Oto moje propozycje w jednej ze sfer !
I. W zakresie bezpieczeństwa pracowników OPS : najpilniejsze i na szybko...ŻĄDAMY rozważenia następujących kwestii.
1. opracowania procedur postępowania dla pracowników socjalnych przy wykonywaniu zadań wspierających, interwencyjnych zarówno w ops jak i w środowisku ( zachowanie w sytuacjach kryzysowych, kontakt z osobą chorą psychicznie itp) będzie oblig to już wiecie !
2. możliwość skorzystania z asysty policji, straży miejskiej, kuratora -zawsze ilekroć pracownik socjalny uzna, iż sytuacja/kontakt może stanowić dla niego zagrożenie. - - 3. pracownik socjalny wzywa asystę j/w na telefon w nagłych i zasadnych przypadkach, w pozostałych kwestiach uwzględnia rolę asysty w planie miesięcznym ( tzw : roboczym konspekcie pracy )
4. w sytuacjach niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu lub życiu -na miejscu zdarzenia, decyzyjny w ustaleniach szczegółowych jest organ Policji, który odpowiada na przebieg akcji i koordynuje działania .
5. kierownik placówki sporządza mapę rodzin z tzw : podwyższonego ryzyka, w ten sposób aby pracownik socjalny był jak najbardziej poinformowany i był świadomy rodzaju i skali problemu. Ma to znaczenie przy sporządzaniu planu asysty.
6. kierownik ma obowiązek oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka -a co za tym idzie tak rozplanować podział rejonu aby uwzględnić priorytet higieny zdrowia psychicznego pracownika.
7. każdy pracownik socjalny wykonujący zadania j/w ma zagwarantowane dodatkowe ubezpieczenie na życie ( uregulowane odrębnymi przepisami) a także uposażenie miesięczne w postaci dodatku w wysokości 350 zł netto.
8. pracownik ma zagwarantowane specjalistyczne szkolenia, pokryte w całości przez pracodawcę z zakresu: mediacji, negocjacji,prawa rodzinnego, karnego, komunikacji z chorymi psychicznie, rozwiązywania konfliktu itp - jako niezbędne do wykonywania zawodu.
9. odmowa udziału w szkoleniu uniemożliwia wykonywanie czynności uważanych za związane z ryzykiem.
10. szkolenia o których mowa są przeprowadzone w oparciu o szczegółowe zapisy i zasady opracowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Zdrowia -jak dla instytucji Policji, Służ medycznych - realizujących bezpośrednio cel ratowniczy - co oznacza na jak najwyższym poziomie praktycznym i merytorycznym.
11. Pracownikowi socjalnemu wykonującemu zadania j/w przysługuje pomoc specjalistyczna: opieka psychologiczna- zawsze, kiedy zgłosi taką potrzebę a obligatoryjnie pracodawca zabezpiecza pomoc specjalistyczną w sytuacjach przebytej traumy pracownika, każdego innego wypadku, który stwierdzeniem lekarza psychiatry może powodować poważny uszczerbek na zdrowiu psychicznym.
12. Procedura "Niebieska karta" realizowana i koordynowana jest w całości przez Policję, decyzyjną w całym zakresie zakresie metodyki pracy z "NK"- pracownik socjalny OPS zapewnia pomoc uzupełniającą w zakresie pracy z rodziną.( wspomagania rodziny )
13. Pracownikowi, który uległ wypadkowi w pracy przy wykonywaniu czynności j/w przysługuje dodatkowe świadczenie rehabilitacyjne.
14. Rodzinie pracownika,( który zginął na służbie ) w dzieciom, przysługują świadczenia i wszelkie przywileje jak dla : najwyższych służb mundurowych

Nie przejdzie ??????????????????????????? coś się wyrzuci , coś zostawi .