Bardzo przykre... - HYdE PaRK

  
Strona 3 z 5    [ Posty: 48 ]

Napisano: 19 sty 2017, 20:56

1.Najpierw uwagi natury formalnej co do kultury słowa Pana tekstu - części pierwszej. Zauważam poprawę. Ton jest grzeczny, taktowny, uprzejmy, układny, kurtuazyjny pomimo uszczypliwości. Proszę to wziąć pod uwagę i zastosować do przyszłych wypowiedzi.
2. Co do merytoryki i argumentów. Absolutnie odniesienie do klasyka takiego jak Alexis de Tocquewilla jest bardzo dobrym przykładem, tyle że działa na moją korzyść w tej dyskusji. Analiza społeczeństwa dokonana przez niego posiada wartości uniwersalne, aktualne do dziś. Nie ulega wątpliwości. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że pisze on, przestrzega właściwie przed tym,że najwiekszym zagrożeniem dla demokracji będzie unifikacja. Mam nieodparte wrażenie,że myślał wtedy o społeczeństwie globalnym, masowym. Jesteśmy świadkami przeobrażenia społeczeństw, być może tak będzie. Ale nie jest póki co, więc brak podstaw do stwierdzenia,że demokracja jest "tworem" niepożadanym. Wręcz przeciwnie. Demokracja jest tym modelem, który gwarantuję człowiekowi wolność i autonomię, Tocquewilla tego nie podważał. Tym samym przyjąć można, na zdrowy rozum, że jest modelem, który przeciwstawić się może globalizacji społeczeństwa, czyli ujednoliceniu, na tyle, na ile się da. Polska jest krajem demokratycznym.
Co do drugiej cześci wypowiedzi. No cóż. Patrz pkt. 2 , ale można tę myśl rozważać także w kontekście "Różne oblicza demokracji" . Może ktoś inny podziela Pana zdanie i wypowie się.
[Anioł*]


Napisano: 19 sty 2017, 21:40

i tak zleciał dzionek pracy socjalnym opier dalaczom
Gość

Napisano: 20 sty 2017, 8:43

Aleksy de Tocqueville:
"Dawni władcy niejako materializowali przemoc, podczas gdy republiki demokratyczne naszych czasów uczyniły z niej siłę równie duchową jak ludzka wola, którą pragną za jej pomocą zdusić.Despotyzm absolutnych rządów jedynowładcy, chcąc trafić do duszy, w sposób prostacki dobierał się do ciała, a dusze, niedosiężna dla tortur, gardziły nim dalej. W demokratycznych republikach tyrania nie postępuje w ten sposób. Pozostawiając ciało w spokoju, zmierza prostą drogą do zawładnięcia duszą".

"Społeczeństwa demokratyczne, które zagwarantowały obywatelom wolność polityczną powiększając jednocześnie despotyzm administracyjny, reprezentują bardzo osobliwy sposób myślenia. Uważa się tam, że obywatelom nie można powierzyć drobnych spraw, do których wystarcza zdrowy rozsądek, natomiast powierza się im wielkie prerogatywy w dziedzinie rządzenia państwem. Są oni na zmianę zabawką w ręku władzy lub jej zwierzchnikami, są czymś więcej niż królowie i czymś mniej niż ludzie zarazem. Wypróbowawszy wszystkie możliwe systemy wyborcze i nie znalazłszy żadnego, który by im odpowiadał, społeczeństwa takie, zdumione, ciągle nie ustają w poszukiwaniach, tak jakby zło nie wynikało z samej konstytucji kraju, lecz z systemu wyborczego. Trudno zresztą zrozumieć, w jaki sposób ludzie, którzy wyrzekli się rządzenia samymi sobą, mogliby dokonać właściwego wyboru tych, którzy mają nimi rządzić. Trudno uwierzyć, by głosowanie zniewolonych ludzi mogło kiedykolwiek powołać rząd liberalny, silny i mądry".
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20561
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 20 sty 2017, 8:50

Demokracja ateńska, na którą tak często się powołujecie była obrzydliwa. Pozwalała na odebranie jednostce jej praw, własności a nawet jej wygnanie, jedynie dzięki woli ludu.
Autor: Ron Paul

Demokracja jest najbardziej zawoalowaną formą tyranii.
Autor: Andrzej Majewski


Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją.
Opis: przypisywane Benjaminowi Franklinowi.

Demokracja jest zdobywaniem wolności dla siebie kosztem wolności innych, podstawianiem jednej normy przymusowej, na miejsce drugiej.
Autor: Edward Abramowski

Demokracja nie ma w sobie nic takiego, co by zabezpieczało całkowicie wolność propagandy i rozwoju.
Autor: Edward Abramowski


Demokracja to rząd większości prostaków; komunizm to rząd małej grupy prostaków; a dyktatura to rząd jednego prostaka. W tradycyjnym i jednomyślnym społeczeństwie rządzi dziedziczna arystokracja, której funkcją jest utrzymanie istniejącego porządku, opartego na wiecznych wartościach, a nie narzucanie poglądów czy woli (w najbardziej dosłownym znaczeniu tego słowa, woli tyrańskiej) jakiejkolwiek partii czy grupy nacisku.
Autor: Ananda Coomaraswamy
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20561
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 20 sty 2017, 8:54

Despotie oparte są na tchórzach, demokracje na głupcach.
Autor: Andrzej Majewski

Demokratyczne wybory rozstrzygają o tym, kto będzie uciskany w majestacie prawa.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

Demokracja jest festiwalem miernoty i przeciętności.
Autor: Emil Cioran

Demokracja polega na wybieraniu swoich dyktatorów, po tym gdy powiedzą ci to, co myślisz, że chcesz usłyszeć.
Democracy consists of choosing your dictators, after they’ve told you what you think it is you want to hear. (ang.)
Autor: Alan Corenk

Demokracja prowadzi do dyktatury.
Autor: Platon

Demokracja to kult szakali wyznawany przez osły.
Autor: Henry Louis Mencken

Demoliberalny klimat sprawia, że mózg rozmięka i staje się gąbczasty.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

Egalitaryzm liberalnych demokracji nie wytępił bogatych, jedynie bogatych godnych szacunku.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

Gdyby pan zaprowadził Arystotelesa na Wiejską, to pewnie by mu się tam nawet spodobało – bo kłócą się, głosują, większość decyduje – ale gdyby mu pan powiedział, że to jest demokracja, wybuchnąłby śmiechem. Bo do ateńskiego rynku ma się to nijak, choć pełni podobne funkcje. To, co się w obecnym stuleciu na szczeblu globalnym wytworzy, też będzie spełniało funkcje polityki na szczeblu państwa narodowego, ale nie będzie do znanych nam mechanizmów podobne.
Autor: Zygmunt Bauman

Głosujący mogą usunąć rząd, jeśli im nie odpowiada i umieścić na jego miejscu inny, ale ich głos nigdy nie miał, nie ma i nie będzie miał jakiegokolwiek widocznego wpływu na prawdziwą siłę rządzącą światem, a więc nie będzie miał też wpływu na losy ich kraju i ich samych. Mówię, oczywiście, o potęgach ekonomicznych, szczególnie tej wciąż powiększającej się części rządzonej przez międzynarodowe korporacje, których strategie stosowane w celu zdobycia dominującej pozycji na rynku nie mają nic wspólnego ze wspólnym dobrem, o które z definicji dba demokracja. Wszyscy wiemy, że to prawda, a jednak, wskutek jakiegoś mentalnego i werbalnego automatyzmu, który nie pozwala nam dostrzec surowych, nagich faktów, wciąż mówimy o demokracji jak o czymś żywym i dynamicznym, podczas gdy niewiele z niej dla nas pozostaje, prócz zestawu rytualnych formuł, nieistotnych wydarzeń i próżnych gestów. Nie widzimy, zupełnie jakbyśmy nie mieli tego tuż przed oczyma, że rządy, które wybieramy i za które jesteśmy odpowiedzialni, stają się coraz bardziej jedynie „politycznymi komisarzami” potęg ekonomicznych, a ich rola sprowadza się do stanowienia praw mających służyć owym potęgom.
Autor: José Saramago
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20561
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 20 sty 2017, 9:00

Im większy jakiś demokratyczny kraj, tym gorsi muszą być rządzący: wybierani są przez większą ilość ludzi.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

Jak można chcieć żyć w ustroju, w którym dwóch meneli spod budki z piwem ma dwa głosy, a profesor na uniwersytecie ma jeden?
Autor: Janusz Korwin-Mikke

Liberalna demokracja to reżim, w którym demokracja poniża wolność zanim ją zdławi.
Autor: Nicólás Gómez Dávila


Mądry człowiek nie rzuci racji na pastwę miłosierdzia losu ani nie zapragnie, by zatriumfowała dzięki potędze większości.
Autor: Henry David Thoreau

My, wrogowie powszechnego prawa wyborczego nie przestajemy się zdumiewać z powodu entuzjazmu, jaki wywołuje wybór garstki nieudolnych przez masę niekompetentnych.
Autor: Nicólás Gómez Dávila



Namaszczenie „z Bożej łaski” ograniczało władzę monarchy; „przedstawiciel ludu” jest reprezentantem absolutnego absolutyzmu.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

Naprawdę, nie ma żadnej istotnej różnicy pomiędzy nieograniczoną władzą państwa demokratycznego, a nieograniczoną władzą autokraty.
Autor: Ludwig von Mises

Na to, by w danym kraju zapanował socjalizm, wystarczy wprowadzić w nim demokrację.
Autor: Karol Marks

Nienawidzę demokracji, ponieważ kocham wolność.
Autor: Johann Jakob Bachofen

Obecnie demokracja polityczna polega na tym, że poszczególne partie licytują się, na ile każda z nich pozwoli poszczególnym grupom społecznym ograbiać współobywateli. Nazywa się to „społeczeństwem solidarnym”, a polega na tym, że np. chłopom partie oferują dopłaty do produkowanej żywności, rodzicom – na dzieci i tak dalej. Pieniądze na te dopłaty mają pochodzić z podatków nakładanych na konsumentów, którym z kolei partie obiecują pozwolić na odbijanie sobie tego w cenach towarów przemysłowych i usług poprzez „ochronę rynku krajowego”. W rezultacie wszyscy okradają się nawzajem w ramach gry o sumie zerowej, a właściwie – ujemnej, bo jedynym beneficjentem tego systemu jest biurokracja, która tym powszechnym wzajemnym okradaniem administruje.
Autor: Stanisław Michalkiewicz

Od skłonności do demokracji, z którą rodzi się każdy człowiek, wybawić go może jedynie chrzest inteligencji.
Autor: Nicólás Gómez Dávila
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20561
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 20 sty 2017, 9:07

Piana z pysków jest smarem demokratycznych społeczeństw.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

Początki demokracji wyrosły na wierze, że jeśli ludzie w pewnym sensie są równi, to są równi we wszystkim.
Autor: Arystoteles

Ponieważ odbierający idee intelektualny aparat naszych współczesnych nastawiony jest wyłącznie na tę częstotliwość, która autoryzowana została przez nowoczesne dogmaty, to przebiegłe demokracje zrozumiały, jak dalece zbędna jest cenzura.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

Rządzący demokrata nie może zaakceptować żadnego rozwiązania, jeśli nie otrzyma ono entuzjastycznego poparcia tych, którzy nigdy, przenigdy nie zrozumieją problemu.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

Sztuka donosicielstwa w całej swej perfekcyjności praktykowana jest tylko w czasach czystej demokracji.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

Tak długo, jak długo nie traktuje się poważnie głoszącego prawdę, może on czas jakiś żyć w demokracji. Potem: cykuta.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

W czasach Platona, a nawet później, w czasach Jeffersona, było jeszcze możliwe pogodzenie demokracji z istnieniem elit moralnych i intelektualnych, natomiast obecnie demokracja opiera się na odmiennym założeniu – że nikt inny nie jest lepszy ode mnie. (…) Pogląd taki nie sprzyja naśladowaniu dobrych wzorców.
Autor: Albert Einstein

W demokracji nie rządzi większość, tylko doskonale zorganizowane grupy interesów.
Autor: Milton Friedman


W rękach demokraty wolność jest niczym innym jak łomem służącym do wyłamania ostatniego już zamka.
Autor: Nicólás Gómez Dávila

Z demokracji należy kpić.
Autor: Denis de Rougemont

Zazdrość jest podstawą demokracji.
Autor: Bertrand Russell


Zbrodnia jest zbrodnią, agresja jest agresją, bez względu na to, jak wielu obywateli godzi się na takie praktyki. W pojęciu większości nie ma nic świętego. Tłum dokonujący samosądu stanowi przecież większość na swoim terenie.
Autor: Murray Rothbard
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20561
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 20 sty 2017, 9:49

Panie elmer kończąc nasze refleksje na temat demokracji, pozostaję przy Monsieur Alexis de Tocqueville, który powiedział:
"Naszych współczesnych ustawicznie zżerają dwie namiętności: potrzeba by ktoś prowadził ich za rękę, oraz pragnienie zachowania wolności"
Alexis de Tocqueville (1805 - 1859)

ps. Nie wiem, czy Pan czytał dzieła tych wszystkich myślicieli, filozofów, socjologów lub czy ma Pan je w swoim domu- jeśli tak, byłoby to imponujące. Jeśli nie, to proszę mi wierzyć, sam fakt, iż wie Pan do kogo się odnieść w dyskusji, na kogo powołać, nawet jeśli korzysta się tylko Wikipedii zasługuje na szacunek. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że do końca broni pan swojego stanowiska.
Dziękuję za rozmowę
[ Anioł**]

Napisano: 20 sty 2017, 14:30

Ja też jestem pod wrażeniem Elmera ;)
emilia_77

Napisano: 20 sty 2017, 15:03

Spokojnie
Ja mówię o postawie tej jednostki twórczej, zasobach, potencjale ale w odniesieniu do podniesionych na forum problemów i to nie wszystkich.
Natomiast w relacjach prywatnych prawdopodobnie jest, może być skrajnie wnerwiający i pyskaty. Osobowość nie do pozazdroszczenia.
[Anioł*]



  
Strona 3 z 5    [ Posty: 48 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x
Ta strona używa ciasteczek (cookies) tylko zgodnie z zasadami opisanymi w polityce cookies Rozumiem