Urzędy, co do zasady nie powinny nigdy zbierać zgody, bo działają w oparciu o przepisy prawa i to one, a nie zgoda stanowią przesłankę pozwalającą na przetwarzanie danych. Oczywiście, w praktyce mamy sytuacje, których ustawodawca nie przewidział i czasami w bardzo szczególnych przypadkach, musimy zbierać zgody.
Pamiętajmy jednak zawsze o dopełnieniu obowiązku informacyjnego.
Na szczęście, w wypadku przetwarzania danych na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, nie tylko nie musimy zbierać zgody, ale nawet dopełniać obowiązku informacyjnego…
Sytuacja nie jest jednak tak jednoznaczna.
Ustawa mówi:
„Art. 9c. 1. Członkowie zespołu interdyscyplinarnego oraz grup roboczych w zakresie niezbędnym do realizacji zadań, o których mowa w art. 9b ust. 2 i 3, mogą przetwarzać dane osób dotkniętych przemocą w rodzinie i osób stosujących przemoc w rodzinie, dotyczące: stanu zdrowia, nałogów, skazań, orzeczeń o ukaraniu, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym, bez zgody i wiedzy osób, których dane te dotyczą.”
I teraz wątpliwości:
-ustawa mówi tutaj o danych wrażliwych, a co z danymi zwykłymi?
-a co z pozostałymi członkami rodziny?
Nie znikając w szczegóły, powiedzmy tutaj jedynie, że nie zbieramy zgody od żadnej z tych osób i nie dopełniamy obowiązku informacyjnego. Nie możemy jednak na zbierać danych wrażliwych dotyczących osób innych niż „dotkniętych przemocą w rodzinie i osób stosujących przemoc w rodzinie”