Ogłoszenie ogólnopolskiego STRAJKU pracowników socjalnych nie jest takie proste, jakby się to mogło wydawać. Kwestię tę regulują przepisy ustanowionego prawa. Może łatwiej zorganizować będzie ogólnopolską akcję protestacyjną pracowników socjalnych? Wiem, że na forum ops.pl zaglądają czasem prawnicy - może udzielą porady? Wiem, że na forum ops.pl zaglądają czasem związkowcy - jakie jest ich stanowisko w tej sprawie?
Strajk jest szczególną formą akcji protestacyjnej. Nie każda akcja protestacyjna musi przybierać formę przerwy w świadczeniu pracy. Na gruncie polskim, przykładem takiej akcji jest Pikieta Pracowników Pomocy Społecznej przed MPiPS, którą zorganizowano 30 listopada 2013 roku.
Pomarańczowy Protest (Pomarańczowa Fala - orange tide) przeciwko cięciom w budżecie na zadania realizowane przez pracowników socjalnych w Hiszpanii. Przez blisko dwa lata hiszpańscy pracownicy socjalni prowadzili akcję protestacyjną. W każdy piątek po godzinach pracy wychodzili na ulice w pomarańczowych koszulkach z logo akcji, by wyjaśniać mieszkańcom jakie negatywne skutki będzie miało ograniczenie budżetu na zadania pomocy społecznej. Istotą częścią akcji był zorganizowany w Madrycie ogólnokrajowy MARSZ w dniu 15 września 2012 roku.
Wychodząc w teren sama dżinnie narażam się na stres spotykając się z osobą po zakładzie karnym , następnie z osobą z zaburzeniami psychicznymi, część klientów jest sfrustrowana swoją sytuacją i złość przelewa na nas, część jest w depresji i nie chce działań.Pracę obciążają też warunki atmosferyczne np. przy codziennych patronach osób bezdomnych, narażanie się na dym z papierosa w domu klienta . Silny stres towarzyszy każdej sytuacji interwencji .Czy to nie wystarczający powód aby mieć prawo do emerytury pomostowej lub przynajmniej rocznego urlopu zdrowotnego jak mają nauczyciele?
Koleżanki i koledzy. Ja się obawiam tego, ze musi zginąć więcej pracowników socjalnych w naszej Polsce,żeby naprawdę zauważono problemy w tej grupie zawodowej i dostosowano do standardów przyjętych w innych rozwiniętych krajach. Jak na razie nie mamy silnej reprezentacji ogólnopolskiej i nie mamy przychylnych mediów. Za nieszczęścia i biedę są odpowiedzialni przed innymi pracownicy socjalni. Dokąd nasze środowisko lepiej lub gorzej realizuje coraz to nowsze działania - nie będą zmieniać i ulepszać. Nie naprawia się bowiem tego co działa. trudno- tak to widzę.
Wskaźnikiem wzrastającego niezadowolenia, pogarszających się warunków życia są te napaści na pracowników socjalnych w Polsce. Najwyższy czas, aby wprowadzić program naprawczy systemu pomocy i integracji społecznej!!!!