gościu - rozporządzenie bardzo jasno mówi, o jaką procedurę chodzi. Paragraf 2 ust. 2 \"Udział funkcjonariusza policji w czynności odebrania dziecka z rodziny odbywa się na wniosek pracownika socjalnego\".
W związku z tym dotyczy tylko i wyłącznie sytuacji, w której pracownik socjalny pełniący obowiązki służbowe wnioskuje w formie dowolnej do policji o udział funkcjonariusza w odebraniu dziecka z związku z zagrożeniem jego życia lub zdrowia, przy udziale przedstawiciela ochrony zdrowia, nie zaś sytuacji odwrotnej, kiedy to policjant wydzwania socjalnego z domu.
Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby na mocy porozumienia z KPP, KP lub choćby PP ustalić wspólną, klarowną procedurę, gdyby policjant koniecznie chciał się posiłkować pracownikiem po godzinach pracy ośrodka. Dopóki nie ma takich przepisów prawa miejscowego, zgodnych z regulaminem OPSu oraz zakresami obowiązków i umowami o pracę i te de i te pe, dopóty udział socjalnego jest samowolny i może być przez sąd potraktowany jako przekroczenie uprawnień. Policja może odebrać dziecko samodzielnie i przewieźć je do pogotowia opiekuńczego, bo nowe rozporządzenie nie znosi starych przepisów, a uściśla jedynie postępowanie w związku z całkiem nowymi przepisami.