społecznych do pracy z rodzinami oraz osobami potrzebującymi pomocy społecznej w obszarze zagrożeń generowanych przez cyberprzestrzeń. Powstanie produktu pozwoli na uzupełnienie luki w istniejącym systemie kształcenia kadr służb społecznych o zagadnienia związane z cyberprzestrzenią.

Wdrożenie innowacyjnego programu rozwoju wyposaży pracowników służb społecznych w szerszy zasób kompetencji i instrumentów wykonawczych.


Obrazek
Cyberprzestrzeń



  
Strona 5 z 6    [ Posty: 55 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x
Ta strona używa ciasteczek (cookies) tylko zgodnie z zasadami opisanymi w polityce cookies Rozumiem