Podobnie jak etatysta uważam, że sztywne stosowanie nowych przepisów przez naszych Dyrektorów jedynie może coś zmienić. Możemy jedynie zaapelować do Dyrektorów aby wreszcie przestali ulegać OP.
Może jest to rozwiązanie. Tylko jedna kewstia wymaga wyjaśnienia a mianowicie od kiedy obowiązują nowe przepisy. Interpretacja ustawy jest dwojaka - od 1 stycznia 2012 lub od 1 stycznia 2013. Moim zdaniem ta druga jest właściwa.
Art. 229. 1. Całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze
typu interwencyjnego, działające na podstawie
przepisów dotychczasowych, z dniem wejścia
w życie niniejszej ustawy, stają się placówkami opiekuńczo-
wychowawczymi typu interwencyjnego, w rozumieniu
niniejszej ustawy.
2. Całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze
typu socjalizacyjnego, działające na podstawie przepisów
dotychczasowych, z dniem wejścia w życie niniejszej
ustawy, stają się placówkami opiekuńczo-wychowawczymi
typu socjalizacyjnego, w rozumieniu niniejszej
ustawy.
3. Wielofunkcyjne całodobowe placówki opiekuńczo-
-wychowawcze, działające na podstawie przepisów
dotychczasowych, z dniem wejścia w życie niniejszej
ustawy, stają się placówkami opiekuńczo-wychowawczymi
typu socjalizacyjnego, interwencyjnego oraz
specjalistyczno-terapeutycznego, w rozumieniu niniejszej
ustawy.
i dalej do ustępu 8
8. Do placówek, o których mowa w ust. 1—3 i 7,
w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej
ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Marcinie zastanawiasz się nad takimi \"duperelami\" kiedy ta ustawa ma nas obowiązywać, a właściwie nie wiadomo dla kogo są te placówki i jakie. Spędziłem trochę czasu (z marnym skutkiem) zastanawiając się czym różnią się placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego od op-wych typu interwencyjnego oraz op-wych typu specjalistyczno-terapeutycznego. No i nic. Jak ktoś czuje się na siłach to niech mi wskaże przynajmniej trzy różnice (oprócz liczby wychowanków pod opieką wychowawcy).
Przy okazji zacząłem się zastanawiać czy na podstawie nowej ustawy jakiekolwiek dziecko powinno trafić do placówki.
Art. 2. 2. System pieczy zastępczej to zespół osób, instytucji i działań mających na celu zapewnienie czasowej opieki i wychowania dzieciom w przypadkach niemożności sprawowania opieki i wychowania przez rodziców.
Art. 35. 1. Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 58 ust. 1 i art. 103 ust. 2.
Art. 95. 1. W placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego są umieszczane dzieci powyżej 10. roku życia, wymagające szczególnej opieki lub mające trudności w przystosowaniu się do życia w rodzinie.
Czy do placówek tylko mogą trafiać dzieci rodziców którzy \"nie mogą\"? A co z tymi którzy mogą ale sprawują niewłaściwie?
Czy zatem przed umieszczeniem dziecka w placówce powinno zostać wydane orzeczenie o potrzebie \"szczególnej opieki\" lub stwierdzające \"trudności w przystosowaniu się do życia w rodzinie\".
Co to są te wymagania szczególnej opieki? Kto to stwierdza? Na jakiej podstawie? Normalne ustawy mają na początku słownik wyjaśniający podstawowe pojęcia. W tej ustawie nie ma. Może ktoś zetknął się w literaturze z tymi pojęciami. Chętnie poczytam.
Nic mi też nie wiadomo o czymś takim jak \"trudności w przystosowaniu się do życia w rodzinie\". Chyba chodzi o singli
Etatysta być może są to \"duperele\". Pamiętaj jednak, że to wychowawca prowadzi dokumentację, że wychowawca odpowiada przed dyrektorem a dyrektor przed WPS. Tak się składa, że mamy w tym roku kontrolę. Jeżeli mamy coś robić to róbmy to w oparciu o obowiązujące obecnie przepisy prawa. Masz rację, że ustawa jest niespójna, niejasna i jeszcze kilka innych nie......... Nie zwalnia to nas jednak od wypełniania naszego zakresu obowiązków. Pozdrawiam.
Myślę, że to autorzy tych zapisów wymagają \"szczególnej opieki\"
Kto będzie decydował o umieszczeniu dziecka w konkretnym typie placówki? Sąd? Organ prowadzący? Czy istnieje możliwość przeniesienia wychowanka z placówki socjalizacyjnej do specjalistyczno-terapeutycznej? Kto o tym decyduje? Czy wobec tego dziecko z rozwiązanej rodziny zastępczej może trafić do placówki op-wych?
No i najfajniejsze
Art. 105.
1. Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu specjalistyczno-terapeutycznego sprawuje opiekę nad dzieckiem o indywidualnych potrzebach, w szczególności:
1) legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
2) wymagającym stosowania specjalnych metod wychowawczych i specjalistycznej terapii;
3) wymagającym wyrównywania opóźnień rozwojowych i edukacyjnych.
2. Placówka, o której mowa w ust. 1, zapewnia zajęcia wychowawcze, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, rekompensujące
braki w wychowaniu w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego, a dzieciom niepełnosprawnym także odpowiednią rehabilitację i zajęcia rewalidacyjne.
Czy to oznacza, że wszystkie placówki w kraju będą specjalistyczno-terapeutyczne, czyli pod opieką wychowawcy będzie nie więcej niż 5 wychowanków.
No teraz to mnie zaskoczyłeś???????? Powaga, iż to IRONIA. Dobre. Pozdrywiam i mym wryżynie, że zaczynam pisyć w stylu syrialu Allo allo. Dy widzynia i pyzdrywiam.
Oprócz PROTEST przeciwko ustwie o wspieraniu rodzin i pieczy zastępczej - Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze, Ośrodki Adopcyjno-Opiekuńcze przeczytaj również: