Odbiór dziecka - Przemoc w rodzinie, Asystent Rodziny

  
Strona 4 z 6    [ Posty: 57 ]

Napisano: 05 lip 2012, 23:49

Dzięki za miłe słowa.
Nie o pociechę mi jednak chodzi, lecz o uruchomienie myślenia, bowiem przepisy obliczone na poklask więcej problemów przysparzają niż korzyści. Vide: wojna antydopalaczowa, kastracja pedofilów tudzież ciągła nowelizacja ustawy o imprezach masowych.
Niech koordynatorzy wojewódzcy, biorący miesiąc w miesiąc po 2500 zł za nic, wsłuchają się w końcu w głos krytyczny powiatów i gmin. Niech tę krytykę zaniosą do Warszawy na Zespół Monitorujący.
~Jerry


Napisano: 06 lip 2012, 1:43

jerry jak to sobie wyobrażasz? za dyżury trzeba zapłącić, a ponadto jak w gminie jest 2 pracowników socjalnych, to kiedy mam sie wyspać? może mam być robotem?
~fajv

Napisano: 06 lip 2012, 9:37

I ponownie stwierdzam, że przepisą są niedoprecyzowane i częściowe-nie ma KONKRETNIE wskazanej drodi działania!!! Jerry-doskonale Cię rozumiem. Też nie migam się od pracy i jeśli szef \"rozkaże\"-będę działać!
~gość

Napisano: 06 lip 2012, 10:28

oj Jerry, Jerry, szczytne pobudki Ci przyświecają, ja to rozumiem, ale jeszcze raz apeluję o rzetelne przeczytanie rozporządzenia, którym tak hojnie tutaj szafujesz. Napisałam Ci już - chcesz \\takich rozwiązań, przygotuj je na piśmie i przedstaw komu trzeba w Twoim mieście, a nie wylewaj żalu i oburzenia, że w całej Polsce socjalni nie dyżurują 24/7, \"bo może coś się kiedyś stanie\". W wielu małych ośrodkach nie puści takiego rozwiązania Kodeks Pracy i chwała mu za to, bo nie zamierzam przykuć się do miejsca pracy (które nie jest moim miejscem zamieszkania) na cały tydzień. Jak masz do swojego terenu 2 km, auto, albo dobrą komunikację publiczną, to z Bogiem sprawa - gorzej, jak masz 30 km, brak samochodu i ostatni bus o 18.20. Co wtedy? Poprosisz sąsiada żeby Cię podrzucił o 3 nad ranem? OPS to nie policja, zrozum to wreszcie, albo się przekwalifikuj. A przede wszystkim najpierw rozeznaj skalę potrzeb i możliwości, bo same chęci nie wystarczą.
~mały głód

Napisano: 06 lip 2012, 11:27

nasi pradziadowie walczyli o ośmiogodzinny dzień pracy, a my niby tacy światli a sami chcemy pracować po 24 godz. i to jeszcze bez wynagrodzenia jestem pełna uznania....
~ula

Napisano: 06 lip 2012, 11:27

Jęczeniem nic nie zmienisz. Pracownik socjalny to służba potrzebującym - tak to pojmuję. I tak to hula na Zachodzie czy w USA. U nas proza życia: przepisy sobie, życie sobie.
Pisałem zresztą w innym miejscu, żeby z powrotem procedurą NK obarczyć policję i po kłopocie. Skoro jednak aż 5 podmiotów ma się za to brać to konieczne jest takie ich zadaniowanie, by nie tylko policja ciągnęła dalej ten wóz, a pozostali tylko asystowali (w godzinach 8.00 - 15.00).
Ponieważ wydaje mi się, że mówimy o dwóch różnych aktach prawnych przytaczam ci w całości ten, do którego ja się odnoszę.


Dz.U.2011.81.448

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 31 marca 2011 r.
w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie
(Dz. U. z dnia 18 kwietnia 2011 r.)

Na podstawie art. 12a ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493, z 2009 r. Nr 206, poz. 1589 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146 i Nr 125, poz. 842) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) procedurę postępowania Policji przy:
a) wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny przez pracownika socjalnego i umieszczenia go u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej, w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie,
b) podejmowaniu decyzji o odebraniu dziecka z rodziny w sytuacji, o której mowa w lit. a;
2) sposób dokumentowania czynności, o których mowa w pkt 1.
§ 2. 1. Udział funkcjonariusza Policji, zwanego dalej \"funkcjonariuszem\", przy wykonywaniu przez pracownika socjalnego czynności odebrania dziecka z rodziny i umieszczenia go u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej, w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie, zapewnia właściwy ze względu na miejsce wykonywania tych czynności organ Policji.
2. Udział funkcjonariusza w czynności odebrania dziecka z rodziny odbywa się na wniosek pracownika socjalnego.
§ 3. Procedura postępowania funkcjonariusza, przed przystąpieniem do wykonywania czynności odebrania dziecka z rodziny przez pracownika socjalnego, obejmuje:
1) żądanie okazania legitymacji pracownika socjalnego;
2) ustalenie tożsamości odbieranego dziecka, rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, a w razie potrzeby - lekarza lub ratownika medycznego, lub pielęgniarki i innych uczestników postępowania, obecnych w miejscu wykonywania czynności;
3) zapoznanie się z wszystkimi informacjami dotyczącymi dziecka, będącymi w posiadaniu pracownika socjalnego.
§ 4. 1. Procedura postępowania funkcjonariusza, przy wykonywaniu przez pracownika socjalnego czynności odebrania dziecka z rodziny, obejmuje:
1) zapewnienie bezpieczeństwa osobistego dziecku, pracownikowi socjalnemu i innym uczestnikom postępowania;
2) w razie potrzeby udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie pogotowia ratunkowego.
2. Funkcjonariusz będąc na miejscu wykonywania przez pracownika socjalnego czynności odebrania dziecka z rodziny, na podstawie informacji i okoliczności faktycznych, przedstawia swoje stanowisko co do zasadności jego odebrania.
3. Funkcjonariusz wręcza rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym dziecka pisemne pouczenie o prawie złożenia do właściwego miejscowo sądu opiekuńczego zażalenia na odebranie dziecka, jeżeli pouczenia nie wręczył pracownik socjalny.
§ 5. 1. Funkcjonariusz, na wniosek pracownika socjalnego, udziela niezbędnej pomocy przy umieszczaniu dziecka u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej.
2. Funkcjonariusz przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1:
1) zapewnia bezpieczeństwo osobiste dziecku, pracownikowi socjalnemu i innym uczestnikom postępowania;
2) ustala tożsamość osoby najbliższej, uprawnionego członka rodziny zastępczej lub uprawnionego pracownika placówki opiekuńczo-wychowawczej, w której umieszczone zostanie dziecko.
§ 6. 1. Funkcjonariusz sporządza z przeprowadzonych czynności, o których mowa w rozporządzeniu, notatkę urzędową zawierającą w szczególności:
1) jego imię i nazwisko oraz stopień służbowy;
2) określenie daty i miejsca przeprowadzonych czynności;
3) informacje o formie i treści wniosków pracownika socjalnego, o których mowa w § 2 ust. 2 i § 5 ust. 1;
4) imię i nazwisko pracownika socjalnego oraz adres jednostki organizacyjnej pomocy społecznej;
5) imię i nazwisko lekarza lub ratownika medycznego, lub pielęgniarki, którzy uczestniczyli w podjęciu decyzji o odebraniu dziecka z rodziny;
6) imię i nazwisko oraz inne dane niezbędne do ustalenia tożsamości odbieranego dziecka, rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych oraz innych uczestników postępowania obecnych w miejscu wykonywania czynności;
7) opis wykonanych czynności, w tym informacje o podjętej decyzji, z uwzględnieniem stanowisk poszczególnych uczestników;
8) wskazanie osób, którym funkcjonariusz wręczył pisemne pouczenie o prawie do złożenia zażalenia do sądu opiekuńczego na odebranie dziecka;
9) informację o wniesieniu za pośrednictwem funkcjonariusza Policji zażalenia do sądu opiekuńczego na odebranie dziecka;
10) informację o osobie i miejscu, w którym umieszczono odebrane dziecko, jeśli będzie on uczestniczył w tej czynności.
2. Kopię notatki urzędowej, o której mowa w ust. 1, przekazuje się do sądu opiekuńczego oraz właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej.
§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).
~Jerry

Napisano: 06 lip 2012, 11:35

Jerry może zajmij się wykonywaniem pracy w ciągu ośmiu godzin, to przejdzie Ci ochota na pracę po godzinach, bo przepisy to my znamy nie musisz ich zamieszczać
~ula

Napisano: 06 lip 2012, 11:41

Uprzejma jesteś, nie ma co...
~Jerry

Napisano: 06 lip 2012, 12:17

Jerry, a Ty dalej nic nie rozumiesz - ten przepis określa procedurę, którą rozpoczyna pracownik socjalny pełniący obowiązki służbowe wnioskujący do policji o pomoc przy odbiorze dziecka. Tą i TYLKO tą procedurę! Nie każde jedno odebranie dziecka przez policję.

Skąd socjalny ma dowiedzieć się o złej sytuacji siedząc w domu po godzinach pracy? Znajdź mi przepis mówiący o tym, że policjant który stwierdzi zagrożenie życia i zdrowia dziecka ma obowiązek zadzwonić do socjalnego z danego terenu, aby ten przyjechał na miejsce? Nie ma, bo nie ma takiej potrzeby! Policja nie ma wykazu pracowników terenowych wraz z numerami ich prywatnych telefonów, skąd ma wiedzieć, gdzie delikwenta szukać? Do kierownika OPSu też nie muszą mieć numeru. Więc tak jak ubolewał ktoś powyżej - gdyby interpretować przepisy Twoją modłą, policja stałaby jak ... i czekała aż OPS rozpocznie pracę, żeby do ich zadzwonić.

Spytaj znajomych policjantów co oni robią w sytuacji, gdy w nocy ktoś zadzwoni, że jest libacja i małe dzieci w domu - czy najpierw latają i szukają terenowego socjalnego, czy sami odwożą dziecko do rodziny/pogotowia opiekuńczego/szpitala. Chyba, że u Was nigdy nie było podobnej sytuacji i szukacie na siłę problemu w przepisach.
~mały głód

Napisano: 06 lip 2012, 13:57

Ja ci od jakiegoś czasu próbuję uzmysłowić absurd, jaki został zapisany w tym rozporządzeniu. Bierzesz je do ręki, a tu pisze jak wół, kto ma być w ekstremalnym przypadku potrzeby odebrania dziecka z rodziny szefem działań. Rola policjanta to tylko \"udział\" w czynnościach prowadzonych przez pracownika socjalnego.
Czy na pierwszy rzut oka nie przekonuje cię to, iż minister spraw wewnętrznych pisząc ten akt prawny w ogóle nie brał pod uwagę oporu materii, czyli biadolenia ops-ów, że po godzinach czasu pracy to nie my?
Pisząc ten dokument powinien był napisać jednoznacznie, że udział pracownika socjalnego i policjanta winien być obligatoryjny (niezależnie od pory dnia czy nocy) przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Ministrowi wydawało się, że jak napisze tak jak napisał to będzie wszystko jasne, a nie jest.
Policjant traktuje rozporządzenie jako wykładnię do polecenia służbowego, a pracownik socjalny... no tak, jak ty.

PS. To co napisałeś, bym spytaj policjantów, nie trzyma się kupy. Rozporządzenie mówi o ekstremalnych przypadkach, których może nie być wcale albo niewiele w skali roku, a ty próbujesz pod to podciągnąć zwykłe zapewnienie właściwej opieki dziecku.
~Jerry



  
Strona 4 z 6    [ Posty: 57 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x