dowiezienie dzieci do domu Dziecka

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: Tom.

Napisano: 29 lip 2015, 8:33

jak u was to wygląda. matka nie dowiozła w ciągu 3 dni dzieci wg postanowienia sądu. i co teraz? co my załatwiamy, a co PCPR?
gumi
Podinspektor
Posty: 1856
Od: 17 mar 2015, 8:57
Zajmuję się:


Napisano: 29 lip 2015, 9:55

Pracownik placówki lub pcpr-u nie ma uprawnień do odbierania dziecka od rodziców. Niżej cytuję odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 4492 w sprawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

„Obowiązek przekazania dziecka do pieczy zastępczej spoczywa przede wszystkim na jego rodzicach. W sytuacji gdy jest to niemożliwe, zgodnie z przepisem art. 5986 K.p.c., „jeżeli zobowiązany do oddania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką nie zastosuje się do postanowienia, o którym mowa w art. 5985, sąd, na wniosek uprawnionego, zleci kuratorowi sądowemu przymusowe odebranie tej osoby˝. Z przepisu tego wynika, że tylko kurator na zlecenie sądu może przymusowo odebrać dziecko rodzicom. Dalej, art. 5989K.p.c. wskazuje, że przy odebraniu dziecka pozostającego pod opieką rodziny powinna asystować, poza kuratorem, również osoba, której należy przekazać dziecko. Osobą taką może być np. pracownik socjalny z PCPR lub pracownik pedagogiczny placówki, w której dziecko będzie umieszczone.”
Iwona78

Napisano: 29 lip 2015, 10:03

Wiatm,
PCPR organizuje dowóz, a pracownik socjalny lub inny pracownik pedagogiczny placówki uczestniczy w przejęciu dziecka od np. kuratora lub prac. socjalnego PCPR. SAmochód PCPR lub Wasz - tu trzeba sie porozumieć, ponieważ jesli każda instytucja będzie interpretowała obowiązujace przepisy po swojemu to do umieszczenia w placówce prędko nie dojdzie ;)
Za dziecko odpowiadacie gdy jest Wam przekazane - placówka nie odbiera dzieci od rodziców (postanowienie Sądu wskazuje formę opieki a nie konkretną placówkę; tę konkretną wskazuje PCPR),
Wszędzie ma królować jednak zdrowy rozsądek i chęć współpracy to wtedy sie uda ;)
Pozdr.
Wojtek.

Napisano: 29 lip 2015, 13:10

dziekuje bardzo
gumi
Podinspektor
Posty: 1856
Od: 17 mar 2015, 8:57
Zajmuję się:


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny